Özel Eğitim

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.155 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Doğum sonrasında oluşan engelli nedenleri nelerdir?

Yazı Boyutu:
Doğum sonrasında oluşan engelli nedenleri nelerdir?

Beden sağlığıyla ilişkili nedenler: Bazı engellilik durumları çeşitli hastalıklar, yetersiz beslenme ve kaza geçirme gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Örneğin, menenjit sonrası ortaya çıkan bedensel engeller, orta kulak enfeksiyonlarına bağlı işitme engeli, beyin travmasına bağlı zihin engeli, şeker hastalığına bağlı görme bozuklukları, bu grupta karşılaşılan en yaygın durumlardandır.
Eğitsel nedenler: Aile ve eğitim ortamlarının, çocukların eğitim gereksinimlerini karşılayacak özelliklere sahip olmamasına bağlı olarak da engellilik durumu oluşabilmektedir. Gelişim ve öğrenmenin gerçekleşmesinde, çocuğa doğduğu andan başlayarak uygun yaşantıların sağlanmasının taşıdığı önem herkes tarafından kabul edilmektedir. Örneğin, öğrenme güçlüğünün en önemli nedenleri arasında, eğitsel nedenler sayılmaktadır. Çocuklar, çevrelerinde olup biten pek çok şeye karşı büyük bir merak duyarlar ve sorularla, deneme-yanılmalarla bu meraklarını gidermeye çalışırlar. Bu süreçte aile ve eğitim ortamı ne denli destekleyici olursa, gelişim ve öğrenme de o denli hızlı olur.
Duygusal-toplumsal nedenler: Çocukların sevgi, kabul görme gibi duygusal ve toplumsal gereksinimlerinin yeterince karşılanamaması, çocukların ihmal ya da istismar edilmesi sonucunda doğrudan ya da dolaylı olarak ortaya çıkan engellilik durumları da vardı. Öğrenme güçlüğü, duygu ve davranış bozukluğu, bu grupta yer alan en yaygın engel türleri olarak kabul edilmektedir.
Kaynak: Doç. Dr. Gönül Kırcaali-İftar, Editör: Prof. Dr. Süleyman Eripek, “Özel Eğitim”, Ünite-1, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 1018, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 561, ISBN 975-492-767-7, 1998.

Doğum sonrasında oluşan engelli nedenleri nelerdir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Özel Eğitim Konusunda Diğer Başlıklar

Doğum öncesinde oluşan genetik odaklı engellilik
Özürlüler Danışma Kurulu nedir?
Davranış Ahlakı nedir?
Bakıma Muhtaç Özürlü nedir?
Özel eğitim nedir?
Bakım Kalitesi nedir?
Bakım Uzmanı nedir?
Bakım Yönetimi nedir?
Danışma nedir?
Kısa Süreli Kurumsal Bakım Hizmetleri nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
stupornedir nedir, 9 sınıf fizik hız süratin tanımı nedir, türklerin islam medeniyetine hangi alanlarda katkıda bulundurduklarını belirtiniz nedir, elektrik sigorta ne demek nedir, elektrikteki sigorta nedir nedir, denizyolu ulaşımının yararları nedir, barkan nedir coğrafya nedir, resen tescil ne demektir nedir, kuranı kaç yılında indirilmiştir nedir, klimada yaz konumu hangisi nedir, fizik radyoaktivite açıköğretim nedir, quantum satış ne demek nedir, felsefede iyi nedir nedir, kuttaplar nedir, iþletmnin iþlevleri nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım