Jeofizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.010 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Deprem türleri nelerdir?

Yazı Boyutu:
Deprem türleri nelerdir?

Depremler oluş nedenlerine göre değişik türlerde olabilir. Dünyada olan depremlerin büyük bir bölümü yukarıda anlatılan biçimde oluşmakla birlikte az miktarda da olsa başka doğal nedenlerle de olan deprem türleri bulunmaktadır. Yukarıda anlatılan levhaların hareketi sonucu olan depremler genellikle "TEKTONİK" depremler olarak nitelenir ve bu depremler çoğunlukla levhalar sınırlarında oluşurlar. Yeryüzünde olan depremlerin %90'ı bu gruba girer. Türkiye'de olan depremler de büyük çoğunlukla tektonik depremlerdir. İkinci tip depremler "VOLKANİK" depremlerdir. Bunlar volkanların püskürmesi sonucu oluşurlar. Yerin derinliklerinde ergimiş maddenin yeryüzüne çıkışı sırasındaki fiziksel ve kimyasal olaylar sonucunda oluşan gazların yapmış oldukları patlamalarla bu tür depremlerin meydana geldiği bilinmektedir. Bunlar da yanardağlarla ilgili olduklarından yereldirler ve önemli zarara neden olmazlar. Japonya ve İtalya'da oluşan depremlerin bir kısmı bu gruba girmektedir. Türkiye'de aktif yanardağ olmadığı için bu tip depremler olmamaktadır.
Bir başkatip depremler de "ÇÖKÜNTÜ" depremlerdir. Bunlar yer altındaki boşlukların (mağara), kömür ocaklarında galerilerin, tuz ve jipsli arazilerde erime sonucu oluşan boşlukları tavan bloğunun çökmesi ile oluşurlar. Hissedilme alanları yerel olup enerjileri azdır fazla zarar getirmezler. Büyük heyelanlar ve gökten düşen meteorların da küçük sarsıntılara neden olduğu bilinmektedir.
Odağı deniz dibinde olan Derin Deniz Depremlerinden sonra, denizlerde kıyılara kadar oluşan ve bazen kıyılarda büyük hasarlara neden olan dalgalar oluşur ki bunlara (Tsunami) denir. Deniz depremlerinin çok görüldüğü Japonya'da Tsunami'den 1896 yılında 30.000 kisi ölmüştür.
Kaynak: Dokuz Eylül Üniversitesi Web Sitesi, Ziyaret Tarihi: 02/01/2010.

Deprem türleri nelerdir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Jeofizik Konusunda Diğer Başlıklar

Gözlemsel magnitüd nedir?
Depremden sonra evde ve çevrenizde yapabilecekleriniz
Deprem nedir?
Şiddet, zemin ivmesi, hız ve yapı tiplerindeki hasar arasındaki ilişkileri nedir?
Deprem anında yüksek yapılarda yapılması gerekenler
Depremden önce işyerinde alınabilecek önlemler nelerdir?
Fay nedir?
Artçı depremler nedir?
Deprem anında yeraltı çarşısında veya geçidinde yapılması gerekenler
Deprem anında korunmak için hangi tedbirler uygulanmalıdır?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
di·li·mi·zdeki· ki·rlenmeni·n nedenleri· ve sonuçlarinuçlari nedir, ekstansiyon nedir? nedir, ısletmede mal ne demek nedir, ossifikans nedir, katz modeli nedir nedir, realizm gerçekçilik felsefesi nedir, ana koldan geçen akım nedir nedir, coğrafya yerlesim nedir, koruyucu sağlık hizmeti ne demektir iş sağlığı ve güvenliği nedir, kaç tür radyasyon var nedir, sader tavafi nedir, ürün dizaynını etkileyen faktörler nedir, sunum yaparken tercih edilen renkler nedir, 19 mayıs ın adı nedir nedir, emilsiyon süspansiyon nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri