İlahiyat

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 4.759 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Değerlerin oluşumuna dinin etkisi

Yazı Boyutu:
Değerlerin oluşumuna dinin etkisi

İnsan yapısı itibarıyla bir takım değerlere sahip olarak doğar. İnanma, itaat etme, sevgi saygı duyma, doğruluk, dürüstlük, ahde vefa, merhametli olma vb. gibi değerler, her insanın yaratılışında mevcuttur. Ancak insan bu değerleri, davranış olarak nasıl ifade edeceğini bilemez. Örneğin: İnsan taşıdığı inanma, bağlanıp itaat etme değerinden ötürü kendisini ve alemi yaratan yüce bir yaratıcıya Allah'a inanma, ona ibadet etme gereği duyar. Din bu aşamada devreye girerek doğuştan gelen değerlerin eylem alanında ifadesini sağlar. İnsanlık tarihi boyunca muhakkak bir dine bağlı olarak yaşamış ve getirdiği değerleri mensubu olduğu dinin öğretileri doğrultusunda davranışına dökmüştür.
İlahi dinlere göre yaratılan ilk insan ve ilk peygamber adem (a.s.)'dir. Allah(c.c.) ona, kendisine nasıl iman ve ibadet etmesi gerektiğini bildirmiş, o da nesillerine, içinde yaşadığı topluluğa bunu göstererek ve yaşayarak anlatmıştır. Demek ki insandaki mevcut değerlerin aksiyona dönüşmesi için, Allah insanlar içerisinden birisini seçip (peygamber) vahiylerle insana yaraşır eylem ve davranışları bildirmiştir. Onlar da bu değerlerin davranış olarak en doğru şekilde nasıl yapılması gerektiğini anlatmışlardır. Bu hususta Kur'an'ı Kerim'de " Namazı kılın, zekatı verin. Peygambere de itaat edin ki merhamet göresiniz" (Nur suresi, 56.ayet). Başka bir ayette de "...peygamber size ne verdiyse onu alın, size neyi yasakladıysa ondan da sakının..."(Haşr suresi, 7. ayet) ayeti ile bu durum anlatılmaktadır.
İslam dininin insan eylem ve davranışlarına yönelik ortaya koyduğu emir ve yasaklar doğuştan gelen değerlere en uygun olan eylemleri içermektedir. Bu eylemleri de insanın doğuştan getirdiği değerlerin açılımı olarak sunar. Sevap-günah, helal-haram, bu değerler grubundandır. Bir Müslüman'ın yaptığı herhangi bir eylemin ölçüsü bu değerlerdir. İnsanın eylemlerini yöneten bu değerler toplum yaşayışına da etki ederek kültürel değerlerde de kendini hissettirir. Kültürel değerler dini değerleri anlayış, coğrafi ve etnik yapının etkisiyle tam bir mozaik oluşturur. Bu nedenle bu değerler bölgesellik arz eder. Netice olarak dini değerler insanın faaliyetlerini yönetmekte ve onları yönlendirip etkilemektedir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2 (Hazırlayan: İlhami SAZAK)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Değerlerin oluşumuna dinin etkisi konusu 17 kişinin oylarıyla 47,06% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Hac ile umrenin mahiyetleri nedir?
Efendimiz s.a.v.’den sihir yapmanın da içerisinde sayıldığı “helâk edici” olarak nitelendirdiği 7 şey nedir?
Hz. Peygamber'in kendi isminin alınmasına dair görüşleri nelerdir?
Kur'ân'daki Peygamber kıssalarını nasıl okumalıyız?
Melek nedir?
Ahlak nedir?
Mevlânâ kimdir?
Kur'an-ı Kerim'i Okumak
Kimler kurban kesmelidir?
Ailede yeterli birikimi olan karı-kocadan ve çocuklardan her birinin kurban kesmesi gerekir mi?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
iceberg nedir nedir, sigorta acentelerinin tam tarihi nedir nedir, cendix klima arıza kodları nedir, faz ve grup hızları nedir, hidrojen enerjisi ekonomisi  ne nedir. net nedir, toplum birlestiren temel degerler nedir, arap harfleriyle güzel yazı yazma sanatına ne denir ? nedir, tunnel diyot nedir nedir, kuranı kerim kac yılda inmiştir nedir, haritada bulunması gereken unsurlar nedir, istanbul'u kuşatan türk toplulukları nedir, kutup nedir kısaca nedir, paragat barİgat parakete nedir nedir, önemli avasım şehirleri nedir, eş yükselti egrilerini kullanarak profil çıkartma nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım