Siyaset ve Siyasal Bilgiler

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 21.451 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Üniter ve federatif devlet nedir?

Yazı Boyutu:
Üniter ve federatif devlet nedir?

Üniter Devlet: Siyasi otoritenin tek merkezde toplandığı, merkezi otoritenin tek bir anayasa ile sağlandığı devlettir. Yasama organının yaptığı kanunlar bütün ülkede uygulanır.
Federatif Devlet: Ortak bir anayasa altında birleşen devletlerin oluşturduğu devlet biçimidir. Bu tip devletlerde ayrıca her federasyonun kendi anayasası, yürütme ve yargı organları vardır (Örn: Almanya ve ABD).
Kaynak: Şener GÖNÜLAÇAR (MEB İç Denetim Birimi Başkanı), 09-20 Şubat 2009 Tarihleri Arasında Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca Planlanan Merkezi ve Mahalli Görevde Yükselme Eğitimi “Devlet Teşkilatı ile İlgili Mevzuat” Ders Notları, Ankara, 2009.

Üniter ve federatif devlet nedir? konusu 25 kişinin oylarıyla 52,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Siyaset ve Siyasal Bilgiler Konusunda Diğer Başlıklar

Araverme nedir?
El Cezire’nin misyonu
Kanun (Yasa) nedir?
Ana bina nedir?
Erbakan'ın çeviri kitapları
Gündem (Komisyon) nedir?
Havale nedir?
İçtüzük nedir?
Namık Kemal Zeybek'in (Demokrat Parti Genel Başkanı) değerlendirmesiyle Erbakan
Belediye Meclisinin seçilmesi ve görevi

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
süreğen kronik nedir, konumlandırma nedir nedir, potansiyel fark v nedir, bilişim teknolojisi nelerdir nerelerde ve nasıl kullanılır nedir, kısaca sarkıt nedir nedir, şase tadilatı nedir, otomatik far nedir nedir, existansiyalist nedir nedir, sunum yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar nedir, izotermal sıkıştırma nedir, psikolojide nörobiyolojik yaklaşım nedir, dinazorların egemen oldugu dönem nedir, yaylı çalgılar nedir, klimalarda sıcak işareti nedir, vektörlerde uç uca ekleme yöntemi nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri