Mantık

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 4.088 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Mantık’ın ilkeleri nelerdir?

Yazı Boyutu:
Mantık’ın ilkeleri nelerdir?

Özdeşlik ilkesi: Bir şey neyse odur. Bir şeyin kendisi olduğunu ifade eder. A, A’dır. Örnek: Ağaç, ağaçtır. Sembolik olarak p, p şeklinde gösterilir.
Çelişmezlik ilkesi: Bir şey aynı anda hem kendisi hem de kendisi olmayan olamaz. Örnek: İnsan hem insan hem de insan olmayan olamaz. A, hem A hem de ~A olamaz. Sembolik olarak ~(p L ~p) şeklinde gösterilir.
Üçüncü halin imkansızlığı: Bir şey ya kendisidir veya kendisi olmayandır. Örnek : Canlı, ya canlıdır veya canlı olmayandır. A ya A’dır veya ~A’dır. Sembolik olarak (p V ~p) şeklinde gösterilir.
Yeter – sebep ilkesi: Bir şeyin olması için bir sebep tek başına yeterli oluyorsa bu, yeter sebeptir. Örnek: Sabahın olması için güneşin doğması yeterlidir. (p « q) şeklinde sembolik olarak gösterilebilir.

Mantık’ın ilkeleri nelerdir? konusu 5 kişinin oylarıyla 40,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Mantık Konusunda Diğer Başlıklar

Mümkün (Problematik) Önermeler nedir?
Somut kavramlar nedir?
Önerme nedir?
Düşünce kaç farklı şekilde gelişir?
Klasik Mantık nedir?
Tekil kavramlar nedir?
Olumsuz kavramlar nedir?
Kavram nedir?
Nedenli Önermeler nedir?
Tümel kavramlar nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
geoid nedir vikipedi nedir, haçlı seferlerini dini nedenleri nedir, akü neden kendiliğinden boşalir nedir, elevasyon açısı nedir nedir, klima sogutma derecesi nedir, lepisantır nedir nedir, hall etkisi nedir nedir, elektriğin güvenli kullanımı için nelere dikkat edilmelidir eödöv nedir, istanbul'u ılk kusatan turk toplulugu kımdır nedir, kaynama noktası nedir nedir, ege denizi ..... devirde oluşmuştur nedir, bedir savaşının sonuçları nedir, aracyolbilgisayarinedir nedir, cüz ned nedir, tikelden tümele ne demek nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri