Reklam

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 3.059 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Global reklam nedir?

Yazı Boyutu:
Global reklam nedir?

Global reklam iki biçimde tanımlanmaktadır: "Her ulusal pazarda yerel dile çevrilerek (kimi zaman orijinal dilinde) biçimi değiştirilmeksizin yayınlanan reklamlar" ve "yayınlandığı tüm pazarlarda aynı reklam fikri doğrultusunda oluşturulmuş, ancak her pazara özgü yerel bir öykü içinde işlenmiş, yerel oyuncularla çekilmiş reklamlar" (Gülsoy, 1999: 223). Gülsoy'un global reklam kapsamında yaptığı ikinci tanımı Robertson'un (1995) "glokal" kavramsallaştırmasına dayanarak yeniden konumlandırmak mümkündür. Böylelikle kültürel vurgunun reklam metinlerine eklemlenmesi söz konusudur.
Uluslararası ajanslar, "global" ya da "glokal" reklamları yaparken, uluslar arası ortağı olmayan yerel ajanslar da yerel markaların yanında global markalara da hizmet verebilmektedir. Elbette unutulmaması gereken önemli bir nokta, tam da kültüre eklemlenme noktasında özellikle uluslararası ajansların izlediği istihdam stratejisinde göze çarpmaktadır. Bu bağlamda "yerel insan kaynağı" kullanma dikkat çekmektedir.
Kaynak: G. Senem Gençtürk Hızal, “Reklam Endüstrisinin Topografyası: Türkiye Örneği”, İletişim: Araştırmaları, 3(1-2): 105-131, 2005.

Global reklam nedir? konusu 2 kişinin oylarıyla 0,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Reklam Konusunda Diğer Başlıklar

Çocukluk dönemi ve reklam ile verilen mesaj
TRT kanununun 26. maddesi
Ebeveynlere göre çocuklar en fazla hangi reklamlardan etkilenir?
Televizyonun çocuklardaki obezite üzerine etkisi
Reklam nedir?
İnsanlar ve medya
Pekman'a göre reklam
Obezite ve TV nasıl bir ikili?
Mama ve benzeri gıda reklamları ile anne sütü uygulamaları arasındaki ilişki nasıldır?
Çocuk programlarındaki yiyecek reklamları ne düzeydedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
soru işaretini araştır nedir, yönetiçinin görevleri nedir, toplu taşıma araçlarına biniş ve inişlerde hangi kapıdan inilip binmeli nedir, biyokütle sıralanışı nasıldır nedir, fren servosu ne demek nedir, kuran ı kerim kaç tarihinde indi nedir, depluvaye nedir, aleti temel alan yaklaşım nedir, aerobik nedir nedir, ekmekteki protein miktarı nedir, multiplekser nerede kullanilir nedir, kamu denetleme kurumunun görevi nedir, tip 650 un nedir nedir, mal ve hizmet ihtiyacı nedir, haçlı seferin dini nedenleri nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri