İlahiyat

Editör: | Tarih: | 1 yorum | Hit: 15.584 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Allah’ın yaratma sıfatı

Yazı Boyutu:
Allah’ın yaratma sıfatı

Yaratmak bir nesneyi yokluktan varlık sahasına çıkarmaktır. Bu anlamda yaratmak Allah'a mahsustur. Evreni ve evrendeki bütün varlıkları yaratan Allah'tır. En küçük varlıklardan gökteki aya, güneşe, yıldızlara kadar her şeyin yaratıcısı o'dur. Allah'ın yaratma sıfatına "Tekvin" denir.

Yüce Allah alemleri yaratan ve terbiye edendir. Yaratmasında tamamen serbesttir. Dilediğini var eder, dilediğini yok eder. Yaratmak O'na zor gelmez. Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulur: "...Allah dilediğini yaratır. Bir işe hükmedince ona sadece "Ol" der o da oluverir" (Al-i İmran suresi, 47. ayet).

Allah'ın yaratma sıfatı her an devam etmektedir. Allah mutlak güç ve kudret sahibidir. Yaratmak için başka bir güce ve araca ihtiyaç duymaz. Yaratmasından dolayı kimseye karşı sorumlu değildir. Allah her şeyi bir ölçüye göre ve bir düzen içinde yaratmıştır. Hiçbir şey boşuna yaratılmamıştır. Hiçbir yaratılan da başıboş bırakılmamıştır. Yaratılmış olan her şey, Yaratan'ın varlığına, birliğine ve gücüne işaret eder.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3 (Hazırlayan: M. Sadık Arslan)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Allah’ın yaratma sıfatı konusu 49 kişinin oylarıyla 61,22% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Kurban kesmek yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu?
Fetret ehli için İslam alimleri nasıl yorumlarda bulunmuştur?
Hac ile umrenin mahiyetleri nedir?
Yüce Allah'ın "Havadise Muhalefet" sıfatları ne anlama gelir?
Medeniyet göstergesi bağlamında inşaat, sağlık ve hukuk
İnanç nedir?
Peygamber nedir?
Ahî Evran kimdir?
Vahiy bilgisi ne derece doğrudur?
Ailede yeterli birikimi olan karı-kocadan ve çocuklardan her birinin kurban kesmesi gerekir mi?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
islam ilk donanma nedir, namazlar kaç çeşittir nedir, bakanlar nasıl seçilir nedir, kuran kaç yılda indi nedir, dalga boyu ve frekans nedir, ideal varlık nedir, tanrıtanımazlar nasıl adlandırılır nedir, dövize endeksli kredi döviz kredisi farkı muhasebe nedir, sunum kuralları nelerdir nedir, dinamometre ile ağırlık nasıl nedir, fiyortlu kıyı  nedir nedir, kromatin iplik nedir, termin plnı nedir, toktağan kar nedir özet nedir, sosyal yetersizlik nedir,

  1. Yorumcu avatar saadet
    saadet yorumladı;

    keşke daha güzel anlatsaydınız

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım