İlk Yardım

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 8.817 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Kalp durması nedenleri, belirtileri ve ilk yardım nasıl olur?

Yazı Boyutu:
Kalp durması nedenleri, belirtileri ve ilk yardım nasıl olur?

Damarların tıkanması veya bir travma sonucu kalp durabilir. Oksijensizliğe karşı çok hassas olan beyin hücrelerinde, yaklaşık üç dakikalık dolaşım bozukluğu nedeniyle ölümler olur.
Belirtileri;
Kazazedenin bilincini yitirmesi,
Solunum durması,
Ciltte terlemenin görülmesi,
Yüz ve başta olmak üzere vücutta morarma.
Kalbin durduğundan emin olmak için bilekten yada şah damarından nabız kontrol edilir.
İlk yardım
Kalbin durduğundan emin olduktan sonra göğüs masajı yapılabilir. Dış göğüs masajı asla çalışan kalbe uygulanmaz.
Kalp masajı daima suni solunumdan önce yapılmalıdır. Göğüs kafesinin ön orta kısmında yer alan göğüs kemiği üzerine basınç uygulanarak kalp masajına başlanır. Göğüs kafesi yetişkinlerde 4- 5 cm kadar esnetilir. Dakikada 80 baskı uygulanır.
Bunun için hasta sert bir zemin üzerine sırt üstü yatırılır.
Eğer ilk yardımı uygulayan bir kişi ise 15 baskıdan sonra iki defa suni solunum uygulanır. 15 baskıya iki nefes uygulanarak, nabız geri gelince masaja son verilir.
Şayet ilk yardım uygulayacak birden fazla kişi var ise birinci kişi kalp masajı yaparken ikinci kişi de suni solunuma başlar. Bu durumda 5 baskıya karşılık bir solunum yaptırılır.
Eğer hasta çocuk ise kalp masajı uygulanırken parmaklar kullanılır. Suni solunum uygulamak için ağız ve burundan birlikte hava verilir.
Şah damarı ve kazazedenin yüz rengine bakılır. Solunum ve kan dolaşımının normale dönmesi ile hastanın rengi de normalleşir. Hasta hastaneye sevk edilene kadar dinlendirilerek, belirtiler kontrol edilir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Trafik ve İlkyardım Eğitimi 1-2 (Hazırlayan: Hasan YALÇIN)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Kalp durması nedenleri, belirtileri ve ilk yardım nasıl olur? konusu 13 kişinin oylarıyla 30,77% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlk Yardım Konusunda Diğer Başlıklar

Yaralıların omuzlama ile taşınması nasıl olmalıdır?
Yaralıların çekme yöntemi ile taşınması nasıl olmalıdır?
Yaralıların el ile tutuşup kucaklama yöntemi ile taşınması nasıl olur?
Organ kopmaları nelerdir?
Zehir nedir ve zehirlenme nasıl olur?
Şok nedir?
Besin zehirlenmeleri nasıl olur?
Kalça ve apış arası kırıkları ve ilk yardım ilkeleri nelerdir?
Zehirlenmenin belirtileri nelerdir?
Yaralıların beşik yöntemi ile taşınması nasıl olmalıdır?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
cografya lös nedir, motosiklet ile motorlu bisiklet arasındaki fark nedir, ticaret sicili nedir islemleri nelerdi nedir, yani kara hastaliği nedi·r öldürücümüdürrrr nedir, bora fren servo nedir, fizik hız nedir, hukukta komisyoncu nedir nedir, kuranın indirildiği ilk tarih nedir, planlama faydaları nelerdir nedir, toplumumuzu birleştiren temel degerler. nedir, döviz kullaným oraný nedir, ticsret sicili nedir nedir, aksam parçası nedir, firmaların katma değeri nedir nedir, 19 mayıs'ın anlam ve önemi vikipedi nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri