İlahiyat

Editör: | Tarih: | 1 yorum | Hit: 15.622 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Allah’ın yaratma sıfatı

Yazı Boyutu:
Allah’ın yaratma sıfatı

Yaratmak bir nesneyi yokluktan varlık sahasına çıkarmaktır. Bu anlamda yaratmak Allah'a mahsustur. Evreni ve evrendeki bütün varlıkları yaratan Allah'tır. En küçük varlıklardan gökteki aya, güneşe, yıldızlara kadar her şeyin yaratıcısı o'dur. Allah'ın yaratma sıfatına "Tekvin" denir.

Yüce Allah alemleri yaratan ve terbiye edendir. Yaratmasında tamamen serbesttir. Dilediğini var eder, dilediğini yok eder. Yaratmak O'na zor gelmez. Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulur: "...Allah dilediğini yaratır. Bir işe hükmedince ona sadece "Ol" der o da oluverir" (Al-i İmran suresi, 47. ayet).

Allah'ın yaratma sıfatı her an devam etmektedir. Allah mutlak güç ve kudret sahibidir. Yaratmak için başka bir güce ve araca ihtiyaç duymaz. Yaratmasından dolayı kimseye karşı sorumlu değildir. Allah her şeyi bir ölçüye göre ve bir düzen içinde yaratmıştır. Hiçbir şey boşuna yaratılmamıştır. Hiçbir yaratılan da başıboş bırakılmamıştır. Yaratılmış olan her şey, Yaratan'ın varlığına, birliğine ve gücüne işaret eder.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3 (Hazırlayan: M. Sadık Arslan)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Allah’ın yaratma sıfatı konusu 49 kişinin oylarıyla 61,22% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Kurban bağışlanabilir mi?
Allahın zamana dinamik müdahalesi (dinamik kader) nasıldır?
Hac ile umrenin mahiyetleri nedir?
Kıran hac nasıl yapılır?
Medeniyet göstergesi bağlamında inşaat, sağlık ve hukuk
Dindarlığın ticaret ahlakı üzerindeki etkileri
İnanç nedir?
Kur'an-ı Kerim'i Okumak
Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?
Taksitle kurban alınabilir mi?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
edirne hangi padişah döneminde fethedildi nedir, ünlem işareti nerelere konulur nedir, sigortada ikraz nedir nedir, amasra hangi osmanlı hükümdarı zamanında fethedildi nedir, peygamberlerin ortak özelligi nedir, soru işareti nedir ve nerede kullanılır nedir, newton hareket yasaları nedir, batınilik nedir? nedir, icn nedi·r nedir, şerit değiştirme yardımcısı nedir nedir, polen filtresi nedir nedir, fizik dersi nasıl anlatılır nedir, 21.yy liderlik paradigmaları nedir, arduvaz nerelerde kullanılır nedir, performansi etkileyen fakt nedir,

  1. Yorumcu avatar saadet
    saadet yorumladı;

    keşke daha güzel anlatsaydınız

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım