Siyaset ve Siyasal Bilgiler

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 5.716 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Yetki genişliği (Tevsii Mezuniyet) nedir?

Yazı Boyutu:
Yetki genişliği (Tevsii Mezuniyet) nedir?

Merkezdeki kuruluşların, merkezden uzakta bulunan bir örgüte, belli işlevleri yerine getirmelerine yetecek bir ya da daha çok yetkiyi, kendi adlarına kullanmak üzere devretmesidir. Merkezi kuruluşların kimi etkinliklerini, taşrada kurdukları örgütler eliyle yürütmeleri, yetki genişliğine dayanan bir uygulamadır. Yetki genişliğinin temelinde, merkezden yönetim sonucunda doğan bazı sakıncaları gidermek amacıyla, merkezi yönetimin denetimi altındaki bazı birimlere, bazı yetkilerin devredilmesi yer alır. Böylece zaman kaybetmeden taşranın ihtiyaçlarına cevap verilebilecek ve kırtasiyeciliğinde önüne geçilerek kamu hizmetlerinin yürütülmesinde ortaya çıkan gecikme ve aksamalar giderilecektir.
1982 Anayasası'nın 126’ncı maddesine göre Türkiye'de illerin idaresi "yetki genişliği" esasına dayanır. Bu esasın örgütü, “İl Genel Yönetimi”nden sorumlu taşra idaresidir; valilik - kaymakamlık kurumudur. Yetki genişliğine sahip görevli, merkez yönetiminin memuru durumundadır.
Kaynak: Şener GÖNÜLAÇAR (MEB İç Denetim Birimi Başkanı), 09-20 Şubat 2009 Tarihleri Arasında Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca Planlanan Merkezi ve Mahalli Görevde Yükselme Eğitimi “Devlet Teşkilatı ile İlgili Mevzuat” Ders Notları, Ankara, 2009.

Yetki genişliği (Tevsii Mezuniyet) nedir? konusu 6 kişinin oylarıyla 33,33% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Siyaset ve Siyasal Bilgiler Konusunda Diğer Başlıklar

El Cezire’nin misyonu
Araverme nedir?
İçtüzük nedir?
WikiLeaks nedir?
Anayasa Mahkemesi
Türkiye Büyük Millet Meclisi denetleme yetkisini nasıl gerçekleştirir?
Ana bina nedir?
Gündem (Komisyon) nedir?
Kanun (Yasa) nedir?
Namık Kemal Zeybek'in (Demokrat Parti Genel Başkanı) değerlendirmesiyle Erbakan

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
initiating structure nedir, bilgi teknolojisi nedir, peygamberlerden hangisine sahife gönderilmiştir nedir, ayetin basamaklari nedir nedir, yemlik uzatma aği nedir nedir, devre ile ilgili araştırma nedir, birim uzama miktarı nedir, tam hizmet reklam ajansı nedir nedir, burulma çubukların özellikleri nedir, kur'an ı kerim kaç senede indirilmiştir nedir, ergonomi statik dinamik duruş nedir, fiil cümlesi nedir nedir, eşel komisyon nedir nedir, işletme yönetici görevleri nedir, dil kirlenmesi ile ilgili yazı nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri