İlahiyat

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 2.578 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Yüce Allah'ın "İrade" sıfatları ne anlama gelir?

Yazı Boyutu:
Yüce Allah'ın

 Dileyebilmek, ihtiyar edebilmek sıfatıdır. Yüce Allah irade sıfatı ile vasıflanmıştır. O'nun iradesi ezelîdir. Allah yaratacağı şeyleri bu irade sıfatı ile hikmetine göre meydana getirmeyi diler ve dilediği şey mutlaka olur. O dilemedikçe hiç bir şey vücuda gelmez. Hiç bir şey kendiliğinden var olmaz ve kendiliğinden yok olmaz. Ancak Allah'ın dilemesiyle var olur ve yine O'nun dilemesiyle yok olur.

Allah bütün bu kainatı ezelî olan iradesi üzere yaratmıştır. Yaratılmış şeylerin milyonlarca cins ve nevilere, ayrı ayrı vasıflara sahip olması, çeşitli özellikleri taşımış olması, hele bir topraktan, bir sudan, bir havadan yararlanan sayısız ağaçların, ekinlerin, meyvelerin çiçeklerin ve canlıların başka başka renklerde ve tatlarda meydana gelmesi ezelî bir iradenin neticesinden başka değildir.
  İşte bütün bunlar, Allah'ın irade sıfatı ile vasıflı bulunduğuna birer şahittir. Yüce Allah hakkında mecburiyet düşünülemez; O, her şeyi kendi dilemesiyle yaratır. Hiç bir şeyi yaratmaya veya yok etmeye mecbur değildir. Mecburiyet bir acizlik halidir ki, Allah'ın şanına uygun olmaz.
"Allah dilediğini hemen yapar." (Hûd: 107)
Kaynak: Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali.

Yüce Allah'ın "İrade" sıfatları ne anlama gelir? konusu 2 kişinin oylarıyla 0,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

İmanın soyut olmaktan çıkıp somuta dönüşmesi ve toplumsallaşması nasıl olur?
Kur'ân'daki Peygamber kıssalarını nasıl okumalıyız?
Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?
Haccın farziyetindeki şer'î hikmetleri nelerdir?
Hayır kurumlarına vekalet vererek kurban kesilebilir mi?
Haccın farziyetinin sebebi ve edasının fevrî olup olmadığı
Küçük kerâmet (Kerâmet-i suğrâ) nedir?
Sihirden korunmanın yolu
İman kaç kısma ayrılır?
Mümin kimdir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
zihinsel engelliler yaygınlık oranları nedir, federatıf devlet anlayışı nedir, batiniçilik nedir, determi·ni·zm hakkinda--------------- nedir, allah'ın tekvin sıfatı nedir nedir, televizyonların çalışma sistemi nedir, elektriğin güvenli kullanımı kısaca yazınız nedir, cephesel yağış nerede görülür nedir, madde ve cisim nedir örnekleri nelerdir nedir, üstü açık taşıtlarda yolculuk yapmanın tehlikeleri nedir, ibadet ile temizlik arasında nasıl bir ilişki vardır nedir, işletme teşkilatlanması nedir nedir, tavaifi mülk devleti nedir, kuranı kerim kaç ayda indi nedir, felsefede birey nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri