Spor

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.010 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Tekerlekli sandalye de: basketbol

Yazı Boyutu:
Tekerlekli sandalye de: basketbol

Çok yüksek bir fizik kondisyon ve teknik beceriyle birlikte süratli bir biçimde yer değiştirmeyi gerektiren tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları, Paralimpik sporlar arasında çok önemli bir yere sahiptir. Tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları, Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu (IWBF) tarafından belirlenen kurallar ve sınıflandırmalar çerçevesinde yapılır. Bu düzenlemeler, ayakta oynanan basketboldakine eş saha büyüklüğü ve pota yüksekliği gibi konuları da içerir.
Tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları ayakta oynanan basketbol karşılaşmalarıyla önemli ortak özelliklere sahip olmakla beraber, kendine has, benzersiz stiliyle farklı ve ayrı bir yere sahiptir. Yardımlaşma esasına dayalı alan savunması ve adam adama savunma çok sık kullanılır.
Sporcuların tekerlekli sandalyedeki hareketlerini ayarlamak için geliştirilen farklı bir top saydırma kuralı ve yüksek bir yoğunluğu olan bu spor, kendi atak sistemini yaratmıştır. Sahadaki hareketi arttırmak için, bir takım genellikle üç defans oyuncusu ve iki pivottan oluşur. Topu alıp yuvarlama en etkili hücum taktiğidir.
Kaynak: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Web Sitesi, Bilgi Bankası, Ziyaret Tarihi: 13/03/2010.

Tekerlekli sandalye de: basketbol konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Spor Konusunda Diğer Başlıklar

Yetenek seçme nedir?
Antrenman
Vitaminler doping midir?
Tekerlekli sandalye: rugby
Vitaminler ve Doping nedir?
Tekerlekli sandalye: tenis
Vitaminler ve mineraller yasaklı mıdır?
Dalgasal antrenman metodu nedir?
Vücut geliştirmeye kaç yaşına kadar devam edilmeli?
Korku ve yaralanma nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
9.sınıf fizik paralel devreler nedir, hidrolik çap nedir nedir, esitlik iliskisine bilgi nedir, sürelerine göre planlamalar nedir, eğİtİmde kullanişlik nedir, temellendirme nedir nedir, mekke dönemi kaç yıldır nedir, deflator nedir? nedir, optimizasyon nedir vikipedi nedir, odak derinliği nedir? nedir, mantikta eşİtlİk nedir, değerler nasıl oluşur açıklayınız nedir, konut dışı kentsel çalışma alanı ne demek nedir, gelişme inkişaf alanı nedir, ts en iso 9000:2007 indir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri