İlahiyat

Editör: | Tarih: | 1 yorum | Hit: 6.267 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Meleklere iman nedir?

Yazı Boyutu:
Meleklere iman nedir?

Yüce Allah varlıkları çeşitli şekillerde yaratmıştır. İnsanlar kimi varlıkları görebildiği halde kimilerini göremez.
Melekler nurdan yaratılmış latif varlıklar olduğundan insanlar tarafından görülemez. Tıpkı insanların mikropları, bakterileri, havayı, rüzgarı, ruhu, aklı, teldeki elektrik akımını, çayın içindeki şekeri veya ayranın içindeki yoğurdu da göremediği gibi. Demek ki insan gözü her şeyi görebilecek kapasitede yaratılmamıştır.
Melekler nurdan yaratılmıştır. Erkeklik ve dişilikleri yoktur. Yemez, içmez, uyumaz, yorulmaz ve hastalanmazlar. Allah'ın dilediği kadar yaşarlar. Kainatta her yerde bulunurlar. Sürekli insanlarla beraber olanları da vardır. Son derece kuvvetli ve süratli varlıklardır. Her yere çabucak ulaşır, her şeyi kolayca yapabilirler. Allah'ın her emrini yerine getirir ve yasaklarından sakınırlar. Gece-gündüz ona ibadet eder, dua ve niyazda bulunurlar. Sayıları çoktur ve görevleri de çeşitlidir.
Melekler Allah'ın verdiği çeşitli görevleri yaparlar. Bazıları devamlı Allah'a ibadet eder. Bazıları evrenin tertip ve düzeni ile görevlidir. İnsanlara iyiliği telkin eden, kötülüklerden koruyan, sıkıntı anında inanların yardımına koşan melekler de vardır. Allah ile peygamberler arasında elçilik yapan melek (Cebrail), tabiat olayları ile ilgilenen melek (Mikail), kıyametin kopması ve sûr'a üflemede görevli melek (İsrafil), insanların canını alan melek (Azrail) meleklerin en büyükleridir. İnsanların sağında ve solunda bulunup sevap ve günahlarını yazan melekler (Kiramen Katibin); kabirde soru soran melekler (Münker ve Nekir) gibi değişik görevleri olan melekler de bulunmaktadır.
Meleklere iman, onlarca ayet ve hadise göre şüphe götürmez bir iman şartıdır. Meleklere inanan kimse gizli yerlerde "beni kimse görmüyor, istediğimi yaparım" diyemez. Allah'la beraber meleklerin de kendisini gördüğünü ve hatta yaptıklarını kaydettiklerini bilir. Bu bilinç bizi kötülüklerden alıkoyar, iyiliğe sevk eder. Melekler iyiliğin ve güzelliğin sembolüdür. Melek, insanı hayra çağıran vasıtadır.
İç dünyamızda, faydalı ve güzel şeylere çağıran, kötülükten kaçınıp ahlakımızı güzelleştirmeyi öğütleyen ses meleğin sesidir. Bu sese kulak vermeliyiz.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3 (Hazırlayan: M. Sadık Arslan)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Meleklere iman nedir? konusu 32 kişinin oylarıyla 59,38% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Emir ve vezirlerin saraylarında ilim
Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?
Haccın farziyetindeki şer'î hikmetleri nelerdir?
Hz. Peygamber ne tür isimler seçmiştir?
İbadet nedir?
İbadetlerde samimi olmak kişiye ne kazandırır?
Hayır kurumlarına vekalet vererek kurban kesilebilir mi?
Haccın farziyetinin sebebi ve edasının fevrî olup olmadığı
Kur'an okumak gerekli midir?
Sihirden korunmanın yolu

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
kuranı kerim kaç yılında indirilmeye başlanmıştır nedir, teferruat eklenti nedir, özsermaye nedir nedir, spor performansını etkileyen faktörler nedir, biyoloji nedir nedir, bilimel bilgi nedir nedir, değer yargıların neler nedir, kimyasal tehditler nelerdir nedir, ampirik devlet ne demektır nedir, rousseau için devlet nedir, iktidar kaynagini nereden alir nedir, tanrinin varliginin veya yoklugunun bilinemeyecegi savunan gorus nedir, elemın anlamı nedir nedir, on beş ayrımı yazılır nedir, kapsam geçerliği ne demek nedir,

  1. Yorumcu avatar efefefeeeffeef
    efefefeeeffeef yorumladı;

    herkes kuran öncülüyünde yürümeli:)

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri