Spor

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.552 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Eksantrik kas kasılması nedir?

Yazı Boyutu:
Eksantrik kas kasılması nedir?

Eksantrik kas çalışması sırasında kasın boyu uzar. Örneklemek gerekirse; barfikste kendini yukarı çeken kişinin yer çekimi etkisiyle bir süre sonra aşağıya sarkmaya başlamasında biceps kası (pazu kası) açılarak (boyu uzayarak) çalışır.

Yani eksantrik kasılma,  uzayarak bir kas çalışmasıdır. Ve kasın boyu değiştiği için izotonik bir kasılma şekli olduğunu da söyleyebiliriz.  Eksantrik kasılma için bilim dünyasında iki ayrı görüş vardır. Genelde egzersiz fizyologları, eksantrik kasılmayı bir izotonik kasılma olarak değerlendiremez. Onlara göre kasılma olabilmesi için kayan filamanlar teorisine göre, kasın boyunun kısalması gerekmektedir. Egzersiz fizyologları böyle düşünürken, spor bilimcileri de bunun tersini düşünmektedir. Spor bilimcilere göre de kasın boyu değiştiği için, bu kasılma da izotonik bir kasılma şeklidir. Bu çalışmalarda daha hızlı bir kuvvet gelişimi sağlanır.

Kaynak: Dr. Murat Kuter ve Prof. Dr. Füsun Öztürk Kuter tarafından yönetilen SporBilim Web Sitesindeki yazılardan derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 05/06/2010).

Eksantrik kas kasılması nedir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Spor Konusunda Diğer Başlıklar

Antrenman
Yetenek seçme nedir?
Tekerlekli sandalye: rugby
Vücut geliştirmeye kaç yaşına kadar devam edilmeli?
Vitaminler doping midir?
Tekerlekli sandalye: tenis
Korku ve yaralanma nedir?
Spor ve Yaralanma Nedir?
Sanshou/Sanda yarışmalarında müsabakanın galibinin belirlenmesi nedir?
Vitaminler ve Doping nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
devlet denetleme kurulu görevleri nedir, evievs nedir nedir, glokal reklam nedir vikipedi nedir, fizikte teori nedir nedir, yol bilglsayarl nedir, ısı enerjisinin hesap nedir, yüce divan kimleri yargılayamaz nedir, taklİt sanatçisi nedİr nedir, peynirdeki protein miktarı nedir, reel büyüme nedir nasıl hesaplanır nedir, kazein nedir nedir, barkan nedir tanımı nedir, yükseklik arttıkça basınç nedir, cevir.gen.al 1 bar kac psi dır nedir, carnot termik makinası verimi nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri