İlahiyat

Editör: | Tarih: | 1 yorum | Hit: 6.325 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Meleklere iman nedir?

Yazı Boyutu:
Meleklere iman nedir?

Yüce Allah varlıkları çeşitli şekillerde yaratmıştır. İnsanlar kimi varlıkları görebildiği halde kimilerini göremez.
Melekler nurdan yaratılmış latif varlıklar olduğundan insanlar tarafından görülemez. Tıpkı insanların mikropları, bakterileri, havayı, rüzgarı, ruhu, aklı, teldeki elektrik akımını, çayın içindeki şekeri veya ayranın içindeki yoğurdu da göremediği gibi. Demek ki insan gözü her şeyi görebilecek kapasitede yaratılmamıştır.
Melekler nurdan yaratılmıştır. Erkeklik ve dişilikleri yoktur. Yemez, içmez, uyumaz, yorulmaz ve hastalanmazlar. Allah'ın dilediği kadar yaşarlar. Kainatta her yerde bulunurlar. Sürekli insanlarla beraber olanları da vardır. Son derece kuvvetli ve süratli varlıklardır. Her yere çabucak ulaşır, her şeyi kolayca yapabilirler. Allah'ın her emrini yerine getirir ve yasaklarından sakınırlar. Gece-gündüz ona ibadet eder, dua ve niyazda bulunurlar. Sayıları çoktur ve görevleri de çeşitlidir.
Melekler Allah'ın verdiği çeşitli görevleri yaparlar. Bazıları devamlı Allah'a ibadet eder. Bazıları evrenin tertip ve düzeni ile görevlidir. İnsanlara iyiliği telkin eden, kötülüklerden koruyan, sıkıntı anında inanların yardımına koşan melekler de vardır. Allah ile peygamberler arasında elçilik yapan melek (Cebrail), tabiat olayları ile ilgilenen melek (Mikail), kıyametin kopması ve sûr'a üflemede görevli melek (İsrafil), insanların canını alan melek (Azrail) meleklerin en büyükleridir. İnsanların sağında ve solunda bulunup sevap ve günahlarını yazan melekler (Kiramen Katibin); kabirde soru soran melekler (Münker ve Nekir) gibi değişik görevleri olan melekler de bulunmaktadır.
Meleklere iman, onlarca ayet ve hadise göre şüphe götürmez bir iman şartıdır. Meleklere inanan kimse gizli yerlerde "beni kimse görmüyor, istediğimi yaparım" diyemez. Allah'la beraber meleklerin de kendisini gördüğünü ve hatta yaptıklarını kaydettiklerini bilir. Bu bilinç bizi kötülüklerden alıkoyar, iyiliğe sevk eder. Melekler iyiliğin ve güzelliğin sembolüdür. Melek, insanı hayra çağıran vasıtadır.
İç dünyamızda, faydalı ve güzel şeylere çağıran, kötülükten kaçınıp ahlakımızı güzelleştirmeyi öğütleyen ses meleğin sesidir. Bu sese kulak vermeliyiz.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3 (Hazırlayan: M. Sadık Arslan)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Meleklere iman nedir? konusu 32 kişinin oylarıyla 59,38% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Kur'ân'daki Peygamber kıssalarını nasıl okumalıyız?
Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?
Hac ile umrenin yasaklarına dair çeşitli meseleler nelerdir?
Umrenin yapılış şekli nasıldır?
Değer Nedir?
İslam'ı tebliğ ve davette nasıl bir sıra izlenmiştir?
Sırat-ı Müstakim nedir?
Küçük kerâmet (Kerâmet-i suğrâ) nedir?
Yüce Allah'ın "Havadise Muhalefet" sıfatları ne anlama gelir?
İbn Hazm tılsım hakkında neler söyler?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
ünlem işareti niye kullanılır nedir, beytü'l hikme nerede nedir, cisim ve maddenin arasındaki fark nedir nedir, alman markı alan bankalar nedir, kuranı kerim kaç yılında, hangi ayda nedir, hot tack nedir nedir, kesikli üretim sistemi vikipedi nedir, ısının hareketleri nedir, fizikte üreteç nedir kaç çeþitt nedir, 100 gram bazında en çok protein olan yiyecek nedir, temlik cirosu nedir nedir, koyun çiçegi hastaligi ppt nedir, alt pazar ürünleri nedir nedir, mantık anoloji nedir nedir, magnitüt nedir nedir,

  1. Yorumcu avatar efefefeeeffeef
    efefefeeeffeef yorumladı;

    herkes kuran öncülüyünde yürümeli:)

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri