Psikoloji

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 22.550 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Algıda değişmezlik nedir?

Yazı Boyutu:
Algıda değişmezlik nedir?

Bir kez algılanan nesnelerin şekilleri, renkleri, büyüklükleri değiştiği halde, organizma o nesneleri hep aynı biçimde algılar. Nesneleri değişik ortam ve şartlarda yine aynı şekilde algılama eğilimine algıda değişmezlik denir.
Biçim Değişmezliği: Felsefe öğretmenine hangi açıdan bakarsak bakalım hep Felsefe öğretmeni olarak algılarız.
Renk Değişmezliği: Güneş ışığının yansıdığı yerler daha parlak ve açık gözükür. Ama biz o nesneyi aynı rengi ile algılarız. Portakalın rengini aydınlıkta da karanlıkta da hep turuncu olarak algılarız.
Büyüklük Değişmezliği: nesneleri değişik uzaklıklarda yine aynı ebatta algılamamızdır. İnsanları TV ekranında ekran boyutunda değil gerçek boyutunda algılamamız gibi.
Not I: Algıda değişmezliğin gerçekleşebilmesi için o nesnenin daha önceden algılanması gerekir.
Not II: Algıda değişmezlik olmasaydı, algısal dünyamız karmakarışık olurdu. Çünkü nesnelerin gerçek halini asla bilemezdik.

Algıda değişmezlik nedir? konusu 79 kişinin oylarıyla 41,77% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Psikoloji Konusunda Diğer Başlıklar

Fobi (Phobie) nedir?
Rehabilitasyon Merkezleri Türleri
Psikoloji nedir?
Psikolog nedir?
Psikoloji nedir?
Panik Bozukluk nedir?
Psikiyatri nedir?
Psikoanalitik/Psikoanaliz kurama yapılan eleştiriler
Sosyal Fobi nedir?
Psiko-Lengüistik Teori nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
besinve beslenme nedir nedir, yazın ve kışın  ki elektrik telleri arasındaki farkın nedeni nedir nedir, kurban ilk nasıl başlamıştır nedir, sübyan nazarı nasıl korunulur nedir, özürlülük türleri nedir, gevrek kırılması nedenleri nedir, volatil piyasa ne demek nedir, işletme işlevinin en son basamağı hangisidir nedir, ki eki nerelerde kullanılır nedir, radyoaktif elementler nelerdir nedir, sermayesi· paylara bölünmüş komandi·t şi·rketlerlerlerlerler nedir, iş planlarının yararları nelerdir nedir, üretim nedir nedir, mikail güllüaslen nereli nedir, hz muhammed kaç yaşında muhammedul emin adını almıştır nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri