Patoloji

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 3.598 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Fiksasyon (Tespit) işlemi

Yazı Boyutu:
Fiksasyon (Tespit) işlemi

Cerrahi girişim veya otopsiden elde edilen spesmenler ile alınan vücut mayileri laboratuara uygun bir fiksatif içinde gönderilir. Fiksatif (Tespit edici) maddeler hücreleri canlı halleri ile tespit eder ve dokunun çürümesini önler. Bu amaçla yaygın olarak kullanılan madde %10'luk formalindir. Formalin; formaldehit gazının sudaki %40'lık eriyiğidir. 10 ml. formalin+ 90 ml. su ile %10'luk formalin elde edilir. Gerçekte bu eriyik içindeki formalin %4 oranındadır. Dokular bu eriyik içinde aylarca hatta yıllarca bozulmadan kaldığı gibi tüm mikropları da ölür.
Dokuların iyi tespit olmaları için kendi hacimlerinin 10-20 katı eriyik içinde ve en az 4 saat (küçük dokular için) beklemeleri gerekir. Mecbur kalındığı zaman %70'lik alkol de fiksatif olarak kullanılabilir. Tüp içersinde gönderilecek olan vücut sıvılarından örnekler yarı yarıya fiksatif ile karıştırılmalıdır.
Cerrahi girişim sırasında doku örneği alınıp 15-20 dakikada acele tanı istenen durumlarda doku taze olarak bir gazlı bez içinde laboratuara gönderilir. Bu dokular Kriostat (Dondurma mikrotomu) ile -30 C°’de dondurulup kesilir, boyanır ve mikroskopta incelenip acil tanı verilir. Cerrah bu tanıya göre ameliyata yön verir.
Smear (sürüntü)ler %96'lık alkol ve eterin yarı yarıya karıştırılması ile elde edilen bir eriyik içinde gönderilir. Bu olanak yoksa saç spreyi ile tespit edilebilir.
Patoloji laboratuarına gönderilen her materyal; hastanın adı-soyadı-yaşı-cinsi-memleketi­ biopsi alan doktor-klinik tanısı-klinik, operatif ve laboratuar bulguları yazılı bir kağıt (rapor) ile beraber gönderilir. Gelen her materyal protokol defterine kaydedilir ve verilen numara materyalin ve kağıdın üzerine yazılır. Bundan sonra doku, bütün işlemlere bu protokol numarası ile girer.
Kaynak: Prof. Dr. Nilüfer Tel, “Patoloji”, Editör Doç. Dr. Uğur Demiray, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 495 Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 224, ISBN 975 - 492 - 232 - 2, 1991.

Fiksasyon (Tespit) işlemi konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Patoloji Konusunda Diğer Başlıklar

Deneysel patoloji nedir?
Patoloji kaç kısma ayrılır
Patoloji nedir?
Biyopsi nedir?
Patoloji laboratuarına kaç türlü materyal gelir?
Cerrahi girişim ile alınan doku ve organlar
Patoloji nedir ?
Patoloji kaç bölüme ayrılır?
Saydamlaştırma
Laboratuarlarda dokuların takibi ve yapılması gereken işlemler

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
orta asya türk gçlerinin sebepleri nelerdir nedir, kentler nasil doğmuştur nedir, mezozom hücrenin neresınde bulunur nedir, gercek kısı tacır kımdır nedir, braketleme nedir nedir, klımalarda soğuk işareti nedir, elevasyon ne demek nedir, fizik dalga hızı nedir, sigorta acenteliği nedir nedir, þartlý muafiyet sistemi nedir, girişimcilikte yasal nedir nedir, yonetici nedir kısaca nedir, sözlü iletişim nedir kısaca nedir, istatistik neden önemli nedir, içlem ce kaplam nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri