Spor

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.548 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Eksantrik kas kasılması nedir?

Yazı Boyutu:
Eksantrik kas kasılması nedir?

Eksantrik kas çalışması sırasında kasın boyu uzar. Örneklemek gerekirse; barfikste kendini yukarı çeken kişinin yer çekimi etkisiyle bir süre sonra aşağıya sarkmaya başlamasında biceps kası (pazu kası) açılarak (boyu uzayarak) çalışır.

Yani eksantrik kasılma,  uzayarak bir kas çalışmasıdır. Ve kasın boyu değiştiği için izotonik bir kasılma şekli olduğunu da söyleyebiliriz.  Eksantrik kasılma için bilim dünyasında iki ayrı görüş vardır. Genelde egzersiz fizyologları, eksantrik kasılmayı bir izotonik kasılma olarak değerlendiremez. Onlara göre kasılma olabilmesi için kayan filamanlar teorisine göre, kasın boyunun kısalması gerekmektedir. Egzersiz fizyologları böyle düşünürken, spor bilimcileri de bunun tersini düşünmektedir. Spor bilimcilere göre de kasın boyu değiştiği için, bu kasılma da izotonik bir kasılma şeklidir. Bu çalışmalarda daha hızlı bir kuvvet gelişimi sağlanır.

Kaynak: Dr. Murat Kuter ve Prof. Dr. Füsun Öztürk Kuter tarafından yönetilen SporBilim Web Sitesindeki yazılardan derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 05/06/2010).

Eksantrik kas kasılması nedir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Spor Konusunda Diğer Başlıklar

Antrenman
Yetenek seçme nedir?
Vitaminler doping midir?
Tekerlekli sandalye: rugby
Vücut geliştirmeye kaç yaşına kadar devam edilmeli?
Tekerlekli sandalye: tenis
Dalgasal antrenman metodu nedir?
Vitaminler ve Doping nedir?
Vitaminler ve mineraller yasaklı mıdır?
Korku ve yaralanma nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
tarih araştırmasında yazım aşaması nedir, hydrocephalus nedir nedir, tıbbı rehabilitasyon hizmetleri nelerdir nedir, ilk para hangi padişah nedir, gaz kelebeği konum tp sensörü nedir, incilin indirilme taerihi nedir, ahiret hayatinin aşamalari nedir, namazın insanın hayatındaki etkileri nedir, flexi fuel nedir nedir, ideal düzen arayışları nedir nedir, yönetim ve hukuk nedir nedir, yol bilgisayarýnýn özelliði nedir nedir, ülkemizde hangi yönetimler vardır nedir, en sekerli meyveler nedir, allah'ın kudret sıfatı ve anlamı nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri