Spor

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.016 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Tekerlekli sandalye de: basketbol

Yazı Boyutu:
Tekerlekli sandalye de: basketbol

Çok yüksek bir fizik kondisyon ve teknik beceriyle birlikte süratli bir biçimde yer değiştirmeyi gerektiren tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları, Paralimpik sporlar arasında çok önemli bir yere sahiptir. Tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları, Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu (IWBF) tarafından belirlenen kurallar ve sınıflandırmalar çerçevesinde yapılır. Bu düzenlemeler, ayakta oynanan basketboldakine eş saha büyüklüğü ve pota yüksekliği gibi konuları da içerir.
Tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları ayakta oynanan basketbol karşılaşmalarıyla önemli ortak özelliklere sahip olmakla beraber, kendine has, benzersiz stiliyle farklı ve ayrı bir yere sahiptir. Yardımlaşma esasına dayalı alan savunması ve adam adama savunma çok sık kullanılır.
Sporcuların tekerlekli sandalyedeki hareketlerini ayarlamak için geliştirilen farklı bir top saydırma kuralı ve yüksek bir yoğunluğu olan bu spor, kendi atak sistemini yaratmıştır. Sahadaki hareketi arttırmak için, bir takım genellikle üç defans oyuncusu ve iki pivottan oluşur. Topu alıp yuvarlama en etkili hücum taktiğidir.
Kaynak: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Web Sitesi, Bilgi Bankası, Ziyaret Tarihi: 13/03/2010.

Tekerlekli sandalye de: basketbol konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Spor Konusunda Diğer Başlıklar

Antrenman
Tekerlekli sandalye: rugby
Vücut geliştirmeye kaç yaşına kadar devam edilmeli?
Yetenek seçme nedir?
Vitaminler doping midir?
Tekerlekli sandalye: tenis
Korku ve yaralanma nedir?
Vitaminler ve Doping nedir?
Vitaminler ve mineraller yasaklı mıdır?
Spor ve Yaralanma Nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
aglomera nedir nedir, haritadaki ölçekler nedir nedir, elektrik sigortaları nedir, 9.sınıf frekans nedir nedir, koruyucu hizmetler nedir nedir, insan vücudundaki enerji çeşitleri nedir, paranazal sinüsler nedir, bayrak nedir neyi temsil eder nedir, ilk vahiy olayı nedir, ulasim nedir? nedir, okul öncesi öğretmenınde aranan özellikler nedir, kırıcı emisyon faktörleri nedir, kaç çeşit bıs var nedir, bilişsel psikoloji nedir nedir, depluvaye nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri