İlk Yardım

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 8.571 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Kalp durması nedenleri, belirtileri ve ilk yardım nasıl olur?

Yazı Boyutu:
Kalp durması nedenleri, belirtileri ve ilk yardım nasıl olur?

Damarların tıkanması veya bir travma sonucu kalp durabilir. Oksijensizliğe karşı çok hassas olan beyin hücrelerinde, yaklaşık üç dakikalık dolaşım bozukluğu nedeniyle ölümler olur.
Belirtileri;
Kazazedenin bilincini yitirmesi,
Solunum durması,
Ciltte terlemenin görülmesi,
Yüz ve başta olmak üzere vücutta morarma.
Kalbin durduğundan emin olmak için bilekten yada şah damarından nabız kontrol edilir.
İlk yardım
Kalbin durduğundan emin olduktan sonra göğüs masajı yapılabilir. Dış göğüs masajı asla çalışan kalbe uygulanmaz.
Kalp masajı daima suni solunumdan önce yapılmalıdır. Göğüs kafesinin ön orta kısmında yer alan göğüs kemiği üzerine basınç uygulanarak kalp masajına başlanır. Göğüs kafesi yetişkinlerde 4- 5 cm kadar esnetilir. Dakikada 80 baskı uygulanır.
Bunun için hasta sert bir zemin üzerine sırt üstü yatırılır.
Eğer ilk yardımı uygulayan bir kişi ise 15 baskıdan sonra iki defa suni solunum uygulanır. 15 baskıya iki nefes uygulanarak, nabız geri gelince masaja son verilir.
Şayet ilk yardım uygulayacak birden fazla kişi var ise birinci kişi kalp masajı yaparken ikinci kişi de suni solunuma başlar. Bu durumda 5 baskıya karşılık bir solunum yaptırılır.
Eğer hasta çocuk ise kalp masajı uygulanırken parmaklar kullanılır. Suni solunum uygulamak için ağız ve burundan birlikte hava verilir.
Şah damarı ve kazazedenin yüz rengine bakılır. Solunum ve kan dolaşımının normale dönmesi ile hastanın rengi de normalleşir. Hasta hastaneye sevk edilene kadar dinlendirilerek, belirtiler kontrol edilir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Trafik ve İlkyardım Eğitimi 1-2 (Hazırlayan: Hasan YALÇIN)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Kalp durması nedenleri, belirtileri ve ilk yardım nasıl olur? konusu 13 kişinin oylarıyla 30,77% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlk Yardım Konusunda Diğer Başlıklar

Yaralıların omuzlama ile taşınması nasıl olmalıdır?
Zehir nedir ve zehirlenme nasıl olur?
Yaralıların çekme yöntemi ile taşınması nasıl olmalıdır?
Zehirlenmenin belirtileri nelerdir?
Yaralıların el ile tutuşup kucaklama yöntemi ile taşınması nasıl olur?
Yaralıların tek kişi ile taşınması nasıl olmalıdır?
İş kazaları nedir?
Şok nedir?
Organ kopmaları nelerdir?
Kalça ve apış arası kırıkları ve ilk yardım ilkeleri nelerdir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
işletmenin görevleri nelerdir nedir, boyut çözümlemesi örnekleri nedir, americool klima e3 arızası nedir, rüzgar aşındırma şekilleri  kısaca nedir, dunyanın kac tane hareket cesıdı va nedir, illiyyun nedir, çapraz park yeri ölçüleri nedir, klimanin sogutma isareti hangisidir nedir, kesikli enerji nedir nedir, arabaya hangi taraftan inilir ve binilir nedir, et de küring nedir, ünlem nedir nedir, kuranıkerim hangı yılda indirildi nedir, hyperemesis gravidarum nedir nedir, kargas nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri