Otomotiv

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.326 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Hidrojen nasıl elde edilir?

Yazı Boyutu:
Hidrojen nasıl elde edilir?

Hidrojenin sudan elde edilebilirliği ve kullanılınca ürün olarak su ve su buharı olması sayesinde sonsuz bir enerji kaynağı konumundadır. Sonuçta hiç tükenmeyecek bir yakıttır.
Hâlihazırda, hidrojen üretiminde ikincil enerji kaynağı olarak sadece elektrik kullanılmaktadır. Bu, suyun elektrolizi ile veya klorin-alkalin elektrolizinin yan ürünü olarak gerçekleşmektedir. Gelecekte kullanılma potansiyeli olan diğer bir ikincil enerji kaynağı metanoldür ve taşıtlarda metanolün reformasyonu ile hidrojen üretimi, yakın gelecekte bu alanda rol oynayabilecektir.
Foto elektrokimyasal, biyolojik ve biyokimyasal gibi tekniklerle de hidrojen üretilebilmektedir. Ayrıca denizlerde direkt güneş enerjisi çevrimi ile hidrojen üretimi, uzay güneş güç istasyonlarının enerjisiyle hidrojen üretimi gibi yöntemler üzerinde çalışılmaktadır. Elektroliz, sudan elektrik akımı geçirerek su moleküllerinin hidrojen ve oksijene ayrılmasını sağlar. Yaklaşık % 65 enerji verimi elde edilebilir ve bu süreçte enerji kaybı nispeten az olmaktadır. Elektroliz mevcut hidrojen pazarında küçük bir paya sahip olsa da, temiz bir süreç olması ve suyun bol bulunması nedeniyle büyük ilgi çekmekte, fakat yüksek maliyet nedeniyle orta ve yakın vadede elektrolizin pazarda büyük oranda kullanılması sınırlı görülmektedir.
Elektroliz işleminin verimliliğini yükseltmek için yeni elektrot malzemeler üzerinde çalışılmaktadır. Kullanılan elektrolitik hücreler oldukça az bakıma ihtiyaç duymaktadırlar ve 25 yıldan fazla ömürleri vardır. Bu sistemin 1000 MW’ın üzerindeki elektrik enerjisi kapasiteli elektroliz fabrikalarında kullanımı planlanmaktadır. Bu tesislerin her biri yılda yaklaşık 150.000 ton hidrojen üretme kapasitesine sahip olabileceklerdir.
Kaynak: İhsan Batmaz’ın Gazi Üniv. Müh. Mim. Fak. Dergisinde (Cilt 22, No 1, 137-147, 2007) yayımlanan “Buji Ateşlemeli Motorlarda Yakıta Hidrojen İlavesinin Motor Performansına ve Egzoz Emisyonlarına Etkisinin Deneysel Analizi” isimli makalesinden derlenmiştir.





Hidrojen nasıl elde edilir? konusu 3 kişinin oylarıyla 66,67% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Otomotiv Konusunda Diğer Başlıklar

Enerji talebi
Basık serili lastik nedir?
Chiptuning uygulamalarında teknik onay prosedürü nedir?
Neden kış lastiği?
Kaynak ve termal püskürtme ile kaplanmış yüzeylere hang,i tür sertleştirmeler uygulanamaz?
Dökme çelikten (cast steel) disk
Aracın künyesi nedir?
Askıya alınmış ve alınmamış ağırlık nedir?
Cep telefonu kullanımı aracın elektrikli alıcılarını etkiler mi?
Cep telefonu ABS’yi etkiler mi?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
forward kur nedir nedir, tıbbi rehabilitasyon nedir nedir, örnekleme ne demek nedir, ünlem işareti nedir nerelerde kullanılır nedir, kulak terimleri nedir, mekatronik uygulama alanları nedir, iþleyen sermaye nedir nedir, oda sicil belgesi nedir nedir, hamele-i arş meleklerinin görevleri nelerdir? nedir, araç kayıttan düşme ve bertaraf formu nasıl doldurulur nedir, taklit sanatı açıklayınız nedir, ahlak değer sayısı kaçtır nedir, lös toprak  ne demek nedir, hbv dna genetik nedir, hz. ömer döneminde kadıların idari görevleri nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri