İlahiyat

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 2.665 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Yüce Allah'ın "İrade" sıfatları ne anlama gelir?

Yazı Boyutu:
Yüce Allah'ın

 Dileyebilmek, ihtiyar edebilmek sıfatıdır. Yüce Allah irade sıfatı ile vasıflanmıştır. O'nun iradesi ezelîdir. Allah yaratacağı şeyleri bu irade sıfatı ile hikmetine göre meydana getirmeyi diler ve dilediği şey mutlaka olur. O dilemedikçe hiç bir şey vücuda gelmez. Hiç bir şey kendiliğinden var olmaz ve kendiliğinden yok olmaz. Ancak Allah'ın dilemesiyle var olur ve yine O'nun dilemesiyle yok olur.

Allah bütün bu kainatı ezelî olan iradesi üzere yaratmıştır. Yaratılmış şeylerin milyonlarca cins ve nevilere, ayrı ayrı vasıflara sahip olması, çeşitli özellikleri taşımış olması, hele bir topraktan, bir sudan, bir havadan yararlanan sayısız ağaçların, ekinlerin, meyvelerin çiçeklerin ve canlıların başka başka renklerde ve tatlarda meydana gelmesi ezelî bir iradenin neticesinden başka değildir.
  İşte bütün bunlar, Allah'ın irade sıfatı ile vasıflı bulunduğuna birer şahittir. Yüce Allah hakkında mecburiyet düşünülemez; O, her şeyi kendi dilemesiyle yaratır. Hiç bir şeyi yaratmaya veya yok etmeye mecbur değildir. Mecburiyet bir acizlik halidir ki, Allah'ın şanına uygun olmaz.
"Allah dilediğini hemen yapar." (Hûd: 107)
Kaynak: Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali.

Yüce Allah'ın "İrade" sıfatları ne anlama gelir? konusu 2 kişinin oylarıyla 0,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Kur'ân'daki Peygamber kıssalarını nasıl okumalıyız?
İbadet nedir?
Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?
Umrenin yapılış şekli nasıldır?
Sırat-ı Müstakim nedir?
Hac ile umrenin yasaklarına dair çeşitli meseleler nelerdir?
Değer Nedir?
İbadetlerde samimi olmak kişiye ne kazandırır?
Yüce Allah'ın "Havadise Muhalefet" sıfatları ne anlama gelir?
İbn Hazm tılsım hakkında neler söyler?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
'u link 'nedir nedir, tekvini irade nedir nedir, varlık felsefesinin sorduğu sorular nedir, şeftalide şeker oranı nedir, bazı araçlarda kullanılan polen filtresinin görevi nedir nedir, turan taktiği nasıldır nedir, pastırma buzlukta saklanır mı nedir, araçların gürültü seviyeleri nedir, ferroli klima soğuk konum simgesi nedir, ahiret ve safhaları ile ilgili haritalar nedir, trımboks evler takılım nedir, beytül hikmeyi kim kurdu nedir, kuranı kerim kaç yıllık nedir, et de küring nedir, binek oto genişliği nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri