İlahiyat

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 2.328 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Yüce Allah'ın "İrade" sıfatları ne anlama gelir?

Yazı Boyutu:
Yüce Allah'ın

 Dileyebilmek, ihtiyar edebilmek sıfatıdır. Yüce Allah irade sıfatı ile vasıflanmıştır. O'nun iradesi ezelîdir. Allah yaratacağı şeyleri bu irade sıfatı ile hikmetine göre meydana getirmeyi diler ve dilediği şey mutlaka olur. O dilemedikçe hiç bir şey vücuda gelmez. Hiç bir şey kendiliğinden var olmaz ve kendiliğinden yok olmaz. Ancak Allah'ın dilemesiyle var olur ve yine O'nun dilemesiyle yok olur.

Allah bütün bu kainatı ezelî olan iradesi üzere yaratmıştır. Yaratılmış şeylerin milyonlarca cins ve nevilere, ayrı ayrı vasıflara sahip olması, çeşitli özellikleri taşımış olması, hele bir topraktan, bir sudan, bir havadan yararlanan sayısız ağaçların, ekinlerin, meyvelerin çiçeklerin ve canlıların başka başka renklerde ve tatlarda meydana gelmesi ezelî bir iradenin neticesinden başka değildir.
  İşte bütün bunlar, Allah'ın irade sıfatı ile vasıflı bulunduğuna birer şahittir. Yüce Allah hakkında mecburiyet düşünülemez; O, her şeyi kendi dilemesiyle yaratır. Hiç bir şeyi yaratmaya veya yok etmeye mecbur değildir. Mecburiyet bir acizlik halidir ki, Allah'ın şanına uygun olmaz.
"Allah dilediğini hemen yapar." (Hûd: 107)
Kaynak: Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali.

Yüce Allah'ın "İrade" sıfatları ne anlama gelir? konusu 2 kişinin oylarıyla 0,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Kurban bağışlanabilir mi?
Allahın zamana dinamik müdahalesi (dinamik kader) nasıldır?
Medeniyet göstergesi bağlamında inşaat, sağlık ve hukuk
Namazın Önemi
"Allah'ın insanlar arasında döndürüp durduğu o dönemler" ile ne kastedilmektedir?
Hac ile umrenin mahiyetleri nedir?
Haccın edebleri nelerdir?
Kur'an neden tam 6 binin üzerinde Allah der?
Sihirden korunmanın yolu
Modern hayatta yeni bir iş ahlakı oluşturmak gerekir mi?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
meyvelerde glikoz miktarı nedir, kuranı yüzünden okumak istiyorum nedir, dinlenik kalp atım sayısı nedir, tefsir i kimler yapar nedir, psikolojinin konusu kısaca nedir, voltmetre ampermetre arasındaki benzerlikler ve farklar nedir, cekirdek aile nedir, şebeke nenen meşkul nedir, 1 periyot fizik nedir, kıymetli evrakların unsurları nedir, malazgirt savaşının önemi nedir kısaca nedir, atatürk baraji kefal çeşitleri nedir, etkili öğretmen kimdir nedir, kuran kaç yılında ve zaman indirilmiştir nedir, gazneli mahmutun  hindistan seferinin sonucu nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım