Psikoloji

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 22.785 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Algıda değişmezlik nedir?

Yazı Boyutu:
Algıda değişmezlik nedir?

Bir kez algılanan nesnelerin şekilleri, renkleri, büyüklükleri değiştiği halde, organizma o nesneleri hep aynı biçimde algılar. Nesneleri değişik ortam ve şartlarda yine aynı şekilde algılama eğilimine algıda değişmezlik denir.
Biçim Değişmezliği: Felsefe öğretmenine hangi açıdan bakarsak bakalım hep Felsefe öğretmeni olarak algılarız.
Renk Değişmezliği: Güneş ışığının yansıdığı yerler daha parlak ve açık gözükür. Ama biz o nesneyi aynı rengi ile algılarız. Portakalın rengini aydınlıkta da karanlıkta da hep turuncu olarak algılarız.
Büyüklük Değişmezliği: nesneleri değişik uzaklıklarda yine aynı ebatta algılamamızdır. İnsanları TV ekranında ekran boyutunda değil gerçek boyutunda algılamamız gibi.
Not I: Algıda değişmezliğin gerçekleşebilmesi için o nesnenin daha önceden algılanması gerekir.
Not II: Algıda değişmezlik olmasaydı, algısal dünyamız karmakarışık olurdu. Çünkü nesnelerin gerçek halini asla bilemezdik.

Algıda değişmezlik nedir? konusu 79 kişinin oylarıyla 41,77% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Psikoloji Konusunda Diğer Başlıklar

Fobi (Phobie) nedir?
Rehabilitasyon Merkezleri Türleri
Panik Bozukluk nedir?
Psikoloji nedir?
Psikolojik Danışma nedir?
Psikoloji nedir?
Psikiyatri nedir?
Sosyal Fobi nedir?
Psikolog nedir?
Psiko-Lengüistik Teori nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
ilk vahiy kaç yılında inmiştir nedir, deflatör nasıl hesaplanır nedir, lastik tekerlekli traktörlerin genel adı nedir nedir, istenilmeyen ütopya örnekleri nedir, horst graben soruları nedir, şeytan masası coğrafya sözlüğü nedir, sahit kayalar nedir nedir, kuranı kerimde insanlar kaça ayrılır nedir, beytü‘l hikme bilim merkezi nerdedir nedir, sigorta acentesi ne demek nedir, eli·ksi·rler nedirir nedir, yakın çevrenin nedir nedir, vücudu dirençli tutmak için ne yemeli nedir, büroda bulunan araç ve gereçler nedir, ahİret hayati hangİ aşamalardan oluşacaktir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri