İlahiyat

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 4.112 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Kitaplara iman nedir?

Yazı Boyutu:
Kitaplara iman nedir?

Kitaplar, Allah'ın vahiy yoluyla peygamberlerine bildirdiği kutsal bilgileri içerir. Vahiy, kelime olarak bir şeyi gizli ve çabuk olarak bildirmek, işaret, ilham anlamına gelir. Dini terim olarak ise, Allah tarafından doğrudan veya elçi melek (Cebrail) aracılığıyla peygamberlere bildirilen ve kesinlik ifade eden bilgidir.
Vahyin çeşitli yolları vardır. Vahiy ürünü olan kutsal kitaplar çeşitli zamanlarda farklı peygamberlere gelmiştir. Yüce Allah şöyle buyurur: "O peygamberleri apaçık belgeler ve kitaplarla gönderdik. İnsanlara kendilerine indirileni açıklaman ve onlarında üzerlerinde düşünmeleri için sana bu Kur'an'ı indirdik" (Nahl suresi, 44. ayet). Allah, kutsal kitaplar vasıtasıyla insanları uyarmış, doğru ve güzel olana, hak yola çağırmıştır.
Yüce Allah dört peygambere şu dört kitabı göndermiştir: Hz. Davut Peygambere "Zebur" kitabı, Hz. Musa Peygambere "Tevrat" kitabı, Hz. İsa Peygambere "İncil" kitabı, Hz. Muhammed Peygambere "Kur'an-ı Kerim" kitabını göndermiştir.
Allah, dört büyük kitap dışında dört peygambere de küçük kitaplar göndermiştir.
Allah tarafından peygamberlere gönderilen, bazıları birkaç sayfadan ibaret olan küçük kitaplara suhuf (sayfalar) denir.
Allah şu dört peygambere de toplam 100 sayfalık küçük kitaplar göndermiştir.
· Hz. Adem Peygambere 10 sayfa
Hz. Şit Peygambere 50 sayfa
Hz. İdris Peygambere 30 sayfa
Hz. İbrahim Peygambere 10 sayfa
Sayfalardan hiçbiri günümüze kadar gelememiş, kaybolmuştur. Kitaplardan ise Tevrat, Zebur ve İncil bazı değişikliklere uğramış, bütünüyle ilahi bir kitap olabilme özelliğini yitirmiştir. Oysa Kur'an-ı Kerim hiçbir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiştir ve asla değiştirilemeyecektir. Yüce Allah şöyle buyurur: "Şüphesiz o Kur'an'ı biz indirdik. Onun koruyucusu da elbette biziz" (Hicr suresi, 9. ayet). Müslümanlar, Allah tarafından gönderilen tüm kitap ve sayfaların asıllarına inanırlar.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3 (Hazırlayan: M. Sadık Arslan)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Kitaplara iman nedir? konusu 14 kişinin oylarıyla 21,43% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Kur'ân'daki Peygamber kıssalarını nasıl okumalıyız?
Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?
Hac ile umrenin yasaklarına dair çeşitli meseleler nelerdir?
Umrenin yapılış şekli nasıldır?
Değer Nedir?
İslam'ı tebliğ ve davette nasıl bir sıra izlenmiştir?
Hz. Peygamber ne tür isimler seçmiştir?
İbadet nedir?
Mümin kimdir?
Meleklerin özellikleri nelerdir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
beşeri harita ne demek nedir, haçlı seferlerinin dini nedenleri nedir, milli seciye kavramı hakkında bilgi veriniz nedir, kuran hangi tarihlerde indirildi nedir, vadeli kur nedir nedir, dhmi vatc i nedir nedir, işletmede koordinasyon bilgileri, nedir, tescil kaydı ne demek nedir, toplumumuzda muhammed mahmut mustafa ahmet isimlerinin yaygın olarak kullanılmasının sebebi nedir nedir, shçek'in resmi kurumdaki görevleri nedir, islam tarihinde ilk donanma hangi halife döneminde kurulmuştur nedir, iliopsoas nedir nedir, sürat piramidal metod nedir, kurani aciklayip yorumlamadaki nedenler nedir, yuzde seborrheic dermatitis nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri