Sosyoloji

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 7.728 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Sosyometri nedir?

Yazı Boyutu:
Sosyometri nedir?

Sosyometri, küçük gruplarda bireyler arasındaki yaklaşma (çekim) ve uzaklaşma (itim) modellerini açıklamayı sağlayan bir araştırma tekniğidir. Üzerinde araştırma yapılan grup küçük olmalı ve bireyler birbirini tanımalıdır. Okuldaki bir sınıfta, yurtta, bir iş yerinde ya da küçük bir köyde sosyometri tekniği uygulanabilir.
Sosyometride amaç grup içi dayanışmayı tespit edip, çatışmaları ve uyumsuzlukları azaltmaktır. Sosyometri aracılığıyla bireyler arası ilişkilerin derecesini, kimin lider özellikleri taşıdığını, hangi bireylerin birbirleriyle daha çok iletişimi olduğunu öğrenebilmek mümkündür. Grubun her üyesine, Kiminle aynı sırada oturmak istersiniz? Sınıfta davranışlarından hoşlanmadığınız kişi kimdir? Kendinizi kime yakın hissediyorsunuz? Sınıfta kimlerle hiç anlaşamıyorsunuz? Kiminle beraber çalışmak istersiniz? gibi sorular sorulur. Bu tür sorulara verilen yanıtlar sonucu, elde edilen veriler, grup üyeleri arasındaki ilişkileri gösteren bir sosyogram (ilişki haritası) hazırlanmasını olanaklı kılar. Örneğin, okulda uyguladığımız bir sosyometri tekniği ile birbirleriyle ilişki içerisinde olan bireyleri saptayarak başarının yükseltilmesini sağlayabiliriz. Herhangi bir fabrikada işçiler üzerinde uygulandığında, verimin artırılması sağlanabilir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Sosyoloji 1 (Hazırlayan: Metin ÖZTÜRK)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Sosyometri nedir? konusu 2 kişinin oylarıyla 0,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Sosyoloji Konusunda Diğer Başlıklar

Bir başka açıdan Hitler
Gösteri toplulukları nedir?
Basit (sıradan) kalabalıklar nedir?
Etkin kalabalıklar nedir?
Nurettin Topçu’nun “Yahudiler” hakkındaki görüşü
Nurettin Topçu gerçekten Hitler’i sever miydi?
Sosyal Bunalım nedir?
Sosyometride amaç nedir?
Köy nedir?
Sosyal grupların dışındaki topluluklar kaça ayrılır?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
toplumsal ayrimcilik nedir, ana kol akimi nasil bulunur nedir, dönem neneozoikdir nedir, ulaşılabilen en düşük sıcaklık nedir, emrine yazili ne demek nedir, motosiklet ambulans nedir nedir, portföy analizi nedir nedir, turistik yapı ne demektir nedir, sunumu yapan kİşİ nedir, nexon klima e1 hatası nedir, pazar büyüklüğü ne demek nedir, tunnel diyot nedir nedir, tasıtlarda ınış ve bınışlerde yanlış olan nedir, özel şirket işletmeler nedir nedir, seri devre akımı nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım