Siyaset ve Siyasal Bilgiler

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 21.387 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Üniter ve federatif devlet nedir?

Yazı Boyutu:
Üniter ve federatif devlet nedir?

Üniter Devlet: Siyasi otoritenin tek merkezde toplandığı, merkezi otoritenin tek bir anayasa ile sağlandığı devlettir. Yasama organının yaptığı kanunlar bütün ülkede uygulanır.
Federatif Devlet: Ortak bir anayasa altında birleşen devletlerin oluşturduğu devlet biçimidir. Bu tip devletlerde ayrıca her federasyonun kendi anayasası, yürütme ve yargı organları vardır (Örn: Almanya ve ABD).
Kaynak: Şener GÖNÜLAÇAR (MEB İç Denetim Birimi Başkanı), 09-20 Şubat 2009 Tarihleri Arasında Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca Planlanan Merkezi ve Mahalli Görevde Yükselme Eğitimi “Devlet Teşkilatı ile İlgili Mevzuat” Ders Notları, Ankara, 2009.

Üniter ve federatif devlet nedir? konusu 25 kişinin oylarıyla 52,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Siyaset ve Siyasal Bilgiler Konusunda Diğer Başlıklar

Araverme nedir?
El Cezire’nin misyonu
Kanun (Yasa) nedir?
Erbakan'ın çeviri kitapları
Ana bina nedir?
Gündem (Komisyon) nedir?
İçtüzük nedir?
Truman Doktrini
Belediye Meclisinin seçilmesi ve görevi
Havale nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
arabada hız sensörü nedir, diamond klima e3 arıza kodları nedir, psikoloji konusu nedir ? nedir, cinselliği ifade etme nedir, estetiğin konusu nedir, ulaştırma bakanlığının  temel görevleri nedir, isinma ve çeşitleri nedir, genel beceri antrenmanı nedir, hegel'in felsefesi ve görüşleri nedir, ilk ayet nedir ve kaç yılında indirilmiştir nedir, yeni ve eski teknoloji ile ilgili kısa bilgi nedir, biyoçevre ne demek nedir, geoid nedir nedir, hyperemesis nedir nedir, ortak estetik yargıları reddetmiştir. nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri