Girişimcilik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.900 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Özel müteşebbisler ve kamu tüzel teşebbüsler nelerdir?

Yazı Boyutu:
Özel müteşebbisler ve kamu tüzel teşebbüsler nelerdir?

Kar amacı güderek üretim faktörlerini sistemli bir şekilde bir araya getiren, mal ve hizmet üreten, pazarlayan ve bunların sonucunda doğabilecek riskleri göze alan kişiye müteşebbis denir.
Müteşebbis toplumun ihtiyaç duyduğu, talep olunabilen mal ya da hizmeti üretmeye girişen, üretim öğelerini sistemli bir şekilde bir araya getiren, olabilecek riskleri göze alabilen, üretken ve cesaretli bir kişidir. Müteşebbis daha çok yaptığı, kuruculuk, yeni şey üretme ve bir araya getirme gibi özellikleri ile öne çıkar. Müteşebbisler özel kişilerden ya da kamu tüzel kişilerden oluşur. Özel Müteşebbis; karlılığı öne çıkarır, Kamu tüzel kişilerinin teşebbüsleri ise kardan çok toplumsal faydayı ön plana çıkarır. Ancak günümüzde kamu tüzel kişiliklerinin müteşebbis yanı önemini yitirmeye başlamıştır.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan Açık Öğretim Lisesi “Girişimcilik 1 (Hazırlayan: Yaşar KÜŞÜM - Muhammet KIRKAYAK)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).
 

Özel müteşebbisler ve kamu tüzel teşebbüsler nelerdir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Girişimcilik Konusunda Diğer Başlıklar

Kötü kaliteye yol açan unsurlar nelerdir?
Konum yerinin seçimi nedir?
Standart nedir?
İşletme etkinliği sonucu sağlanan fonlar nelerdir?
Müteşebbis yetiştirmede sermaye yetersizliği nedir?
İşletme nedir?
İş planında sonuç bölümü nasıl hazırlanır?
Müteşebbis yetiştirmede eğitim nasıl olmalıdır?
Para akış tahmininin işletmeye sağladığı faydalar nelerdir?
Sermaye nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
madde kaç grupta incelenir nedir, aterojen nedir, işbirlikleri nedir nedir, cartel klima kumanda soğutma işareti nedir, psi neir nedir, poliçe vadeleri nedir, kütlelerin ölçülmesi fizik nedir, allah'ın peygamberlere gönderdiği kitaplar ne denir nedir, istatistik nedir nerelerde kullanılır nedir, spor yapanlar için akşam yemeği nedir, divan-ıinşa nedir, et suyu mü kemik suyu mu nedir, sunum yaparken dikkat edilecek unsurlar nedir, posyon nedir, osmanlıda istanbulu ilk kusatan nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri