İlahiyat

Editör: | Tarih: | 1 yorum | Hit: 16.984 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Allah’ın yaratma sıfatı

Yazı Boyutu:
Allah’ın yaratma sıfatı

Yaratmak bir nesneyi yokluktan varlık sahasına çıkarmaktır. Bu anlamda yaratmak Allah'a mahsustur. Evreni ve evrendeki bütün varlıkları yaratan Allah'tır. En küçük varlıklardan gökteki aya, güneşe, yıldızlara kadar her şeyin yaratıcısı o'dur. Allah'ın yaratma sıfatına "Tekvin" denir.

Yüce Allah alemleri yaratan ve terbiye edendir. Yaratmasında tamamen serbesttir. Dilediğini var eder, dilediğini yok eder. Yaratmak O'na zor gelmez. Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulur: "...Allah dilediğini yaratır. Bir işe hükmedince ona sadece "Ol" der o da oluverir" (Al-i İmran suresi, 47. ayet).

Allah'ın yaratma sıfatı her an devam etmektedir. Allah mutlak güç ve kudret sahibidir. Yaratmak için başka bir güce ve araca ihtiyaç duymaz. Yaratmasından dolayı kimseye karşı sorumlu değildir. Allah her şeyi bir ölçüye göre ve bir düzen içinde yaratmıştır. Hiçbir şey boşuna yaratılmamıştır. Hiçbir yaratılan da başıboş bırakılmamıştır. Yaratılmış olan her şey, Yaratan'ın varlığına, birliğine ve gücüne işaret eder.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3 (Hazırlayan: M. Sadık Arslan)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Allah’ın yaratma sıfatı konusu 49 kişinin oylarıyla 61,22% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Haccın farziyetindeki şer'î hikmetleri nelerdir?
Haccın farziyetinin sebebi ve edasının fevrî olup olmadığı
Ölmüş kişiler için de kurban kesilir mi?
Hz. Peygamber ne tür isimler seçmiştir?
Ahlakın dinle alakası var mıdır?
Ahlak nedir?
İbadetlerde samimi olmak kişiye ne kazandırır?
Emir ve vezirlerin saraylarında ilim
Kurbanın dinî dayanağı nedir?
Kurban ne zaman kesilir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
egitim verirken dikkat edilmesi gerekenler nedir, neden 3. basamak sağlık hizmetleri nedir, kurban ibadeti ne zaman nedir, meyvelerde şeker oranları nedir, allahin yaratma sifati nedir, sağlık ocağı görevleri kısaca nedir, davranışsal momentum nedir nedir, cpm maliyet uygulamaları nedir, finansal planlama nedenir nedir, yalıtkan nedir kısaca nedir, türklerin islam medeniyetlerine hangi alanlarda katkı bulunduklarını belirtiniz nedir, tanrının varlığının veya yokluğunun bilinemeyeceğini öne süren görüş nedir, füzyon olayi nedİr nedir, otopark dik rampa nedir, ağırlığı ne ile ölçeriz nedir,

  1. Yorumcu avatar saadet
    saadet yorumladı;

    keşke daha güzel anlatsaydınız

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri