İlahiyat

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 6.401 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Peygamberimizin İslam’ı yayma çabalarında izlediği metot

Yazı Boyutu:
Peygamberimizin İslam’ı yayma çabalarında izlediği metot

Hz. Muhammed (s.a.v.) tebliğde bulunurken çok sabırlı davranmış insanların şahsına karşı yaptıkları hakaretlere kabalıklara ve taşkınlıklara her zaman göğüs germiştir. Kimseye beddua etmemiş, güler yüzlü, bağışlayıcı olmuştur. Onun bu davranışları tebliğde etkili olmuştur. Kur'an-ı Kerim'de buna işaret edilerek "...şayet sen kaba, katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılıp giderlerdi. Şu halde onları affet; bağışlanmaları için dua et..."(al-i İmran suresi, 159. ayet) denmiştir.
Hz. Muhammed (s.a.v.) insanların İslam'a girerek kurtuluşa ermelerini çok istemiştir. Bunun için de hayatı boyunca ulaştığı insanlara onları kırmadan incitmeden, İslam'ı tebliğ etmiş, bunda da başarılı olmuştur. O gönülleri fethederek insanların Allah'ın dinine girmelerini sağlamıştır. Bunu yaparken doğruluk, dürüstlük, adaletli olma, yumuşak huyluluk, bağışlayıcılık ve cömertlik gibi vasıfları ona yardımcı olmuştur.
Hz. Muhammed (s.a.v.) tebliğinde mektupları da kullanmış bazı devletlerin hükümdarlarına mektuplar yazarak onları İslam'a davet etmiştir. Hz. Peygamberin tebliğinde önemli bir nokta da yaşantısıyla gerçekleşmiştir. Onun yüzüne bakan onda ne bir yalan ne de bir güvensizlik görmüş, bu hali de insanların kendisine bağlanmasını sağlamıştır.
Hz. Muhammed (s.a.v.) gerek sahabeye gerekse sonradan gelecek Müslümanlara tebliğin nasıl yapılacağı hususunda en güzel örnek olmuş ve "Kolaylaştırın, güçleştirmeyin. Müjdeleyin, nefret ettirmeyin"(Kütub-u Sitte, s63) buyurarak, dinin sevdirilerek tebliğ edilmesini istemiştir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Peygamberimizin İslam’ı yayma çabalarında izlediği metot konusu 32 kişinin oylarıyla 37,50% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Dindarlığın ticaret ahlakı üzerindeki etkileri
Peygamber nedir?
Hac ile umrenin mahiyetleri nedir?
Haccın edebleri nelerdir?
Efendimiz s.a.v.’den sihir yapmanın da içerisinde sayıldığı “helâk edici” olarak nitelendirdiği 7 şey nedir?
Hz. Peygamber'in kendi isminin alınmasına dair görüşleri nelerdir?
Kur'ân'daki Peygamber kıssalarını nasıl okumalıyız?
Melek nedir?
Ahlak nedir?
Mevlânâ kimdir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
bireysel öğrenme nedir nedir, ilahiyatçılara göre değer nedi nedir, statik çalışmada kan ihtiyacı nedir, brix ne demek nedir, talep nedir özellikleri nelerdir nedir, iyi bir sunumda nelere dikkat edilmelidir nedir, protein içeren kuru gidalar nedir, dalga periyodu nedir nedir, shçek in amacı nedir kısaca nedir, işletme  görevleri nedir, helezon nedir özellikleri nedir, vücuttaki önemli kemikler nedir, kışın direkler neden gergindir nedir, organizatörlük nedir nedir, elektrik sigortaları nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım