İlahiyat

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 4.807 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Aile içinde ilişkiler nasıl olmalıdır?

Yazı Boyutu:
Aile içinde ilişkiler nasıl olmalıdır?

Toplumumuzda aileye büyük önem verilir. Aile bireyleri arasında sevgi, saygı ve yardımlaşma esas olmalıdır. Bu değerlerin hakim olduğu ailelerin mutlu oldukları gözlenir. Bazı aileler vardır ki kendi içerisinde ve diğer insanlara gösterdikleri sevgi, saygı, hoşgörü, doğruluk, iffetlilik, dürüstlük, yardımseverlik, öz olarak güzel ahlaklarından ötürü herkesçe bilinir tanınırlar. Böyle aileleri Kur'an'ı Kerim'de övmekte, örnek alınması açısından da bize bildirmektedir. "Allah, Adem'i, Nuh'u, İbrahim ailesi ve İmran ailesini seçip alemlere üstün kıldı" (Al-i İmran suresi, 33. ayet). Ailede büyükler küçüklere sevgi, şefkat ve merhamet göstermeli, küçükler de büyüklere, saygılı davranmalı, onların sözlerini dinlemelidir. Özellikle çocuklar, üzerinde büyük emek ve fedakarlıkları olan anne ve babaya saygıda kusur etmemeli Kur'an'ın deyimiyle onlara "öf !" bile dememelidir (İsra suresi, 23. ayet)
Ahlaki değerleri bilen, önemseyen ve yaşantısında uygulayan ailelerin oluşturdukları toplumlarda huzur ve mutluluk hakim olur. Ancak değerleri önemsemeyen, işin sadece maddi boyutu ile ilgilenen bireylerin oluşturduğu ailelerde zamanla çöküntüler başlar. Aileler bilhassa anne ve babalar çocuklarına gereken manevi terbiyeyi vermez, aile içerisinde güzel ahlaklılık örneği olmazlarsa elbette bu durum çocuklara da yansımakta ve hoş olmayan durumlar ortaya çıkmaktadır.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2 (Hazırlayan: İlhami SAZAK)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).





Aile içinde ilişkiler nasıl olmalıdır? konusu 22 kişinin oylarıyla 45,45% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Haccın farziyetindeki şer'î hikmetleri nelerdir?
Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?
Haccın farziyetinin sebebi ve edasının fevrî olup olmadığı
Kur'ân'daki Peygamber kıssalarını nasıl okumalıyız?
Mümin kimdir?
Kur'an-ı Kerim duyuları ve duyu organlarını nasıl ele alır?
Kurbanın dinî dayanağı nedir?
Hayır kurumlarına vekalet vererek kurban kesilebilir mi?
Ölmüş kişiler için de kurban kesilir mi?
Küçük kerâmet (Kerâmet-i suğrâ) nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
safkar klima e1 nedir, reel para talebi nedir, felsefede reel varlık nedir nedir, bilimsel problemin çözüm basamakları nedir, solunumdurması nasıl olur nedir, insanlar inançlarına göre kaça ayrılır nedir, para rakamları nasıl yazılır nedir, kiramen katibin nedir kısaca nedir, insan haklarının anlamı nedir, meyve şekeri oranları nedir, eşitliğe temel alan yaklaşım nedir, sirk nedir, en ucuz ulaşım aracı hangisidir nedir, biliþimin önemi kýsaca nedir nedir, üçyüzaltmışbeş tl yazı ile nasıl yazılır nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri