İlahiyat

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 20.894 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

İlk vahiy ne zaman ve nerede indirilmiştir?

Yazı Boyutu:
İlk vahiy ne zaman ve nerede indirilmiştir?

610 yılının Ramazan ayı içerisinde Peygamberimiz Hıra'da bulunduğu esnada Cebrail (as) ona,
"Yaratan Rabb'inin adıyla oku.
O, insanı bir kan pıhtısından yarattı.
Oku, rabbin sonsuz kerem sahibidir.
Kalemle yazmayı öğreten O'dur.
Mealindeki Alak suresinin ilk beş ayetini getirdi. Hıra'dan evine dönen Hz. Muhammed (s.a.v.) bu büyük olayın verdiği heyecanını yatıştırmak için bir müddet dinlendikten sonra olanları eşine anlattı. Hz. Hatice'de ona destek oldu. Bu olaydan sonra belli bir müddet vahiy kesildi. Bu olaya fetret-ül vahiy denir. Daha sonra Cebrail ona Müddessir suresinin İlk ayetlerini getirdi "Ey örtüsüne bürünmüş yatan (Muhammed)! Kalk ve uyar. Rabbini yücelt. Giydiklerini temiz tut. Kötü şeyleri terk et." Bu ayetlerle Hz. Muhammed (s.a.v.)'in tebliğ görevi resmen başlamış oldu.
İlk tebliği sevgili eşine yaptı. Her durumda kendisine destek olan Hz. Hatice bu teklifi hemen kabul etti. Daha sonra sırasıyla Erkeklerden en yakın arkadaşı Hz. Ebu Bekir, çocuklardan Hz. Ali ve Hz. Peygamberin evlatlığı Hz. Zeyd b. Harise müslüman olmuşlardır. Bunlar aynı zamanda İslam tarihinde ilk Müslümanlar olarak bilinir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

İlk vahiy ne zaman ve nerede indirilmiştir? konusu 157 kişinin oylarıyla 45,22% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Kurban bağışlanabilir mi?
Allahın zamana dinamik müdahalesi (dinamik kader) nasıldır?
Kur'an neden tam 6 binin üzerinde Allah der?
Medeniyet göstergesi bağlamında inşaat, sağlık ve hukuk
Dindarlığın ticaret ahlakı üzerindeki etkileri
Hac ile umrenin mahiyetleri nedir?
Kıran hac nasıl yapılır?
Şirk Nedir?
Melek nedir?
Namazın Önemi

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
işletme sahibi nedir nedir, ıcf nedır nedir, kültür ve etik nedir nedir, yarı iletken madde nedir nedir, hareket ekonomisi örnekleri nedir, genel görüşme nedir, üfe ne demek nedir, mini bilgisayar hakkında kısa bilgi nedir, orten fonksiyon nedir nedir, "örgüt nedir" pdf nedir, türklerde yazılı olmayan hukuk kurallarına ne ad verilirdi nedir, sinir sistemi ile ilgili hastalıklar listesi nedir, "örgütsel çevrim" nedir, fiyortlu kııyı nedir, peygamberimize kabenin hakemliği ne zaman verilmiştir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım