Reklam

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 3.127 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Global reklam nedir?

Yazı Boyutu:
Global reklam nedir?

Global reklam iki biçimde tanımlanmaktadır: "Her ulusal pazarda yerel dile çevrilerek (kimi zaman orijinal dilinde) biçimi değiştirilmeksizin yayınlanan reklamlar" ve "yayınlandığı tüm pazarlarda aynı reklam fikri doğrultusunda oluşturulmuş, ancak her pazara özgü yerel bir öykü içinde işlenmiş, yerel oyuncularla çekilmiş reklamlar" (Gülsoy, 1999: 223). Gülsoy'un global reklam kapsamında yaptığı ikinci tanımı Robertson'un (1995) "glokal" kavramsallaştırmasına dayanarak yeniden konumlandırmak mümkündür. Böylelikle kültürel vurgunun reklam metinlerine eklemlenmesi söz konusudur.
Uluslararası ajanslar, "global" ya da "glokal" reklamları yaparken, uluslar arası ortağı olmayan yerel ajanslar da yerel markaların yanında global markalara da hizmet verebilmektedir. Elbette unutulmaması gereken önemli bir nokta, tam da kültüre eklemlenme noktasında özellikle uluslararası ajansların izlediği istihdam stratejisinde göze çarpmaktadır. Bu bağlamda "yerel insan kaynağı" kullanma dikkat çekmektedir.
Kaynak: G. Senem Gençtürk Hızal, “Reklam Endüstrisinin Topografyası: Türkiye Örneği”, İletişim: Araştırmaları, 3(1-2): 105-131, 2005.

Global reklam nedir? konusu 2 kişinin oylarıyla 0,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Reklam Konusunda Diğer Başlıklar

Çocukluk dönemi ve reklam ile verilen mesaj
Televizyonun çocuklardaki obezite üzerine etkisi
Ebeveynlere göre çocuklar en fazla hangi reklamlardan etkilenir?
TRT kanununun 26. maddesi
Reklam nedir?
Pekman'a göre reklam
İnsanlar ve medya
Reklam endüstrisinde destekleyiciler
Obezite ve TV nasıl bir ikili?
Mama ve benzeri gıda reklamları ile anne sütü uygulamaları arasındaki ilişki nasıldır?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
yazin elektirik telleri nedir, ailenin kurulması ve korunması ile ilgili ayetler nedir, iç kanama belirtileri nedir, süspansiyon emülsiyon nedir nedir, kuranı kerim ne zaman ve nerede indirildi nedir, badmintonda yer değiştirme nedir nedir, bilimsel bilginin problem çözme basamakları nedir, parabol ayna yapımı nedir, fizik çevirme kuralı nedir, ensar-muhacir kimlerdir? nedir, federatif yönetim ne demek nedir, malazgirt savaşının önemi ve tarihi sonucları nelerdir nedir, ticaret hukukunda tadil nedir nedir, ütopya nedir felsefe nedir, hz.ömer döneminin idari ve adli teşkilatı nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri