İlahiyat

Editör: | Tarih: | 2 yorum | Hit: 13.127 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

İnsanın Evrendeki Konumu

Yazı Boyutu:
İnsanın Evrendeki Konumu

Yer, gök, gezegenler, ay, güneş, galaksiler dahil bütün yaratıkların oluşturduğu varlıklar alemine evren veya kainat denir. Dünyamız da güneş sisteminde yer alan gezegenlerden biridir. Dünyanın diğer gezegenlerden farkı canlıların yaşaması için uygun şartların yaratılmış olmasıdır.
Başta insan olmak üzere hayvanlar ve bitkiler bu canlıları oluşturur. İnsan dünyadaki varlıkların en karmaşığı aynı zamanda da en mükemmelidir. İnsanın yapısında hem cansız varlıkların sahip olduğu fiziki özellikler, hem de bitki ve hayvanın sahip olduğu biyolojik özellikler bulunur. Ancak insan bu benzeşmelerinden ötürü ne bitki ne de hayvan kategorisinde değerlendirilemez. İnsan diğer varlıklardan farklı olarak ruhsal bir yapıya, akıl, düşünce ve irade gibi de melekelere sahiptir.
İnsan yaratılanların "en üstünü" (İsra suresi, 70. ayet) ve Allah'ın yeryüzündeki "halifesidir" (Bakara suresi, 30.ayet). Yeryüzündeki diğer canlı ve cansız varlıklar onun emrine verilmiştir (Casiye suresi, 13. ayet).
Kendisine bahşedilen bu unvan ve özelliklerden ötürü emri altındakilere, "adaletle, iyilikle"(Nahl suresi, 90. ayet) hükmetmeli; yemede, içmede, mal, mülk ve ziynette "israftan kaçınmalı" (A'raf suresi, 31. ayet).
Akıl düşünce ve irade verilmiş olan insanın her türlü eyleminden muhakkak hesaba çekileceği vurgulanmıştır (Nahl suresi, 93. ayet). Bu yönüyle insan hem rabbine hem de diğer canlılara karşı sorumlu tutulmuştur.
Kendisinin canlı ve cansız varlıklardan çok farklı bir yönünün olduğunu kavrayan insan, evrenin oluşumunu ve evrendeki konumunun ne olduğunu sorgulamaya başlar. İnsanın bu arayışlarına ancak din cevap verebilir. İnsan, ruhsal yapısı nedeniyle inanmaya ihtiyaç duyar ve bu sebeple de mutlaka bir dine inanmıştır. İnandığı dinleri de onlara verdiği mesajlarla evrendeki konumunun ne olduğunu belirlemeye çalışmıştır. Bu dinlerden bazıları ilahi, bazıları da batıl dinler olarak adlandırılır.
Evrendeki konumu bu şekilde çizilen insan, kendisine üstün bir görev verildiğinin bilincine varır. Kendisinin Allah'a ve canlılara karşı sorumluluklarının olduğunu anlar. Bitkiler ya da hayvanlar gibi davranışlarda bulunamayacağını kavrar. Özetle insan kendisine diğer canlılardan farklı bir misyon yüklendiği bilincinde olmalı ve o misyona uygun yaşamaya çalışmalıdır.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

İnsanın Evrendeki Konumu konusu 68 kişinin oylarıyla 35,29% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

İlahiyat Konusunda Diğer Başlıklar

Taksitle kurban alınabilir mi?
Büyük günah işleyen kimsenin iman durumu nedir?
Tövbe etmek zorunlu mudur?
Hayır kurumlarına vekalet vererek kurban kesilebilir mi?
Umre tavafı nedir?
Haccın edebleri nelerdir?
Yüce Allah'ın "Havadise Muhalefet" sıfatları ne anlama gelir?
Dindarlığın ticaret ahlakı üzerindeki etkileri
Peygamber nedir?
Mevlânâ kimdir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
değişken ivme nedir, otomotivde coupe ne demek nedir, sigorta nedir nerelerde kullanılır orta nedir, türkiye ilk kez onluk düzende orduyu kim kurmuştur nedir, ergitme işlemi nedir nedir, işletmeleri·n olumlu yönleri nelerdiirr nedir, rüzgarlar oluşumlarına göre ve sürekliliklerine göre kaça ayrılır nedir, spliting mal,iye nedir, protein vücudumuzdaki görevi nedir, ikileme arasına virgül konur mu nedir, ulaştırma bakanlığı temel görevleri kısaca maddeler halinde nedir, dünyanın merkezi ve kutup noktalarından geçtiği kabul edilen çizgi nedir, ısınma hareketleri kişisel sağlığımız için önemi ve yararları nedir nedir, biyoloji kambiyum nedir nedir, hemiplegia nedir nedir,

  1. Yorumcu avatar Burak
    Burak yorumladı;

    Diğer sitelerden daha özenle yaplılmış , alıntı değil ellerinize sağlık.

  1. Yorumcu avatar nee
    nee yorumladı;

    daha kısa bir cevap yok mu??

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım