Sağlık ve Egzersiz

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.933 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Kondisyon nedir? Ne değildir? Kaç çeşidi vardır?

Yazı Boyutu:
Kondisyon nedir? Ne değildir? Kaç çeşidi vardır?

Kondisyonun ne olduğunu, çeşitlerini kondisyonlu ve kondisyonsuz kişi arasındaki farkları kısaca gözden geçirelim. Kondisyon kelimesi, çeşitli kişilerce çeşitli tanımları yapılmış bir kelimedir. Bu konuda tıp adamları, beden eğiticiler, spor adamları değişik tanımlar ortaya atmışlardır. Kısaca kondisyonu şöyle tanımlayabiliriz:
“Yapılacak bir işi, yapılacak kişinin yapma derecesine kondisyon adı veriyoruz”. Yani, o anda yapma derecesine, durumuna kondisyon diyoruz. Sözlükte kondisyon kelimesine baktığımızda “durum” ile karşılaşıyoruz. Günlük yapılacak işlerde bir spesifik (özellik, özel durum) yoksa kişi o işi veya hareketi yorgunluk duymadan, duyarsa da bu yorgunluk bir ertesi güne kalmadan yapabilir. Eğer aktivite özel ve kişinin alışkın olmadığı bir aktivite ise yorgunluk duyulur. Kondisyon bir işle ilgilidir. Direkt olarak sağlık durumunu ifade etmez. Diyabetik (Şeker hastası) olan tenis şampiyonları, kalp hastası olan uzun mesafe koşucuları görülmüştür. Genelde kondisyon kavramı üç değişik açıdan incelenir, yani üç çeşit kondisyon vardır. Bunlar:
Anatomik kondisyon: Anatomik yapının, yapılacak spora uygunluğu)
Fizyolojik kondisyon: Fizyolojik fonksiyonların, yapılacak spordaki gereksinimleri karşılaması
Psikolojik kondisyon: Yapılacak sporda, motivasyon, zeka, eğitim ve emosyonel istikrar yönünden belirli bir düzeyde olunması.
Aniden ortaya çıkan, acil eforlarda kişi alışılagelenin üstünde, kuvvet, enerji, enerji isteyen aktiviteleri yapmak ve aşırı derecede uygun olmayan ortamlara uymak zorunda kalır. Otomobil kazası, yangın saldırısı gibi durumlar bunlara örnektir. İşte burada etkin olan kişinin genel kondisyonudur. Konunun uzmanlarından R. C. Darling, antrenmanlı olmayı egzersiz sırasında vücutta homeostazisin (vücudun iç ortam dengesi) korunması ve aşırı yüklerde bozulan dengelerin egzersizden sonra hemen düzenlemesi olarak tanımlar. 
Kaynak: Dr. Murat Kuter ve Prof. Dr. Füsun Öztürk Kuter tarafından yönetilen SporBilim Web Sitesindeki yazılardan derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 05/06/2010).

Kondisyon nedir? Ne değildir? Kaç çeşidi vardır? konusu 2 kişinin oylarıyla 50,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Sağlık ve Egzersiz Konusunda Diğer Başlıklar

Egzersiz ne zaman yapılabilir?
Obesitede ilaç tedavisi
“B” Numunesinin analizinden sonra ne olur?
Sağlıklı olmak (Fitness)
Dengeli beslenme nedir?
Beslenme nedir?
Sporcu içecekleri
Uyarıcılar neden yasaktır?
Anabolik ajanların bazı zararlı etkileri nelerdir?
Obesitenin saptanması için yöntemler

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
rezistör nedir nedir, pisikolojik bağımlılık nedir nedir, . i·slâm aklı kullanmayı ve bilimi teşvik eder... nedir, 22 a sınıfı klima ne kadar elektrik yakar nedir, kur'an-ı kerim hangi tarihler arasında indirilmiştir kısaca nedir, dolin ünedir nedir, yazı ile sayılar nasıl yazılır nedir, sigorta klozu ne demek nedir, geçerlilik nedir nedir, sebzelerdeki şeker oranları nedir, fourier sayıları nedir, otomobil eksoz gazı sıcaklığı kaçtır nedir, eva nedir nedir, ındırgenme nedır nedir, özel işletmeleri nelerdir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri