İlahiyat

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 2.308 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Yüce Allah'ın "İrade" sıfatları ne anlama gelir?

Yazı Boyutu:
Yüce Allah'ın

 Dileyebilmek, ihtiyar edebilmek sıfatıdır. Yüce Allah irade sıfatı ile vasıflanmıştır. O'nun iradesi ezelîdir. Allah yaratacağı şeyleri bu irade sıfatı ile hikmetine göre meydana getirmeyi diler ve dilediği şey mutlaka olur. O dilemedikçe hiç bir şey vücuda gelmez. Hiç bir şey kendiliğinden var olmaz ve kendiliğinden yok olmaz. Ancak Allah'ın dilemesiyle var olur ve yine O'nun dilemesiyle yok olur.

Allah bütün bu kainatı ezelî olan iradesi üzere yaratmıştır. Yaratılmış şeylerin milyonlarca cins ve nevilere, ayrı ayrı vasıflara sahip olması, çeşitli özellikleri taşımış olması, hele bir topraktan, bir sudan, bir havadan yararlanan sayısız ağaçların, ekinlerin, meyvelerin çiçeklerin ve canlıların başka başka renklerde ve tatlarda meydana gelmesi ezelî bir iradenin neticesinden başka değildir.
  İşte bütün bunlar, Allah'ın irade sıfatı ile vasıflı bulunduğuna birer şahittir. Yüce Allah hakkında mecburiyet düşünülemez; O, her şeyi kendi dilemesiyle yaratır. Hiç bir şeyi yaratmaya veya yok etmeye mecbur değildir. Mecburiyet bir acizlik halidir ki, Allah'ın şanına uygun olmaz.
"Allah dilediğini hemen yapar." (Hûd: 107)
Kaynak: Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali.

Yüce Allah'ın "İrade" sıfatları ne anlama gelir? konusu 2 kişinin oylarıyla 0,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Büyük günah işleyen kimsenin iman durumu nedir?
Taksitle kurban alınabilir mi?
Umre tavafı nedir?
Haccın edebleri nelerdir?
Dindarlığın ticaret ahlakı üzerindeki etkileri
Peygamber nedir?
Mevlânâ kimdir?
Ailede yeterli birikimi olan karı-kocadan ve çocuklardan her birinin kurban kesmesi gerekir mi?
Kurban kesmek yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu?
Hayır kurumlarına vekalet vererek kurban kesilebilir mi?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
hz ömer dönemi adliye teşkilatı nedir, bazı teller neden gergindir nedir, batıni ne demek nedir, fatih mehmet han sakallı nedir, aql sistemi nedir, buhar basıncı yükseklikte nasıl etkilenir nedir, felsefe güzellik problemi nedir, iman esasları nelerdir nedir, beytu'l-hikme nedir, dengelenmiş ve dengelenmemiş kuvvet nedir vikipedi nedir, zor bi yükü kaldırma pozisyonu nedir, öğretmen icın gereken yetenekler nedir, kurgan  nedird nedir, taşitlara bi·ni·ş ve taşitlardan i·ni·ş kurallarilari nedir, kur'an kaç yılda indi nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım