Girişimcilik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.715 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Özel müteşebbisler ve kamu tüzel teşebbüsler nelerdir?

Yazı Boyutu:
Özel müteşebbisler ve kamu tüzel teşebbüsler nelerdir?

Kar amacı güderek üretim faktörlerini sistemli bir şekilde bir araya getiren, mal ve hizmet üreten, pazarlayan ve bunların sonucunda doğabilecek riskleri göze alan kişiye müteşebbis denir.
Müteşebbis toplumun ihtiyaç duyduğu, talep olunabilen mal ya da hizmeti üretmeye girişen, üretim öğelerini sistemli bir şekilde bir araya getiren, olabilecek riskleri göze alabilen, üretken ve cesaretli bir kişidir. Müteşebbis daha çok yaptığı, kuruculuk, yeni şey üretme ve bir araya getirme gibi özellikleri ile öne çıkar. Müteşebbisler özel kişilerden ya da kamu tüzel kişilerden oluşur. Özel Müteşebbis; karlılığı öne çıkarır, Kamu tüzel kişilerinin teşebbüsleri ise kardan çok toplumsal faydayı ön plana çıkarır. Ancak günümüzde kamu tüzel kişiliklerinin müteşebbis yanı önemini yitirmeye başlamıştır.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan Açık Öğretim Lisesi “Girişimcilik 1 (Hazırlayan: Yaşar KÜŞÜM - Muhammet KIRKAYAK)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).
 

Özel müteşebbisler ve kamu tüzel teşebbüsler nelerdir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Girişimcilik Konusunda Diğer Başlıklar

Kötü kaliteye yol açan unsurlar nelerdir?
Konum yerinin seçimi nedir?
Standart nedir?
Müteşebbis yetiştirmede eğitim nasıl olmalıdır?
Para akış tahmininin işletmeye sağladığı faydalar nelerdir?
Ekonomide kamunun ağırlıklı olmasının müteşebbis yetiştirme üzerine etkisi nedir?
Müteşebbis yetiştirmede sermaye yetersizliği nedir?
Kuruluş yeri etmenleri nelerdir?
Bir işletmenin para akışı süreci nasıl olur?
İş planında sonuç bölümü nasıl hazırlanır?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
cerrahi dekompresyon nedir, kesir ölçek kullanmanın avantajları nelerdir nedir, atıl kapasite ne demektir nedir, kty kapsami nedir, mutual fund nedir nedir, kuran kerim kaç yılında ındi nedir, hususi taşıt nedir nedir, işletmede organizasyon şeması nedir nedir nedir, çoğunluk ne demek nedir, barkan nedi nedir, kanban nedır nedir, kronik hastalıklar neleridr nedir, içtihat nedir nedir, bİyolojİ aerobİk solunum nedir, dusunsel ideal varlik nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım