İlahiyat

Editör: | Tarih: | 2 yorum | Hit: 14.227 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

İnsanın Evrendeki Konumu

Yazı Boyutu:
İnsanın Evrendeki Konumu

Yer, gök, gezegenler, ay, güneş, galaksiler dahil bütün yaratıkların oluşturduğu varlıklar alemine evren veya kainat denir. Dünyamız da güneş sisteminde yer alan gezegenlerden biridir. Dünyanın diğer gezegenlerden farkı canlıların yaşaması için uygun şartların yaratılmış olmasıdır.
Başta insan olmak üzere hayvanlar ve bitkiler bu canlıları oluşturur. İnsan dünyadaki varlıkların en karmaşığı aynı zamanda da en mükemmelidir. İnsanın yapısında hem cansız varlıkların sahip olduğu fiziki özellikler, hem de bitki ve hayvanın sahip olduğu biyolojik özellikler bulunur. Ancak insan bu benzeşmelerinden ötürü ne bitki ne de hayvan kategorisinde değerlendirilemez. İnsan diğer varlıklardan farklı olarak ruhsal bir yapıya, akıl, düşünce ve irade gibi de melekelere sahiptir.
İnsan yaratılanların "en üstünü" (İsra suresi, 70. ayet) ve Allah'ın yeryüzündeki "halifesidir" (Bakara suresi, 30.ayet). Yeryüzündeki diğer canlı ve cansız varlıklar onun emrine verilmiştir (Casiye suresi, 13. ayet).
Kendisine bahşedilen bu unvan ve özelliklerden ötürü emri altındakilere, "adaletle, iyilikle"(Nahl suresi, 90. ayet) hükmetmeli; yemede, içmede, mal, mülk ve ziynette "israftan kaçınmalı" (A'raf suresi, 31. ayet).
Akıl düşünce ve irade verilmiş olan insanın her türlü eyleminden muhakkak hesaba çekileceği vurgulanmıştır (Nahl suresi, 93. ayet). Bu yönüyle insan hem rabbine hem de diğer canlılara karşı sorumlu tutulmuştur.
Kendisinin canlı ve cansız varlıklardan çok farklı bir yönünün olduğunu kavrayan insan, evrenin oluşumunu ve evrendeki konumunun ne olduğunu sorgulamaya başlar. İnsanın bu arayışlarına ancak din cevap verebilir. İnsan, ruhsal yapısı nedeniyle inanmaya ihtiyaç duyar ve bu sebeple de mutlaka bir dine inanmıştır. İnandığı dinleri de onlara verdiği mesajlarla evrendeki konumunun ne olduğunu belirlemeye çalışmıştır. Bu dinlerden bazıları ilahi, bazıları da batıl dinler olarak adlandırılır.
Evrendeki konumu bu şekilde çizilen insan, kendisine üstün bir görev verildiğinin bilincine varır. Kendisinin Allah'a ve canlılara karşı sorumluluklarının olduğunu anlar. Bitkiler ya da hayvanlar gibi davranışlarda bulunamayacağını kavrar. Özetle insan kendisine diğer canlılardan farklı bir misyon yüklendiği bilincinde olmalı ve o misyona uygun yaşamaya çalışmalıdır.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

İnsanın Evrendeki Konumu konusu 72 kişinin oylarıyla 33,33% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Umrenin yapılış şekli nasıldır?
Büyük günah işleyen kimsenin iman durumu nedir?
İman kaç kısma ayrılır?
Ahlak nedir?
Değer Nedir?
Kişilik nedir?
İnsan haklarına sahip çıkılıp korunmadığı takdirde ne gibi olumsuzluklar yaşanır?
Allah her an herkesi gözetebilir mi?
Kur'an okumak gerekli midir?
Hangi hallerde oruç bozulur?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
kronik hastalýk ne demek nedir, strike price nedir nedir, enıne dalga nedır nedir, voltmetreden akım geçer mi nedir, yonetim bilisim sistemleri nedir nedir, rekreasyon alani nedemektİr. nedir, anne baba ve diğer aile büyüklerine karşı görevlerimiz nedir, toktagan kar hangi denizde nedir, şeftalideki şeker oranı nedir, kondansatörün sağlamlık kontrolü nedir, tenzil poliçe ne demek nedir, peygamberimizin dini yaymak nedir, stroboskop fizik nedir nedir, yuzdurme nedir kimya nedir, yazin klima kaç derece sogutmali nedir,

  1. Yorumcu avatar Burak
    Burak yorumladı;

    Diğer sitelerden daha özenle yaplılmış , alıntı değil ellerinize sağlık.

  1. Yorumcu avatar nee
    nee yorumladı;

    daha kısa bir cevap yok mu??

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri