Hayvancılık

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 2.097 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Ekolojik tarımda hayvancılığın önemi

Yazı Boyutu:
Ekolojik tarımda hayvancılığın önemi

Ekolojik tarımın ayrılmaz bir parçası olan hayvancılık, çiftlik hayvanlarına doğal davranışlarının tüm hallerini göstermelerine izin veren, ekolojik yemlerle beslenen, verimi artırmak amacıyla hormon, antibiyotik vb katkıları kullanılmayan, tüketicilere daha sağlıklı ürünler sunan, çevre dostu bir üretim şekli.
Hayvan yetiştiriciliğinin toprak ve bitkisel üretim ile ilişkisinin kesilmesi, hayvanların kendi doğasına karşı olup, aynı zamanda hayvan yemlerinin güvenilebilir kaynaklardan karşılanmasında sorun yaşanmasına neden oluyor… Bunun yanında üretilen hayvan gübresi de büyük oranda çevre kirliliğine neden oluyor. Hayvancılığa yer verilmeden ekolojik tarımın yapılması da mümkün görülmüyor. Çünkü işletmeye organik gübre sağlamak, bitkisel üretimin temel noktalarından biri… Bu nedenle ekolojik tarım, bitkisel ve hayvansal üretimi birlikte içeren karma bir sistem.
Ekolojik üretim, tarımda daha çok bitkisel üretim dallarında ortaya çıktı ve giderek yaygınlaşmaya başladı. Ancak, gelişmiş ülkelerde tüketicilerin bitkisel ürünlerde olduğu gibi besin güvenirliliği yüksek hayvansal ürünleri tercih etmeye yönelmeleri, çevre bilinci ve hayvan haklarına duyarlılığın artması nedeniyle ekolojik tarımda ekolojik hayvancılık süreci başladı.
Ekolojik ürünlerin tüketicilerce talep edilmesinde kişisel sağlığa ve özellikle çocukların sağlığına verdikleri önem ilk sırada yer alıyor. AB’ye üye ülkelerde ekolojik ürünlerin tercih nedenlerini belirlemek amacıyla yapılan bir anket çalışmasında, sağlığın ilk sırada yer aldığı görüldü, onu çevre bilinci, ürün lezzeti ve hayvan haklarına duyarlılık izledi. Gelişmiş ülkelerde ekolojik tarımda bitkisel üretim yanında hayvansal üretimde de önemli gelişmeler sağlandı.
Kaynak: Kobifinans Web Sitesi, Ziyaret Tarihi: 29/03/2010.

Ekolojik tarımda hayvancılığın önemi konusu 4 kişinin oylarıyla 75,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Hayvancılık Konusunda Diğer Başlıklar

Arıcılıkta hangi unsurlara dikkat edilmelidir?
Sığır yetiştiriciliğinde tutulması gereken kayıtlar nelerdir?
Kaliteli bal üretmenin kuralları nelerdir?
Ticari balıkçılık yöntemleri nelerdir?
Organik balık üretimi nedir?
Organik arıcılık nedir?
Organik balık üretiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Organik arıcılıkta dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
Arı yetiştiriciliği nasıl yapılır?
Büyükbaş süt hayvanı yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
bir sunumda dikkat edilmesi gerekenler nedir, gelenkesel ölçme yçöntmeleri nedir, bilgi ve iletişim teknolojileri nelerdir madde madde nedir, cekte ödeme nedir, pazarlama sinerjisi nedir, hz ömer döneminde kültürel yenilikler nedir, sacak seviyesi h nedir nedir, arımsal damıtma nedir, kaks ne demek nedir, teknık bılgı nedır nedir, psi nedir? nedir, taşıt yolu ne demek nedir, suhuf nedir  kendilerine  suhuf gönderilen  peygamberler kimlerdir nedir, matematik nereden doğmuştur resmi siteler nedir, klima kaçlık sigorta takılmalı nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri