Psikoloji

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 10.622 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Bilişsel yaklaşım

Yazı Boyutu:
Bilişsel yaklaşım

Bilişsel psikologlar, zihnin aldığı bilgiyi etkin bir biçimde işlediğini ve onu yeni biçimlere ve sınıflamaya dönüştürdüğünü savunurlar. Biliş, bireyin bilgi edinmesini, sorunları çözmesini ve geleceğe yönelik planlar yapmasını sağlayan algı, bellek ve bilgi işleme gibi zihinsel süreçleri göstermek amacıyla kullanılan bir terimdir. Bilişsel psikoloji, bilişin bilimsel olarak incelenmesidir.
Bu yaklaşımın amacı, zihni süreçlerin nasıl örgütlendiğini ve çalıştığını açıklayan deneyler
yapmak ve kuramlar geliştirmektir.
Bilişsel psikoloji yaklaşımı kısmen davranışçılara bir tepki olarak geliştirilmiştir. Birey davranışlarını yalnızca uyaran girdisi ve davranım çıktısı bağlamında açıklamak, davranışın yalın biçimlerinin incelenmesi için uygun olabilir, ancak bu yaklaşım, bireye özgü işlevlerle ilgili ilginç birçok alanı göz ardı etmektedir. İnsanlar düşünür, plan yapar, hatırladıkları bilgiyi temel alarak karar verir ve dikkat gerektiren uyaranlar arasında seçici bir ayrım yapar. Davranışçılar insanların bu yönünü ihmal etmiştir.
Bilişsel psikolojinin ilk savunucularından İngiliz psikolog Kenneth Craik, beynin bir bilgisayar gibi dış olayları örnek alma ve onlara paralel yapılar kurma yeteneği olduğunu vurgulamıştır. Psikolog Craik'e göre eğer, organizma kafasının içinde dış gerçekliğin ve onun olası tüm eylemlerinin "küçük ölçekli bir modelini" taşıyorsa, birçok seçenek deneyip en iyisini seçebilir, gelecekteki durumlara olayların bilgisini kullanabilir ve karşılaştığı acil durumlara çok daha kapsamlı, güvenli ve uzmanca bir yaklaşımla tepki gösterebilir. "Zihni gerçeklik modeli" psikolojide bilişsel yaklaşımın merkezini oluşturmaktadır.
Bu alanda, Gregory, Newell and Simon, Chomsky, Piaget ve Kohlberg'de çalışmalar yapmıştır.
Kaynak: Prof. Dr. Sezen Ünlü, Editör: Prof. Dr. Ayhan Hakan, “Psikoloji”, Anadolu Üniversitesi Yayın No:1288, Açıköğretim Fakültesi Yayın No:710, ISBN 975-06-0033-9, 2001.

Bilişsel yaklaşım konusu 16 kişinin oylarıyla 25,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Psikoloji Konusunda Diğer Başlıklar

Fobi (Phobie) nedir?
Rehabilitasyon Merkezleri Türleri
Panik Bozukluk nedir?
Psikoloji nedir?
Psikolojik Danışma nedir?
Psikiyatri nedir?
Psikoloji nedir?
Sosyal Fobi nedir?
Psiko-Lengüistik Teori nedir?
Psikolog nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
haritayı oluşturan unsurlar nelerdir coğrafya nedir, musculus  ne demek nedir, kaç çeşit namaz vardır ilahiyat nedir, bmw connecteddrive nedir nedir, katma değer hesabı nedir, çevirim nedir nedir, havali yaylar nedir, ekonomide tamamlayıcı nedir, girişim teşebbüs nedir, oda müziği ne demek nedir, içtimai boyut ne demektir nedir, klima derecede çalışır nedir, kuranı kerim hangi tarihde indirilmiştir nedir, kiramen katipleri nedir nedir, seıkon klıma soguk işareti nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri