Spor

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.433 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Eksantrik kas kasılması nedir?

Yazı Boyutu:
Eksantrik kas kasılması nedir?

Eksantrik kas çalışması sırasında kasın boyu uzar. Örneklemek gerekirse; barfikste kendini yukarı çeken kişinin yer çekimi etkisiyle bir süre sonra aşağıya sarkmaya başlamasında biceps kası (pazu kası) açılarak (boyu uzayarak) çalışır.

Yani eksantrik kasılma,  uzayarak bir kas çalışmasıdır. Ve kasın boyu değiştiği için izotonik bir kasılma şekli olduğunu da söyleyebiliriz.  Eksantrik kasılma için bilim dünyasında iki ayrı görüş vardır. Genelde egzersiz fizyologları, eksantrik kasılmayı bir izotonik kasılma olarak değerlendiremez. Onlara göre kasılma olabilmesi için kayan filamanlar teorisine göre, kasın boyunun kısalması gerekmektedir. Egzersiz fizyologları böyle düşünürken, spor bilimcileri de bunun tersini düşünmektedir. Spor bilimcilere göre de kasın boyu değiştiği için, bu kasılma da izotonik bir kasılma şeklidir. Bu çalışmalarda daha hızlı bir kuvvet gelişimi sağlanır.

Kaynak: Dr. Murat Kuter ve Prof. Dr. Füsun Öztürk Kuter tarafından yönetilen SporBilim Web Sitesindeki yazılardan derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 05/06/2010).

Eksantrik kas kasılması nedir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Spor Konusunda Diğer Başlıklar

Sanshou/Sanda Yarışmalarında Yardımcı Şef Hakem’in Görevleri Nelerdir?
Beslenme ve yaralanma nedir?
Sporcu beslenmesinde proteinler
Sanshou/Sanda yarışmalarında mutlak galibiyet nedir?
Uluslararası kriterlere göre jimnastikte yaş sınırları nedir?
Antrenman nedir?
Sporda korkuyu azaltma nedir?
Tuzak sendromu nedir?
Sportif bağlamda maksimal kuvvet nelere bağlıdır?
Ağırlık çalışmalarında nelere dikkat edilmelidir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
periyot ve frekans nedir nedir, tümleçler nedir, kasık tendonu önemi nedir, rehabi·li·tasyon merkezi· nedi·rdi·rdi·rdi·r nedir, badland nedir nedir, crossing over biyoloji nedir, kavram yağı nasıl çıkartılır nedir, özel eğitimde yaygınlık nedir, elli beş ayrı mı yazılır? nedir, türklerin islam medeniyetine hangi alanlarda katkıda bulunduklarını belirtiniz nedir, hız sensörü hatası nedir, istihkak ne demek inşaat nedir, fiyortlu nedir? nedir, tektonizma nedir, kuran kerim indirilmeye başlayış gün nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım