Spor

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.050 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Tekerlekli sandalye de: basketbol

Yazı Boyutu:
Tekerlekli sandalye de: basketbol

Çok yüksek bir fizik kondisyon ve teknik beceriyle birlikte süratli bir biçimde yer değiştirmeyi gerektiren tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları, Paralimpik sporlar arasında çok önemli bir yere sahiptir. Tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları, Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu (IWBF) tarafından belirlenen kurallar ve sınıflandırmalar çerçevesinde yapılır. Bu düzenlemeler, ayakta oynanan basketboldakine eş saha büyüklüğü ve pota yüksekliği gibi konuları da içerir.
Tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları ayakta oynanan basketbol karşılaşmalarıyla önemli ortak özelliklere sahip olmakla beraber, kendine has, benzersiz stiliyle farklı ve ayrı bir yere sahiptir. Yardımlaşma esasına dayalı alan savunması ve adam adama savunma çok sık kullanılır.
Sporcuların tekerlekli sandalyedeki hareketlerini ayarlamak için geliştirilen farklı bir top saydırma kuralı ve yüksek bir yoğunluğu olan bu spor, kendi atak sistemini yaratmıştır. Sahadaki hareketi arttırmak için, bir takım genellikle üç defans oyuncusu ve iki pivottan oluşur. Topu alıp yuvarlama en etkili hücum taktiğidir.
Kaynak: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Web Sitesi, Bilgi Bankası, Ziyaret Tarihi: 13/03/2010.

Tekerlekli sandalye de: basketbol konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Spor Konusunda Diğer Başlıklar

Spor ve Yaralanma Nedir?
Hareketliliğin spordaki önemi nedir?
Vitaminler ve Doping nedir?
Vitaminler doping midir?
Dalgasal antrenman metodu nedir?
Kasları niçin çalıştırmalıyız?
Antrenman
Tonik Kas
Tekerlekli sandalye: rugby
Korku ve yaralanma nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
kudüs hangi halife zamaninda feth edilmis nedir, enzim nedir nedir, kuran kaç yılda tamamlanmıştır nedir, sunum hazırlarken nelere dikkat etmeli nedir, batınilik ne demektir? nedir, hastanelerin temel amaci nedir, cografya 21 mart nedir, yol bilgisayarın adı nedir nedir, ünlem nedir nedir, etik kodlar nedir, sakatatlar nedir nedir, ekmek israfi vikipedi nedir, art. talocrurialis nedir, mala perdahı ne demek nedir, cumhurbaşkanına kim vekalet eder nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri