Psikoloji

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 10.021 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Bilişsel yaklaşım

Yazı Boyutu:
Bilişsel yaklaşım

Bilişsel psikologlar, zihnin aldığı bilgiyi etkin bir biçimde işlediğini ve onu yeni biçimlere ve sınıflamaya dönüştürdüğünü savunurlar. Biliş, bireyin bilgi edinmesini, sorunları çözmesini ve geleceğe yönelik planlar yapmasını sağlayan algı, bellek ve bilgi işleme gibi zihinsel süreçleri göstermek amacıyla kullanılan bir terimdir. Bilişsel psikoloji, bilişin bilimsel olarak incelenmesidir.
Bu yaklaşımın amacı, zihni süreçlerin nasıl örgütlendiğini ve çalıştığını açıklayan deneyler
yapmak ve kuramlar geliştirmektir.
Bilişsel psikoloji yaklaşımı kısmen davranışçılara bir tepki olarak geliştirilmiştir. Birey davranışlarını yalnızca uyaran girdisi ve davranım çıktısı bağlamında açıklamak, davranışın yalın biçimlerinin incelenmesi için uygun olabilir, ancak bu yaklaşım, bireye özgü işlevlerle ilgili ilginç birçok alanı göz ardı etmektedir. İnsanlar düşünür, plan yapar, hatırladıkları bilgiyi temel alarak karar verir ve dikkat gerektiren uyaranlar arasında seçici bir ayrım yapar. Davranışçılar insanların bu yönünü ihmal etmiştir.
Bilişsel psikolojinin ilk savunucularından İngiliz psikolog Kenneth Craik, beynin bir bilgisayar gibi dış olayları örnek alma ve onlara paralel yapılar kurma yeteneği olduğunu vurgulamıştır. Psikolog Craik'e göre eğer, organizma kafasının içinde dış gerçekliğin ve onun olası tüm eylemlerinin "küçük ölçekli bir modelini" taşıyorsa, birçok seçenek deneyip en iyisini seçebilir, gelecekteki durumlara olayların bilgisini kullanabilir ve karşılaştığı acil durumlara çok daha kapsamlı, güvenli ve uzmanca bir yaklaşımla tepki gösterebilir. "Zihni gerçeklik modeli" psikolojide bilişsel yaklaşımın merkezini oluşturmaktadır.
Bu alanda, Gregory, Newell and Simon, Chomsky, Piaget ve Kohlberg'de çalışmalar yapmıştır.
Kaynak: Prof. Dr. Sezen Ünlü, Editör: Prof. Dr. Ayhan Hakan, “Psikoloji”, Anadolu Üniversitesi Yayın No:1288, Açıköğretim Fakültesi Yayın No:710, ISBN 975-06-0033-9, 2001.

Bilişsel yaklaşım konusu 16 kişinin oylarıyla 25,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Psikoloji Konusunda Diğer Başlıklar

Rehabilitasyon Merkezleri Türleri
Fobi (Phobie) nedir?
Psikiyatri nedir?
Psikoloji nedir?
Psikoloji nedir?
Panik Bozukluk nedir?
Psikolog nedir?
Psikolojik Danışma nedir?
Pasif-Agresif Şahsiyet Bozukluğu nedir?
Bilişsel kuramın olumsuz yönleri nelerdir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
dil kirlenmeleri nedir, iç kanama nasıl olur nedir, kamu işletmeleri nedir, sürünme nedir malzeme nedir, orjinal kuranı kerim kaç yıllık nedir, mülkiyetin gayri ayni hak tesisi nedir nedir, allah kadim nedir, i·şletme organi·zasyon sorunlariririririri nedir, hareket ekonomisi nedir, haritada bulunması gereken unsurlar nedir, ilk islam devleti kim tarafından kuruldu nedir, voltmetre ve ampermetre arasındaki farklar nedir, batınilik tarihi belgesel nedir, direncin bağlı olduğu faktörleri sıralayınız nedir, gll parathyroidea nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım