İlahiyat

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 5.223 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

H.z. Peygambere vahiy geliş şekilleri nelerdir?

Yazı Boyutu:
H.z. Peygambere vahiy geliş şekilleri nelerdir?

  • Doğru rüyalar. Peygamberimiz’in gördüğü rüyalar, daha sonra gerçek hayatta aynen meydana gelirdi.
  • Peygamberimiz uyanıkken, Cebrâil tarafından vahyin onun kalbine bırakılmasıdır. Şu âyet bu çeşit bir vahiyden söz etmektedir: "Onu, uyaranlardan olasın diye, Cebrâil, apaçık Arapça'yla senin kalbine indirmiştir" (eş-Şuarâ 26/193-195).
  • Cebrâil'in insan şekline girerek getirdiği vahiy, vahyin en kolay şeklidir. Cibrîl hadisi diye meşhur olmuş hadis bu yolla gelmiştir.
  • Cebrâil, görünmeden çıngırak sesine benzer bir ses halinde vahyin gelmesidir. Bu çeşit vahiy, Hz. Peygamber tarafından vahyin en ağır şekli olarak nitelenmiştir. Kendisinde tehdit ve korkutma olan âyetler bu çeşit vahiyle gelmiştir. Bu çeşit vahiy gelirken, Hz. Peygamber son derece heyecanlanır, titrer, çok soğuk günlerde dahi terlerdi (Buhârî, “Bed’ü'l-vahy”, 2).
  • Cebrâil'in Hz. Peygamber'e uyku halinde getirdiği vahiydir. Bu tür vahiyle alınan söz Kur'an değildir.
  • Cebrâil'in kendi aslî şekliyle getirdiği vahiydir. Bu şekliyle vahiy iki defa gerçekleşmiştir. Birincisi peygamberliğinin ilk günü Hira'da iken, ikincisi de mi‘racda meydana gelmiştir: "Andolsun ki, onu bir diğer defa da sidretü'l-müntehânın yanında gördü" (en-Necm 53/13-14).
  • Vahyi, Hz. Peygamber'in doğrudan Allah'tan alması veya perde arkasından Allah'la konuşması şeklinde gerçekleşen vahiydir. Mi‘racda gerçekleşmiştir.

H.z. Peygambere vahiy geliş şekilleri nelerdir? konusu 28 kişinin oylarıyla 32,14% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Haccın farziyetindeki şer'î hikmetleri nelerdir?
Ölmüş kişiler için de kurban kesilir mi?
Haccın farziyetinin sebebi ve edasının fevrî olup olmadığı
Hz. Peygamber ne tür isimler seçmiştir?
Ahlak nedir?
İbadetlerde samimi olmak kişiye ne kazandırır?
Emir ve vezirlerin saraylarında ilim
Kurbanın dinî dayanağı nedir?
Kurban ne zaman kesilir?
Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
americool klima e2 arızası nedir, ısı enerjisi nasil hesaplanir nedir, kuranı  kerim kaç yılda indirildi nedir, hız sensörü neden arızalanır nedir, allah'ın zati sıfatlarından vücud nedir. nedir, voltmetre nasıl kullanılır nedir, kuranı kerim hangi mağarada indirilmiştir nedir, fiyortlu kıyı  nedir nedir, eksantrik mili pozisyon sensörü nedir, ekstraksiyon nedir kimya nedir, kuantum mekanigin postulalari nedir, sahsiyett nedir nedir, kabenin hakimliği nedir, devreden geçen yük miktarı nedir, kuranı yüzüne okuma nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri