Özel Eğitim

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.330 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Doğum sonrasında oluşan engelli nedenleri nelerdir?

Yazı Boyutu:
Doğum sonrasında oluşan engelli nedenleri nelerdir?

Beden sağlığıyla ilişkili nedenler: Bazı engellilik durumları çeşitli hastalıklar, yetersiz beslenme ve kaza geçirme gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Örneğin, menenjit sonrası ortaya çıkan bedensel engeller, orta kulak enfeksiyonlarına bağlı işitme engeli, beyin travmasına bağlı zihin engeli, şeker hastalığına bağlı görme bozuklukları, bu grupta karşılaşılan en yaygın durumlardandır.
Eğitsel nedenler: Aile ve eğitim ortamlarının, çocukların eğitim gereksinimlerini karşılayacak özelliklere sahip olmamasına bağlı olarak da engellilik durumu oluşabilmektedir. Gelişim ve öğrenmenin gerçekleşmesinde, çocuğa doğduğu andan başlayarak uygun yaşantıların sağlanmasının taşıdığı önem herkes tarafından kabul edilmektedir. Örneğin, öğrenme güçlüğünün en önemli nedenleri arasında, eğitsel nedenler sayılmaktadır. Çocuklar, çevrelerinde olup biten pek çok şeye karşı büyük bir merak duyarlar ve sorularla, deneme-yanılmalarla bu meraklarını gidermeye çalışırlar. Bu süreçte aile ve eğitim ortamı ne denli destekleyici olursa, gelişim ve öğrenme de o denli hızlı olur.
Duygusal-toplumsal nedenler: Çocukların sevgi, kabul görme gibi duygusal ve toplumsal gereksinimlerinin yeterince karşılanamaması, çocukların ihmal ya da istismar edilmesi sonucunda doğrudan ya da dolaylı olarak ortaya çıkan engellilik durumları da vardı. Öğrenme güçlüğü, duygu ve davranış bozukluğu, bu grupta yer alan en yaygın engel türleri olarak kabul edilmektedir.
Kaynak: Doç. Dr. Gönül Kırcaali-İftar, Editör: Prof. Dr. Süleyman Eripek, “Özel Eğitim”, Ünite-1, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 1018, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 561, ISBN 975-492-767-7, 1998.

Doğum sonrasında oluşan engelli nedenleri nelerdir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Özel Eğitim Konusunda Diğer Başlıklar

Davranış nedir?
Özürlü nedir?
Bakım Uzmanı nedir?
Bakım Kalitesi nedir?
Danışma nedir?
Fobi nedir?
Doğum öncesinde oluşan kromozonal odaklı engellilik
Bakıma Muhtaç Özürlü nedir?
Bakım Heyeti nedir?
Manevi Hastalık (Manevi Özürlülük) nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
voltmetre ampermetre arasındaki benzerlikler ve farklar nedir, meteoroloji matematikçiler ne yapar nedir, flatasyon nedir kimya kısaca nedir, kimya dalton atom teorisi nedir, devrimler kaç türlüdür nedir, repertitör çatısı nedir, küüt nedemek nedir, malzemede kaç çeşit sertlik deneyi vardır nedir, bilimsel problemi çözme basamakları nelerdir nedir, otomatik şanzıman şasi kablosu nedir, 2015 türkiye bayram tatilleri tarihleri nedir, natürmort nedir nedir, ulaşım nedir nedir, selüloz nedir biyoloji nedir, suprapubik katater nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri