Mantık

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 4.110 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Mantık’ın ilkeleri nelerdir?

Yazı Boyutu:
Mantık’ın ilkeleri nelerdir?

Özdeşlik ilkesi: Bir şey neyse odur. Bir şeyin kendisi olduğunu ifade eder. A, A’dır. Örnek: Ağaç, ağaçtır. Sembolik olarak p, p şeklinde gösterilir.
Çelişmezlik ilkesi: Bir şey aynı anda hem kendisi hem de kendisi olmayan olamaz. Örnek: İnsan hem insan hem de insan olmayan olamaz. A, hem A hem de ~A olamaz. Sembolik olarak ~(p L ~p) şeklinde gösterilir.
Üçüncü halin imkansızlığı: Bir şey ya kendisidir veya kendisi olmayandır. Örnek : Canlı, ya canlıdır veya canlı olmayandır. A ya A’dır veya ~A’dır. Sembolik olarak (p V ~p) şeklinde gösterilir.
Yeter – sebep ilkesi: Bir şeyin olması için bir sebep tek başına yeterli oluyorsa bu, yeter sebeptir. Örnek: Sabahın olması için güneşin doğması yeterlidir. (p « q) şeklinde sembolik olarak gösterilebilir.

Mantık’ın ilkeleri nelerdir? konusu 5 kişinin oylarıyla 40,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Mantık Konusunda Diğer Başlıklar

Mümkün (Problematik) Önermeler nedir?
Somut kavramlar nedir?
Düşünce kaç farklı şekilde gelişir?
Önerme nedir?
Tekil kavramlar nedir?
Olumsuz kavramlar nedir?
Klasik Mantık nedir?
Kavram nedir?
Nedenli Önermeler nedir?
Tümel kavramlar nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
din felswfesi açısından peygamber nedir nedir, fo  sayısı nedir, özel şirketlerin özellikleri nedir, hazreti muhammed gençlik yılları araştır nedir, ortak estetik yargıların olduğunu kabul edenler nedir, virgül nerelerde kullanılır nedir, cümle analizi ne demek nedir, sporda ısınmanın çeşitleri nedir, ulaşım hangi kurum ve kuruluşlar nedir, rölöve nedir nedir, biyoloji üreticiler nedir nedir, kooperatif defterlerinin sureti ibraz mahkeme nedir, özne yüklem uygunluğu örnekleri nedir, ferroli klima kumandası soğutma işareti nedir, gdo nun çevreye karşı etkileri nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri