Reklam

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 3.050 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Global reklam nedir?

Yazı Boyutu:
Global reklam nedir?

Global reklam iki biçimde tanımlanmaktadır: "Her ulusal pazarda yerel dile çevrilerek (kimi zaman orijinal dilinde) biçimi değiştirilmeksizin yayınlanan reklamlar" ve "yayınlandığı tüm pazarlarda aynı reklam fikri doğrultusunda oluşturulmuş, ancak her pazara özgü yerel bir öykü içinde işlenmiş, yerel oyuncularla çekilmiş reklamlar" (Gülsoy, 1999: 223). Gülsoy'un global reklam kapsamında yaptığı ikinci tanımı Robertson'un (1995) "glokal" kavramsallaştırmasına dayanarak yeniden konumlandırmak mümkündür. Böylelikle kültürel vurgunun reklam metinlerine eklemlenmesi söz konusudur.
Uluslararası ajanslar, "global" ya da "glokal" reklamları yaparken, uluslar arası ortağı olmayan yerel ajanslar da yerel markaların yanında global markalara da hizmet verebilmektedir. Elbette unutulmaması gereken önemli bir nokta, tam da kültüre eklemlenme noktasında özellikle uluslararası ajansların izlediği istihdam stratejisinde göze çarpmaktadır. Bu bağlamda "yerel insan kaynağı" kullanma dikkat çekmektedir.
Kaynak: G. Senem Gençtürk Hızal, “Reklam Endüstrisinin Topografyası: Türkiye Örneği”, İletişim: Araştırmaları, 3(1-2): 105-131, 2005.

Global reklam nedir? konusu 2 kişinin oylarıyla 0,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Reklam Konusunda Diğer Başlıklar

Çocukluk dönemi ve reklam ile verilen mesaj
TRT kanununun 26. maddesi
Ebeveynlere göre çocuklar en fazla hangi reklamlardan etkilenir?
Reklam nedir?
Televizyonun çocuklardaki obezite üzerine etkisi
İnsanlar ve medya
Pekman'a göre reklam
Obezite ve TV nasıl bir ikili?
Çocuk programlarındaki yiyecek reklamları ne düzeydedir?
Mama ve benzeri gıda reklamları ile anne sütü uygulamaları arasındaki ilişki nasıldır?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
admin özelliği nedir nedir, poz ölçümü matrix ne demek nedir, matematikte kavram nedir nedir, batınilik  özeti nedir, rös nedir? nedir, konumlandırma nedir? nedir, hz. ömer zamanında idari, askeri, mali ve adli alanlarda yapılan değişiklikler nedir, kuran ne kadar süreyle indirilmiştir nedir, tarıh balbal nedir, kabe hakemliği vikipedi nedir, 19 mayıs ın önemiyle ilgili metin nedir, yapay varlıga nelerdir nedir, sunumda dikkat edilmesi gereken özellikler nelerdi nedir, dalga paketi nedir nedir, venedikle yapilan ilk deniz savasi nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri