Siyaset ve Siyasal Bilgiler

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 19.643 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Üniter ve federatif devlet nedir?

Yazı Boyutu:
Üniter ve federatif devlet nedir?

Üniter Devlet: Siyasi otoritenin tek merkezde toplandığı, merkezi otoritenin tek bir anayasa ile sağlandığı devlettir. Yasama organının yaptığı kanunlar bütün ülkede uygulanır.
Federatif Devlet: Ortak bir anayasa altında birleşen devletlerin oluşturduğu devlet biçimidir. Bu tip devletlerde ayrıca her federasyonun kendi anayasası, yürütme ve yargı organları vardır (Örn: Almanya ve ABD).
Kaynak: Şener GÖNÜLAÇAR (MEB İç Denetim Birimi Başkanı), 09-20 Şubat 2009 Tarihleri Arasında Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca Planlanan Merkezi ve Mahalli Görevde Yükselme Eğitimi “Devlet Teşkilatı ile İlgili Mevzuat” Ders Notları, Ankara, 2009.

Üniter ve federatif devlet nedir? konusu 23 kişinin oylarıyla 52,17% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Siyaset ve Siyasal Bilgiler Konusunda Diğer Başlıklar

Ana bina nedir?
Araverme nedir?
Oturum nedir?
Tatil nedir?
Karma Komisyon nedir?
Ülke nedir?
Gündem (Komisyon) nedir?
Özel gündem nedir?
WikiLeaks’in lideri kim?
El Cezire’nin misyonu

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
enserten kur nedir, abiyotik çevreye örnekler nedir, clio 2 gaz kelebeği pozisyon sensörü nedir, yaratilanlarin en ustunu nedir, yöneticilik nedir  pdf nedir, batinilik nedir  kısaca nedir, süspansiyon emülsiyon nedir nedir, pastane pazarının büyüklüğü nedir, enantio-selektivite ne anlama gelir nedir, fotokimyasal duman nedir, coğrafya moren nedir, dis kanamanin belirtilmesi nedir, sancak nedir, ozur gruplari nelerdir nedir, din felsefesi vahyin imkanı problemi nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım