İşletme

Editör: | Tarih: | 2 yorum | Hit: 53.229 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Yönetici nedir ve görevleri nelerdir?

Yazı Boyutu:
Yönetici nedir ve görevleri nelerdir?

Yönetici; kar ve riski başkalarına ait olmak üzere, mal ve hizmet üretmek için üretim elemanlarını bir araya getiren ve işletmeyi çalıştırma sorumluluğu olan kişidir. Eğer yöneticiler aynı zamanda işletmenin sahibi iseler, kar ve riski de onlara aittir.
Yöneticinin görevlerinden bazıları şunlardır:
· Amaçlara hangi kaynaklardan ulaşılabileceğini belirleyip bu kaynakları sağlar.
İşletme çalışanlarının görevlerini belirler.
Yapılacak işlerle ilgili işlemleri başlatır.
Hedeflere yeterince ulaşılması için gerekli önlemleri alır.
Yöneticinin, çalışmalarından sorumlu olduğu kişiler vardır. Yönetici bu kişilerin "üst"ü, çalışmalarından sorumlu olduğu kişiler ise yöneticinin "ast"ıdır.
Yöneticilerin başarılı olabilmeleri için astları ile iyi ilişkiler kurmaları gerekir. Astlarına kendilerini ilgilendiren konularda bilgi vermek ve görüşlerini almak, yöneticinin gücünü etkisini artırır.
Bir işletmede çalışanların üst ya da ast oluşlarına göre sınıflandırılmasıdır. Yönetici de bu hiyerarşinin üst kademelerinde yer alır. Üst düzey yöneticiler, işletmenin sadece prensip kararlarını alırlar. Örneğin, bir genel müdür, işletmeyi daha genel işletmecilik prensipleri doğrultusunda yönetir. Daha alt düzey yöneticiler ise teknik ayrıntılara girerler. Örneğin, kısım şefleri. Daha fazla teknik bilgiye sahiptirler ve bilgilerini bu doğrultuda kullanırlar. Çünkü yapılan faaliyetlere daha yakındırlar.
Yönetim Şeması
Şekil 1: Yönetim şeması
Yönetici özellikle şu üç niteliğe sahip olmalıdır:
Yetki ve sorumluluk almaya hazır olmalı: Yönetici, kendisinden beklenen işlerin yapılması için kararlar almak durumdadır. Aldığı kararların sorumluluğunu da üstlenmekten kaçınmamalıdır.
Personelini anlamalı: İyi bir yönetici görevde bulunduğu sürece, kuruluşun ve personelinin çalışmalarından haberdar olmalıdır.
Görüşlerini personeline açıklamalıdır: Yönetici, astlarının kişisel sorunlarına da duyarlı davranmalı ve bu sorunların çözümüne yardımcı olmalıdır. Böylece, personelinin daha verimli çalışmasını sağlayabilir.
Çalışanların görüşlerinin alınması ve bunların değerlendirilmesi, işletmenin başarısını artırır. Personelin fikir ve görüşlerinin dinlenmesi, ayrıca onları anlamayı da kolaylaştırır.
Çalışanların sadece dinlenmesi yeterli değildir. Görüş ve fikirlerini değerlendirilmedikçe, çalışanların düşüncelerini bildirmeyi sürdürmeleri beklenemez.
İyi bir yönetici olmanın diğer bir gereği de, yöneticinin kendi görüş ve programlarını çalışanlarına aktarmasıdır. Ancak, bu aktarımda yönetici olabildiğince anlaşılır olmaya özen göstermeli ve yeterince anlaşılıp anlaşılmadığını kontrol etmelidir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi İşletme 1 (Hazırlayan: Taylan Acar)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Yönetici nedir ve görevleri nelerdir? konusu 109 kişinin oylarıyla 31,19% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İşletme Konusunda Diğer Başlıklar

Kamu görevlileri etik davranış ilkeleri, başvuru usul ve esasları hakkında yönetmeliğin kapsamı
Zaman faktörüne göre işletmeler
Kamu görevlileri etik davranış ilkeleri, başvuru usul ve esasları hakkında yönetmeliğin kapsam dışı kurum/kişileri
Sürece göre işletmeler
Çalışanlara yönelik iş güvenliğinde hangi unsur vardır?
Verimi etkileyen hususlar nelerdir?
İşyerlerinde kurallara uymamanın ne tür sakıncaları vardır?
Bürolarda iyi bir iş güvenliğinin sağlanabilmesi için hangi noktalara dikkat edilmelidir?
Etik nedir?
Bürolarda etkin yerleşimde önemli kilometre taşları nelerdir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
çekme kuvveti nedir nedir, iş güvenliğinin unsurları nedir, arap harfiyle yazılan güzel yazı yazma sanatı nedir, performansı etkileyen faktörler nedir, periyot ve frekansın tanımı nedir, enformasyon nedi·rrrrrr nedir, hipokinetik ne demek nedir, vahyin imkanı pdf nedir, hızlı trenin sosyal faydaları nedir, buzlanmayı önlemek için otoyollara nedir, yasama nedir, manyetik alan nelere bağlıdır nedir, bradycardia nedir nedir, homojen ayrımsal damıtma nedir nedir, borsada listing ne demek nedir,

  1. Yorumcu avatar elif nur melek nur
    elif nur melek nur yorumladı;

    tesekkür ederim çok lazim oldu

  1. Yorumcu avatar ea
    ea yorumladı;

    Öğretmenlere ve baş öğretmenlere, öğrtmenlik mesleği ve eğitim sahası görevlilerine linklerle faydalı, ilginç, ilham verici bir site: http://www.geocities.ws/orhanari/orhanarimetihler.html  

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım