Ulaşım & Ulaştırma

Editör: | Tarih: | 2 yorum | Hit: 8.349 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Ulaştırma Bakanlığı’nın görevi nedir?

Yazı Boyutu:
Ulaştırma Bakanlığı’nın görevi nedir?

Ulaştırma ve haberleşme hizmetleri 27 Mayıs 1939 tarihinde Ulaştırma Bakanlığına verilmiştir. Ulaştırma Bakanlığının görevleri; ulaştırma ve haberleşme hizmetlerinin teknik, ekonomik ve sosyal ihtiyaçlara, kamu yararına ve milli güvenlik amaçlarına uygun olarak kurulmasını, geliştirilmesini ve bu hizmetlerin birbirini tamamlayıcı şekilde yürütülmesini sağlayacak esasları tespit etmek, takip etmek ve denetlemektir.
Ulaştırma Bakanlığı merkez teşkilatı, taşra teşkilatı ile bağlı ve ilgili kuruluşlarından meydana gelir. Ulaştırma Bakanlığındaki önemli ana hizmet birimleri şunlardır:
Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü: Devletçe yaptırılacak demir yolları, limanlar, barınaklar, kıyı koruma yapıları, hava meydanlarının ve bunlarla ilgili tesislerin, plan ve programlarını hazırlamak, gerçekleştirilmesi için gerekli tedbirleri almakla görevlidir.
Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü: Demiryolu taşımaları ile belediye sınırları dışındaki kara yolları üzerinde yapılan kara yolu taşımalarının ekonomik, teknik, sosyal ve ulusal güvenlik ihtiyaç ve amaçlarına uygun olarak yapılmasını ve bu hizmetlerin diğer ulaştırma hizmetlerine uyumunu sağlayıcı önlemleri almakla görevlidir.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü: Türkiye Hava Sahasındaki hava trafiğinin düzenlenmesi ve kontrolü görevi, günümüzde Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünce yerine getirilmektedir.
Haberleşme Genel Müdürlüğü: Posta ve telekomünikasyon hizmetlerinin teknik, ekonomik ve sosyal ihtiyaçlara, kamu yararına ve milli güvenlik amaçlarına uygun olarak kurulması ve geliştirilmesi ile bu hizmetlerin birbirini tamamlayıcı şekilde yürütülmesini sağlamak ve denetlemektir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Trafik ve İlkyardım Eğitimi 1-2 (Hazırlayan: Hasan YALÇIN)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Ulaştırma Bakanlığı’nın görevi nedir? konusu 84 kişinin oylarıyla 28,57% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Ulaşım & Ulaştırma Konusunda Diğer Başlıklar

Akıllı araç takip sistemi nedir?
Teknik yönüyle Metrobus Phileas
Demiryolu ulaşımı
Akıllı ulaşım sistemi nedir?
Havayolu ulaşımı
Boru Hattı ile Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ)
Ulaşım araçlarının askeri yönden ne tür faydaları vardır?
Hızlı trenin avantajları nelerdir?
Denizcilik Müsteşarlığı’nın görevi nedir?
Karayolları ulaşımı

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
kaks (emsal) ne demek nedir, sitüasyon nedir hakediş nedir, kura-iı kerim kime indirilmiştir nedir, elektriğin güvenli kullanılması,nelere dikkat etmeliyiz nedir, ticari ünvana kayıyıtlı ne demek nedir, özel işletmeler ve temel özellikleri nedir, sporda teknik nedir nedir, işletme yöneticilerinin en üstü nedir, yetkili bayi ne demek nedir, özsermaye nedir, psikoloji bağımlı ne demektir nedir, kur'an-ı kerim hangi tarihler arasında indirilmiştir nedir, yataklı tedavi kurumları hangileridir nedir, kolay ibadetler nelerdir nedir, örnek iş termin planı nedir,

  1. Yorumcu avatar Aydın Altıparmak
    Aydın Altıparmak yorumladı;

    Ulaştırma Bakanlığı'nın görevleri daha detaylı ve maddeler halinde yazılmalıdır. Örneğin GSM operatörlerini denetleyip-denetlemediği yazmıyor. Ve meydanı boş bulan GSM operatörleri bütün paketlerinin içine tuzaklar yerleştirerek müşterilerini (Türk Halkını) inek gibi sağıyor.

  1. Yorumcu avatar isa söğüt
    isa söğüt yorumladı;

    vodafon abonesiyim % 40 indirimli pegasus uçak bileti kampanyasına davetle katıldın şifre aldım. ama bileti alamıyorum hem vodafon hem pegasus müşteri hizmetlerini defalarca aradım enaz 3 saat tel görüştüm hepsi farklıkonuştu.. alamadım bu kandırmacalara dur deyin lütfen

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım