İlahiyat

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 4.868 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

H.z. Peygambere vahiy geliş şekilleri nelerdir?

Yazı Boyutu:
H.z. Peygambere vahiy geliş şekilleri nelerdir?

  • Doğru rüyalar. Peygamberimiz’in gördüğü rüyalar, daha sonra gerçek hayatta aynen meydana gelirdi.
  • Peygamberimiz uyanıkken, Cebrâil tarafından vahyin onun kalbine bırakılmasıdır. Şu âyet bu çeşit bir vahiyden söz etmektedir: "Onu, uyaranlardan olasın diye, Cebrâil, apaçık Arapça'yla senin kalbine indirmiştir" (eş-Şuarâ 26/193-195).
  • Cebrâil'in insan şekline girerek getirdiği vahiy, vahyin en kolay şeklidir. Cibrîl hadisi diye meşhur olmuş hadis bu yolla gelmiştir.
  • Cebrâil, görünmeden çıngırak sesine benzer bir ses halinde vahyin gelmesidir. Bu çeşit vahiy, Hz. Peygamber tarafından vahyin en ağır şekli olarak nitelenmiştir. Kendisinde tehdit ve korkutma olan âyetler bu çeşit vahiyle gelmiştir. Bu çeşit vahiy gelirken, Hz. Peygamber son derece heyecanlanır, titrer, çok soğuk günlerde dahi terlerdi (Buhârî, “Bed’ü'l-vahy”, 2).
  • Cebrâil'in Hz. Peygamber'e uyku halinde getirdiği vahiydir. Bu tür vahiyle alınan söz Kur'an değildir.
  • Cebrâil'in kendi aslî şekliyle getirdiği vahiydir. Bu şekliyle vahiy iki defa gerçekleşmiştir. Birincisi peygamberliğinin ilk günü Hira'da iken, ikincisi de mi‘racda meydana gelmiştir: "Andolsun ki, onu bir diğer defa da sidretü'l-müntehânın yanında gördü" (en-Necm 53/13-14).
  • Vahyi, Hz. Peygamber'in doğrudan Allah'tan alması veya perde arkasından Allah'la konuşması şeklinde gerçekleşen vahiydir. Mi‘racda gerçekleşmiştir.

H.z. Peygambere vahiy geliş şekilleri nelerdir? konusu 28 kişinin oylarıyla 32,14% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Mevlânâ kimdir?
Kur'ân'daki Peygamber kıssalarını nasıl okumalıyız?
Kur'an-ı Kerim'i Okumak
Vahiy bilgisi ne derece doğrudur?
Kurban kesmek yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu?
Fetret ehli için İslam alimleri nasıl yorumlarda bulunmuştur?
Nazar değmesi nedir?
Melek nedir?
İnanç nedir?
Ahlak nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
momentum ne demektir nedir, tipo hız sensörü nedir, hızlanan hareket nedir nedir, polarize ışık simgesi nedir, doğru akım kaynakları nelerdir nedir, sitüasyon nedir nedir, toktağan karlar nedir, tanrının varlığını veya yokluğunun bilinemeyeceği nedir, polo map sensörü nedir nedir, ibadetin inançla ilişkisi nedir, başarılı bir girişimcinin kişisel özellikleri nelerdir nedir, hukukta karine nedir nedir, <ki eki gerektiren cümleler nedir, askıda katı madde nedir nedir, tesviye nedir? nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım