Spor

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.603 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Eksantrik kas kasılması nedir?

Yazı Boyutu:
Eksantrik kas kasılması nedir?

Eksantrik kas çalışması sırasında kasın boyu uzar. Örneklemek gerekirse; barfikste kendini yukarı çeken kişinin yer çekimi etkisiyle bir süre sonra aşağıya sarkmaya başlamasında biceps kası (pazu kası) açılarak (boyu uzayarak) çalışır.

Yani eksantrik kasılma,  uzayarak bir kas çalışmasıdır. Ve kasın boyu değiştiği için izotonik bir kasılma şekli olduğunu da söyleyebiliriz.  Eksantrik kasılma için bilim dünyasında iki ayrı görüş vardır. Genelde egzersiz fizyologları, eksantrik kasılmayı bir izotonik kasılma olarak değerlendiremez. Onlara göre kasılma olabilmesi için kayan filamanlar teorisine göre, kasın boyunun kısalması gerekmektedir. Egzersiz fizyologları böyle düşünürken, spor bilimcileri de bunun tersini düşünmektedir. Spor bilimcilere göre de kasın boyu değiştiği için, bu kasılma da izotonik bir kasılma şeklidir. Bu çalışmalarda daha hızlı bir kuvvet gelişimi sağlanır.

Kaynak: Dr. Murat Kuter ve Prof. Dr. Füsun Öztürk Kuter tarafından yönetilen SporBilim Web Sitesindeki yazılardan derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 05/06/2010).

Eksantrik kas kasılması nedir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Spor Konusunda Diğer Başlıklar

Vitaminler doping midir?
Dalgasal antrenman metodu nedir?
Korku ve yaralanma nedir?
Kasları niçin çalıştırmalıyız?
Antrenman
Hareketliliğin spordaki önemi nedir?
Vitaminler ve Doping nedir?
Tekerlekli sandalye: rugby
Spor ve Yaralanma Nedir?
Su ne zaman ve ne kadar içilmelidir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
eş yükselti egrilerini kullanarak profil çıkartma nedir, tekil nedir felsefe nedir, ismiyle müsemma ne demek nedir, kuran i keri·m kaç yilinda tamamlandiii nedir, yönetici nedir vikipedi nedir, "research" nedir nedir, müzik eğitim ve öğretimi nedir, hz.muhammed s.a.v. in doğduğu çevrenin özellikleri nelerdir nedir, kur'an'ın kaç yılında nedir, selçuklular da divan i inşa nedir, yaya geçidi okul öncesi nedir, üretimden tüketim nedir nedir, din felsefesi mucize nedir, shçek'in açılımı nedir nedir, imalatçı ihracatçı nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri