Psikoloji

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 22.604 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Algıda değişmezlik nedir?

Yazı Boyutu:
Algıda değişmezlik nedir?

Bir kez algılanan nesnelerin şekilleri, renkleri, büyüklükleri değiştiği halde, organizma o nesneleri hep aynı biçimde algılar. Nesneleri değişik ortam ve şartlarda yine aynı şekilde algılama eğilimine algıda değişmezlik denir.
Biçim Değişmezliği: Felsefe öğretmenine hangi açıdan bakarsak bakalım hep Felsefe öğretmeni olarak algılarız.
Renk Değişmezliği: Güneş ışığının yansıdığı yerler daha parlak ve açık gözükür. Ama biz o nesneyi aynı rengi ile algılarız. Portakalın rengini aydınlıkta da karanlıkta da hep turuncu olarak algılarız.
Büyüklük Değişmezliği: nesneleri değişik uzaklıklarda yine aynı ebatta algılamamızdır. İnsanları TV ekranında ekran boyutunda değil gerçek boyutunda algılamamız gibi.
Not I: Algıda değişmezliğin gerçekleşebilmesi için o nesnenin daha önceden algılanması gerekir.
Not II: Algıda değişmezlik olmasaydı, algısal dünyamız karmakarışık olurdu. Çünkü nesnelerin gerçek halini asla bilemezdik.

Algıda değişmezlik nedir? konusu 79 kişinin oylarıyla 41,77% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Psikoloji Konusunda Diğer Başlıklar

Fobi (Phobie) nedir?
Rehabilitasyon Merkezleri Türleri
Panik Bozukluk nedir?
Psikoloji nedir?
Psikiyatri nedir?
Psikolog nedir?
Psikoloji nedir?
Sosyal Fobi nedir?
Psiko-Lengüistik Teori nedir?
Bilişsel kuramın olumlu yönleri nelerdir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
onlu sistemi hangi devlet buldu nedir, iktidar devlet kaynağını nereden alır nedir, yeryüzünü oluşturan dış kuvvetler nedir, milli geliri hesaplama yöntemleri nelerdir nedir, cumhur başkanının görevleri ve seçilme şartları nedir, kuranı kerim kaç sene önce indi nedir, tevaif-i mülük devletleri hangileridir nedir, maksimum kalp atım hızı nedir, sunum yapmak için dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir nedir, komisyon raporu nedir nedir, kitap kenarlarının ve satır aralarının süslenmesi nedir, kilimada soğutma işareti nedir, cari işlemler dengesi ne demek nedir, indirgenme ne demek nedir, dielektrik ne demek nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri