İlahiyat

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 2.526 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

İbadette istekliliğin önemi nedir?

Yazı Boyutu:
İbadette istekliliğin önemi nedir?

İbadetler, gereğine inanarak ve isteyerek yapılmalıdır. Zorlama ve tehdit sonucunda, istemeyerek yapılan ibadetin Allah katında bir değeri yoktur. Mesela, çeşitli baskılarla, isteksiz kılınan bir namaz spor yapmaktan öteye geçmez; tutulan oruç da aç ve susuz kalmaktan başka bir anlam taşımaz. İbadetlerde gönüllülük esastır.
Yüce Allah şöyle buyurur: "Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır. O hâlde kim tağutu tanımayıp Allah'a inanırsa, kopmak bilmeyen sapasağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir." (Bakara suresi, 256. ayet). Bu ayete göre dinde zorlama ve zorbalık yoktur. Bir insanı inanması için zorlamak yasak olduğu gibi, ibadet etmesi için de zorlamak doğru değildir. Çünkü yaptığı ameller ibadet değeri kazanmaz, sevap da elde edemez. İbadetler zorlama olmaksızın, iyi niyet, rıza ve gönüllülük esasına göre yapılmalıdır. Zorlama ile yapılan iman da ibadet de geçersizdir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3 (Hazırlayan: M. Sadık Arslan)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

İbadette istekliliğin önemi nedir? konusu 2 kişinin oylarıyla 0,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Kurban kesmek yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu?
Fetret ehli için İslam alimleri nasıl yorumlarda bulunmuştur?
Nazar değmesi nedir?
Kur'ân'daki Peygamber kıssalarını nasıl okumalıyız?
Melek nedir?
Vahiy bilgisi ne derece doğrudur?
Ailede yeterli birikimi olan karı-kocadan ve çocuklardan her birinin kurban kesmesi gerekir mi?
Allahın zamana dinamik müdahalesi (dinamik kader) nasıldır?
Hac ile umrenin mahiyetleri nedir?
Yüce Allah'ın "Havadise Muhalefet" sıfatları ne anlama gelir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
taklit okarak sanat nedir, hidrolik cap nedir, hz.muhammed'e ilk vahiy nerede ve ne zaman inmiştir nedir, frekans nedir nedir, bull market nedir nedir, 19mayıs  anlamveönemi nedir, dirik bir örüntü nedir, bilgi anlayışı nedir, tırnak işareti nerelerde kullanilir nedir, ara mal nedi·rr nedir, okul öncesi 6 aylık oyunları nedir, iç kuvvetler kaynağını nereden alır nedir, uluslararası işletmecilik ne demektir nedir, et teknolojİsİnde kürİng nedir, kültürel sapma nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım