Siyaset ve Siyasal Bilgiler

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 19.587 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Üniter ve federatif devlet nedir?

Yazı Boyutu:
Üniter ve federatif devlet nedir?

Üniter Devlet: Siyasi otoritenin tek merkezde toplandığı, merkezi otoritenin tek bir anayasa ile sağlandığı devlettir. Yasama organının yaptığı kanunlar bütün ülkede uygulanır.
Federatif Devlet: Ortak bir anayasa altında birleşen devletlerin oluşturduğu devlet biçimidir. Bu tip devletlerde ayrıca her federasyonun kendi anayasası, yürütme ve yargı organları vardır (Örn: Almanya ve ABD).
Kaynak: Şener GÖNÜLAÇAR (MEB İç Denetim Birimi Başkanı), 09-20 Şubat 2009 Tarihleri Arasında Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca Planlanan Merkezi ve Mahalli Görevde Yükselme Eğitimi “Devlet Teşkilatı ile İlgili Mevzuat” Ders Notları, Ankara, 2009.

Üniter ve federatif devlet nedir? konusu 23 kişinin oylarıyla 52,17% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Siyaset ve Siyasal Bilgiler Konusunda Diğer Başlıklar

Ana bina nedir?
Araverme nedir?
Tatil nedir?
Oturum nedir?
El Cezire’nin misyonu
Özel gündem nedir?
Ziyaretçi kabul salonu nedir?
WikiLeaks nedir?
Ülke nedir?
WikiLeaks’in lideri kim?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
kuran-ı kerim kac yılında indirilmiştir nedir, bürolardaki  hareket ekonomisi teknikleri nedir, gazneli mahmut'un hindistan seferinin sebepleri ve sonuçları nedir, overtraining sendromu nedir, zorlama nedir nedir, ilahi kitap nedir, kimler oruç tutmalı nedir, gida anali·zi·nde qs ne demekek nedir, kuran-ı kerim kaç yılda tamamlanmıştır nedir, korolar ve sesleri nedir, ilk yardımda da sedye ile taşınma nedir, mdf kaplama yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar nedir, cellulitis nedir nedir, etkilesimli video nedir, gayri safi katma değer hesabı nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım