Spor

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 911 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Tekerlekli sandalye de: basketbol

Yazı Boyutu:
Tekerlekli sandalye de: basketbol

Çok yüksek bir fizik kondisyon ve teknik beceriyle birlikte süratli bir biçimde yer değiştirmeyi gerektiren tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları, Paralimpik sporlar arasında çok önemli bir yere sahiptir. Tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları, Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu (IWBF) tarafından belirlenen kurallar ve sınıflandırmalar çerçevesinde yapılır. Bu düzenlemeler, ayakta oynanan basketboldakine eş saha büyüklüğü ve pota yüksekliği gibi konuları da içerir.
Tekerlekli sandalye basketbol karşılaşmaları ayakta oynanan basketbol karşılaşmalarıyla önemli ortak özelliklere sahip olmakla beraber, kendine has, benzersiz stiliyle farklı ve ayrı bir yere sahiptir. Yardımlaşma esasına dayalı alan savunması ve adam adama savunma çok sık kullanılır.
Sporcuların tekerlekli sandalyedeki hareketlerini ayarlamak için geliştirilen farklı bir top saydırma kuralı ve yüksek bir yoğunluğu olan bu spor, kendi atak sistemini yaratmıştır. Sahadaki hareketi arttırmak için, bir takım genellikle üç defans oyuncusu ve iki pivottan oluşur. Topu alıp yuvarlama en etkili hücum taktiğidir.
Kaynak: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Web Sitesi, Bilgi Bankası, Ziyaret Tarihi: 13/03/2010.

Tekerlekli sandalye de: basketbol konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Spor Konusunda Diğer Başlıklar

Dinamik yetenek
Sanshou/Sanda Yarışmalarında Yardımcı Şef Hakem’in Görevleri Nelerdir?
Uluslararası kriterlere göre jimnastikte yaş sınırları nedir?
Tek uçlu periyodlama nedir?
Beta-blokörlerin kullanımı neden kısıtlanmıştır?
Amino asitler yasaklı mıdır?
Antrenman nedir?
Kuvvet antrenmanlarının ilkeleri nedir?
Sporda korkuyu azaltma nedir?
Beslenme ve yaralanma nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
polen filtresi nedir nedir, graben ve horst nedir nedir, elektriğin güvenliği için nelere dikkat etmeliyiz kısaca nedir, teknolojik alan hakkında kısa bilgi nedir, elektro hidrolik direksiyon görevi nedir, fanconi sendromu belirtileri nedir, cardiomyopathy nedir nedir, bolunmus yol ne demek nedir, menfaatter nedir nedir, kudus hangi halife zamaninda fet edildi nedir, kondansatör sağlamlık kontrolü nedir, varlık felsefenin temel problemleri nedir, mukarrebun nedir, klimada sogukk işareti nedir, kondenzasyon nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım