Spor

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 923 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Tekerlekli sandalye de: basketbol

Yazı Boyutu:
Tekerlekli sandalye de: basketbol

Çok yüksek bir fizik kondisyon ve teknik beceriyle birlikte süratli bir biçimde yer değiştirmeyi gerektiren tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları, Paralimpik sporlar arasında çok önemli bir yere sahiptir. Tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları, Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu (IWBF) tarafından belirlenen kurallar ve sınıflandırmalar çerçevesinde yapılır. Bu düzenlemeler, ayakta oynanan basketboldakine eş saha büyüklüğü ve pota yüksekliği gibi konuları da içerir.
Tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları ayakta oynanan basketbol karşılaşmalarıyla önemli ortak özelliklere sahip olmakla beraber, kendine has, benzersiz stiliyle farklı ve ayrı bir yere sahiptir. Yardımlaşma esasına dayalı alan savunması ve adam adama savunma çok sık kullanılır.
Sporcuların tekerlekli sandalyedeki hareketlerini ayarlamak için geliştirilen farklı bir top saydırma kuralı ve yüksek bir yoğunluğu olan bu spor, kendi atak sistemini yaratmıştır. Sahadaki hareketi arttırmak için, bir takım genellikle üç defans oyuncusu ve iki pivottan oluşur. Topu alıp yuvarlama en etkili hücum taktiğidir.
Kaynak: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Web Sitesi, Bilgi Bankası, Ziyaret Tarihi: 13/03/2010.

Tekerlekli sandalye de: basketbol konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Spor Konusunda Diğer Başlıklar

Sanshou/Sanda Yarışmalarında Yardımcı Şef Hakem’in Görevleri Nelerdir?
Beslenme ve yaralanma nedir?
Spor faaliyeti nedir?
Sanshou/Sanda yarışmalarında mutlak galibiyet nedir?
Engelliler Spor Dalları: Okçuluk
Sporcu beslenmesinde proteinler
Vitaminler ve mineraller yasaklı mıdır?
Cinsiyete göre spor yaralanması nedir?
SanShou nedir? / What is SanShou?
Yetenek Arama nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
3 ünlem nerede kullanılır nedir, iletkenlerin dirençlerinin bağlı olduğu etkenler nedir, emevi devleti'nin yıkılışı nedir, birey ve toplum konulu kompozisyon nedir, estetik yargıları niçin nedir, hz muhammede kuran kaç günde inmiştir nedir, anaokulundaki öğretmenin özellikleri nedir, işletmelere örnek nedir, esma şirinklemeleri nedir, afet kadastrosu nedir nedir, ilk donanma hangi halife zamaninda kuruldu nedir, shçek nedir amaçları nedir, fourier  sayısı nedir, teknolojinin hızla gelişmesi nedeni nedir nedir, sigorta prodüktörü nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım