İlahiyat

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 7.153 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

İbadet ile temizlik arasında nasıl bir ilişki vardır?

Yazı Boyutu:
İbadet ile temizlik arasında nasıl bir ilişki vardır?

İslam dininde temizlik, ibadetin ön şartıdır. Her Müslüman'ca bilinen temel ibadetlerimiz (namaz, oruç, hac ve zekat) ile temizlik arasındaki ilişkiye bir göz atalım. Namaz ibadetini yerine getirmek için insanın gerekiyorsa bütün vücudunu yıkaması, değilse namaz abdesti alarak temizlenmesi gerekir. Bunun yanında temiz bir elbiseyle ve temiz bir mekanda namaz kılınabilir. Bu şekilde maddi temizliğe uyarak ve kalbini kötü düşüncelerden koruyarak kılınan namaz insanı günahlarından da temizler. Bu hususta Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) bir hadisinde müminlere "Sizin evinizin önünden bir nehir geçse ve o nehirde günde beş kez yıkansanız üzerinizde hiç kir kalır mı? İşte suyun kiri temizlemesi gibi günde beş kez kılınan namazda sizin günahlarınızı temizler" (Sahih-i Buhari, Mevakıt 6) buyurarak ibadet, temizlik ilişkisini vurgulamıştır. Yine Kur'an-ı Kerim'de de "... sizi her türlü kötülükten alıkor..." (Ankebut suresi, 45. ayet) buyurularak, namazın insanı manevi olarak temizlediği vurgulanmaktadır. Oruç ibadetini yerine getirirken insan, bedeninin yanında nefsiyle de oruç tutmalı her türlü kötü duygu ve düşünceden uzak durmaya çalışmalıdır.
Hac ibadeti Müslümanların kutsal mekanları olan Kabe ve Arafat' da gerçekleştirilen bir ibadettir. Burada dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanlar aynı şekilde dua ederek bağışlanmayı dilerler. Bu mekanlarda yapılan dua ve tövbelerin kabul derecesi daha yüksektir. Onun için hacılar burada içtenlikle tövbe etmeye çalışırlar. Çünkü Peygamberimiz (s.a.v.)'in "Günahlarından tövbe eden hiç günah işlememiş gibi olur" (İbn-i Mace, s250) sözünün gereği bu ibadetten bütün günahlarından temizlenmiş olmayı Allah (c.c.)'tan umarlar.
Zekat ibadeti de bir nevi temizliktir. Ancak bu, bedeni yada manevi temizlikten ziyade sahip olunan zenginliğin ve malın temizliğidir. İnsanın bir yıl boyunca kazanmış olduğu mallarına bilmeden karışmış haramların temizlenmesi demektir.
Görüldüğü gibi İslam'da ibadetlerle temizlik arasında ayrılmaz bir ilişki söz konusudur. Temizlik ibadetin öncesinde olabildiği gibi ibadetin bizzat kendisi de insanı temizlemeye yöneliktir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

İbadet ile temizlik arasında nasıl bir ilişki vardır? konusu 31 kişinin oylarıyla 32,26% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Haccın farziyetindeki şer'î hikmetleri nelerdir?
Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?
Haccın farziyetinin sebebi ve edasının fevrî olup olmadığı
İbadet nedir?
İbadetlerde samimi olmak kişiye ne kazandırır?
Emir ve vezirlerin saraylarında ilim
Hz. Peygamber ne tür isimler seçmiştir?
Kur'an okumak gerekli midir?
Hayır kurumlarına vekalet vererek kurban kesilebilir mi?
Haccın edebleri nelerdir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
meyvelerdeki fruktoz oranları nedir, sözlü iletişim nedir, substantia alba nedir nedir, valeo balata sesli aşınma uyarısı nedir, ts en iso 9000:2007 indir nedir, trafik kurallarına göre aracın arkasında durmak nedir, emniyet kemerinin kullanmanın önemi nelerdir nedir, kuranı kerim kaç günde inmiştir nedir, markup nedir nedir, environmental engineering nedir nedir, islam devletinde ilk donanma hangi halife döneminde nedir, değerlerin oluşumunda dinin  etkisi nelerdir maddeler halinde açıklayınız nedir, lös nedir, bağlanti yolu nedir nedir, bölme nedir kısaca yazı nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri