İlahiyat

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 4.895 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

H.z. Peygambere vahiy geliş şekilleri nelerdir?

Yazı Boyutu:
H.z. Peygambere vahiy geliş şekilleri nelerdir?

  • Doğru rüyalar. Peygamberimiz’in gördüğü rüyalar, daha sonra gerçek hayatta aynen meydana gelirdi.
  • Peygamberimiz uyanıkken, Cebrâil tarafından vahyin onun kalbine bırakılmasıdır. Şu âyet bu çeşit bir vahiyden söz etmektedir: "Onu, uyaranlardan olasın diye, Cebrâil, apaçık Arapça'yla senin kalbine indirmiştir" (eş-Şuarâ 26/193-195).
  • Cebrâil'in insan şekline girerek getirdiği vahiy, vahyin en kolay şeklidir. Cibrîl hadisi diye meşhur olmuş hadis bu yolla gelmiştir.
  • Cebrâil, görünmeden çıngırak sesine benzer bir ses halinde vahyin gelmesidir. Bu çeşit vahiy, Hz. Peygamber tarafından vahyin en ağır şekli olarak nitelenmiştir. Kendisinde tehdit ve korkutma olan âyetler bu çeşit vahiyle gelmiştir. Bu çeşit vahiy gelirken, Hz. Peygamber son derece heyecanlanır, titrer, çok soğuk günlerde dahi terlerdi (Buhârî, “Bed’ü'l-vahy”, 2).
  • Cebrâil'in Hz. Peygamber'e uyku halinde getirdiği vahiydir. Bu tür vahiyle alınan söz Kur'an değildir.
  • Cebrâil'in kendi aslî şekliyle getirdiği vahiydir. Bu şekliyle vahiy iki defa gerçekleşmiştir. Birincisi peygamberliğinin ilk günü Hira'da iken, ikincisi de mi‘racda meydana gelmiştir: "Andolsun ki, onu bir diğer defa da sidretü'l-müntehânın yanında gördü" (en-Necm 53/13-14).
  • Vahyi, Hz. Peygamber'in doğrudan Allah'tan alması veya perde arkasından Allah'la konuşması şeklinde gerçekleşen vahiydir. Mi‘racda gerçekleşmiştir.

H.z. Peygambere vahiy geliş şekilleri nelerdir? konusu 28 kişinin oylarıyla 32,14% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Kurban bağışlanabilir mi?
Allahın zamana dinamik müdahalesi (dinamik kader) nasıldır?
Hac ile umrenin mahiyetleri nedir?
Kur'an neden tam 6 binin üzerinde Allah der?
Medeniyet göstergesi bağlamında inşaat, sağlık ve hukuk
Namazın Önemi
Hayır kurumlarına vekalet vererek kurban kesilebilir mi?
Kıran hac nasıl yapılır?
Sihirden korunmanın yolu
Bir kimseye kimin nazarının değdiği bilinmiyorsa nasıl bir yöntem izlenmeli?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
vahiy nedir neden indirilmiştir nedir, ülkemizdeki yerel yönetimler nelerdir nedir, estuarin nedir nedir, dingil ağırlığı nedir, arthrologia ne demek nedir, sunum yaparken dikkat edilmesi gerekenler nedir, coğrafya ölçeklerin tanımı nedir, hepatit b hbs hastalik baslangici midir? nedir, bütün peygamberlerin ortak özellikleri nedir, otomatik manuel mod şanzıman ne demektir nedir, dandanakan savaşının sonuçları nelerdir ? nedir, meyvadaşekeroranları nedir, return on investment nedir nedir, neon gazı iletken midir nedir, klivaj kırılması en yuksek malzemeler nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım