İlahiyat

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 6.826 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Peygamberimizin İslam’ı yayma çabalarında izlediği metot

Yazı Boyutu:
Peygamberimizin İslam’ı yayma çabalarında izlediği metot

Hz. Muhammed (s.a.v.) tebliğde bulunurken çok sabırlı davranmış insanların şahsına karşı yaptıkları hakaretlere kabalıklara ve taşkınlıklara her zaman göğüs germiştir. Kimseye beddua etmemiş, güler yüzlü, bağışlayıcı olmuştur. Onun bu davranışları tebliğde etkili olmuştur. Kur'an-ı Kerim'de buna işaret edilerek "...şayet sen kaba, katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılıp giderlerdi. Şu halde onları affet; bağışlanmaları için dua et..."(al-i İmran suresi, 159. ayet) denmiştir.
Hz. Muhammed (s.a.v.) insanların İslam'a girerek kurtuluşa ermelerini çok istemiştir. Bunun için de hayatı boyunca ulaştığı insanlara onları kırmadan incitmeden, İslam'ı tebliğ etmiş, bunda da başarılı olmuştur. O gönülleri fethederek insanların Allah'ın dinine girmelerini sağlamıştır. Bunu yaparken doğruluk, dürüstlük, adaletli olma, yumuşak huyluluk, bağışlayıcılık ve cömertlik gibi vasıfları ona yardımcı olmuştur.
Hz. Muhammed (s.a.v.) tebliğinde mektupları da kullanmış bazı devletlerin hükümdarlarına mektuplar yazarak onları İslam'a davet etmiştir. Hz. Peygamberin tebliğinde önemli bir nokta da yaşantısıyla gerçekleşmiştir. Onun yüzüne bakan onda ne bir yalan ne de bir güvensizlik görmüş, bu hali de insanların kendisine bağlanmasını sağlamıştır.
Hz. Muhammed (s.a.v.) gerek sahabeye gerekse sonradan gelecek Müslümanlara tebliğin nasıl yapılacağı hususunda en güzel örnek olmuş ve "Kolaylaştırın, güçleştirmeyin. Müjdeleyin, nefret ettirmeyin"(Kütub-u Sitte, s63) buyurarak, dinin sevdirilerek tebliğ edilmesini istemiştir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Peygamberimizin İslam’ı yayma çabalarında izlediği metot konusu 33 kişinin oylarıyla 39,39% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?
Haccın farziyetindeki şer'î hikmetleri nelerdir?
Hayır kurumlarına vekalet vererek kurban kesilebilir mi?
Haccın farziyetinin sebebi ve edasının fevrî olup olmadığı
Küçük kerâmet (Kerâmet-i suğrâ) nedir?
Kur'ân'daki Peygamber kıssalarını nasıl okumalıyız?
İman kaç kısma ayrılır?
Mümin kimdir?
Haccın şartları nelerdir?
Kur'an-ı Kerim duyuları ve duyu organlarını nasıl ele alır?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
yüce nedir felsefe nedir, dil ile iletişim nedir nedir, belirli bir şekli olmayan cismin hacminin hesaplanması nedir, kabe hakemliği nedir, inferior hipokinetik nedir, jurnal  mekantronik nedir, cash against goods deutsch nedir, scrotum nedir nedir, yol bilgisayarının görevi nedir nedir, temlik cirosu nedir nedir, can bus nedir kısaca nedir, beytül  hikme nedir nedir, marpol  nedir nedir, kur kaynaklı bsmv nedir, beled suresi kaç senesinde indi nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri