İlahiyat

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 2.594 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Yüce Allah'ın "İrade" sıfatları ne anlama gelir?

Yazı Boyutu:
Yüce Allah'ın

 Dileyebilmek, ihtiyar edebilmek sıfatıdır. Yüce Allah irade sıfatı ile vasıflanmıştır. O'nun iradesi ezelîdir. Allah yaratacağı şeyleri bu irade sıfatı ile hikmetine göre meydana getirmeyi diler ve dilediği şey mutlaka olur. O dilemedikçe hiç bir şey vücuda gelmez. Hiç bir şey kendiliğinden var olmaz ve kendiliğinden yok olmaz. Ancak Allah'ın dilemesiyle var olur ve yine O'nun dilemesiyle yok olur.

Allah bütün bu kainatı ezelî olan iradesi üzere yaratmıştır. Yaratılmış şeylerin milyonlarca cins ve nevilere, ayrı ayrı vasıflara sahip olması, çeşitli özellikleri taşımış olması, hele bir topraktan, bir sudan, bir havadan yararlanan sayısız ağaçların, ekinlerin, meyvelerin çiçeklerin ve canlıların başka başka renklerde ve tatlarda meydana gelmesi ezelî bir iradenin neticesinden başka değildir.
  İşte bütün bunlar, Allah'ın irade sıfatı ile vasıflı bulunduğuna birer şahittir. Yüce Allah hakkında mecburiyet düşünülemez; O, her şeyi kendi dilemesiyle yaratır. Hiç bir şeyi yaratmaya veya yok etmeye mecbur değildir. Mecburiyet bir acizlik halidir ki, Allah'ın şanına uygun olmaz.
"Allah dilediğini hemen yapar." (Hûd: 107)
Kaynak: Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali.

Yüce Allah'ın "İrade" sıfatları ne anlama gelir? konusu 2 kişinin oylarıyla 0,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Haccın farziyetindeki şer'î hikmetleri nelerdir?
Haccın farziyetinin sebebi ve edasının fevrî olup olmadığı
Ahlak nedir?
İbadetlerde samimi olmak kişiye ne kazandırır?
Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?
İbadet nedir?
Emir ve vezirlerin saraylarında ilim
Hayır kurumlarına vekalet vererek kurban kesilebilir mi?
Haccın edebleri nelerdir?
Sihirden korunmanın yolu

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
katma değer nasıl hesaplanır nedir, eti tütsülemek nedir, sigorta elektrik nedir nedir, 25 peygamberin ortak özellikleri nedir, motivasyon artirmaya yönelik yöntemler nedir, karizmatik liderlik nedir nedir, islam akli kullanmayi ve bilimi teşvik eder nedir, ısı enerjisinin hesap nedir, vaziyet planı anlamı nedir, klımada sıcak ısaretı hangısı nedir, şahıs işletmelerin olumlu yönleri nedir, beytü'l hikmet nedir, jean jacques rousseau'a göre devlet nedir, egzoz gazı nasıl azaltılır nedir, sunum yaparken dikkat edilmesi gereken önemli kurallar nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri