İlahiyat

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 4.182 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Aile içinde ilişkiler nasıl olmalıdır?

Yazı Boyutu:
Aile içinde ilişkiler nasıl olmalıdır?

Toplumumuzda aileye büyük önem verilir. Aile bireyleri arasında sevgi, saygı ve yardımlaşma esas olmalıdır. Bu değerlerin hakim olduğu ailelerin mutlu oldukları gözlenir. Bazı aileler vardır ki kendi içerisinde ve diğer insanlara gösterdikleri sevgi, saygı, hoşgörü, doğruluk, iffetlilik, dürüstlük, yardımseverlik, öz olarak güzel ahlaklarından ötürü herkesçe bilinir tanınırlar. Böyle aileleri Kur'an'ı Kerim'de övmekte, örnek alınması açısından da bize bildirmektedir. "Allah, Adem'i, Nuh'u, İbrahim ailesi ve İmran ailesini seçip alemlere üstün kıldı" (Al-i İmran suresi, 33. ayet). Ailede büyükler küçüklere sevgi, şefkat ve merhamet göstermeli, küçükler de büyüklere, saygılı davranmalı, onların sözlerini dinlemelidir. Özellikle çocuklar, üzerinde büyük emek ve fedakarlıkları olan anne ve babaya saygıda kusur etmemeli Kur'an'ın deyimiyle onlara "öf !" bile dememelidir (İsra suresi, 23. ayet)
Ahlaki değerleri bilen, önemseyen ve yaşantısında uygulayan ailelerin oluşturdukları toplumlarda huzur ve mutluluk hakim olur. Ancak değerleri önemsemeyen, işin sadece maddi boyutu ile ilgilenen bireylerin oluşturduğu ailelerde zamanla çöküntüler başlar. Aileler bilhassa anne ve babalar çocuklarına gereken manevi terbiyeyi vermez, aile içerisinde güzel ahlaklılık örneği olmazlarsa elbette bu durum çocuklara da yansımakta ve hoş olmayan durumlar ortaya çıkmaktadır.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2 (Hazırlayan: İlhami SAZAK)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Aile içinde ilişkiler nasıl olmalıdır? konusu 19 kişinin oylarıyla 42,11% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Taksitle kurban alınabilir mi?
Büyük günah işleyen kimsenin iman durumu nedir?
Kadının görev ve sorumlulukları nelerdir?
Tövbe etmek zorunlu mudur?
Kurban kesmek yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu?
Hayır kurumlarına vekalet vererek kurban kesilebilir mi?
Umre tavafı nedir?
Haccın farziyetinin sebebi ve edasının fevrî olup olmadığı
Haccın edebleri nelerdir?
Yüce Allah'ın "Havadise Muhalefet" sıfatları ne anlama gelir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
kısa yönetim nedir nedir, en sekerli meyve nedir, kuran ı kerim indirilişi kaç yılında başladı kaç yılında bitti nedir, beta karoten neden sigara içemiyorum nedir, röper ne demek nedir, yaygin ve yogun interval nedir, bod nedi·rrrr nedir, frekansin birimi nedir nedir, halkın sınıflara ayrılması ne demektir nedir, 67000 yazi ile nasil yazilir nedir, borsada listing ne demek nedir, kuranı kerim hangi arası tarihte gönderildi yaklaşık kaç yılda tamamlandı nedir, finn teknoloji nedir nedir, telefonun tarihçesi nedir, çocuk esirgeme  kurumlarının amaçları nelerdir? vikipedi nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım