Gıda ve Beslenme

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 3.411 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Suma, Maserasyon, Rakı, Rom, Viski, Kanyak, Brendi, Meyve Likörü, Cin, Votka, Likör nedir?

Yazı Boyutu:
Suma, Maserasyon, Rakı, Rom, Viski, Kanyak, Brendi, Meyve Likörü, Cin, Votka, Likör nedir?

Suma: Türkiye’de üretilen yaş ve/veya kuru üzüm meyvesinin, hammadde olarak kullanılması ve üzümün tat ve kokusunu korumak amacıyla ayrımsal distilasyonla hacmen alkol miktarı en fazla % 94,5’e kadar sadece Türkiye’de distile edilmesi ile elde edilen üzüm kökenli distilata denir.
Maserasyon: Distile alkollü içki üretiminde kullanılacak hammaddenin özelliğine göre hammaddenin aromatik özelliklerinin elde edilmesi amacıyla tarımsal kökenli etil alkolde belirli bir süre bekletilmesi işlemine denir.
Rakı: Yalnızca suma veya tarımsal kökenli etil alkol ile karıştırılmış sumanın, 5000 litre veya daha küçük hacimli geleneksel bakır imbiklerde, anason tohumu (Pimpinella anisum) ile ikinci kez distile edilmesiyle sadece Türkiye’de üretilen distile alkollü içkidir.
Rom: Şeker kamışı melası, şeker kamışı veya şeker kamışı suyundan elde edilen şurubun sadece alkol fermentasyonu ve hacmen en fazla % 96’ya kadar distilasyonu ile üretilen distilatın kullanılmasıyla elde edilen ve romun belirli duyusal özelliklerini taşıyan distile alkollü içkidir.
Viski / whisky / whiskey: Tahıl mayşelerinin, malt içeriğindeki diastaz enzimi ve/veya diğer doğal enzimler ile şekerlendirilmeleri, maya ile fermentasyonu ve kullanılan hammaddenin tat ve kokusuna sahip olması için hacmen en fazla %94,8 alkole kadar distilasyonu ile elde edilen distilatın, en az üç yıl süre ile, kapasitesi 700 litreyi geçmeyen ahşap fıçılarda olgunlaştırılması sonucu elde edilen distile alkollü içkidir.
Kanyak: Sadece şarabın veya distilasyon için kuvvetlendirilmiş şarabın, hacmen en fazla % 86’ya kadar distilasyonundan veya şarap distilatının hacmen en fazla % 86’ya kadar ikinci kez distilasyonu ile üretilen distilattan elde edilen distile alkollü içkidir.
Brendi / Brandy / Weinbrand: Doğrudan kanyaktan veya kanyağın son ürünün hacmen %50’sini geçmeyecek miktarda, hacmen en fazla % 94,8’e kadar distile edilmiş şarap distilatı ile harmanlanmasından elde edilen distile alkollü içkidir.
Meyve likörü: Meyvelerin tarımsal kökenli etil alkolde ve/veya tarımsal kökenli distilatta ve/veya tebliğ kapsamında yer alan distilat içkilerinde maserasyonu ile elde elden distile alkolü içkidir.
Cin/gin: duyusal olarak uygun tarımsal kökenli etil alkolün Türk Gıda Kodeksinde yer alan doğal ve/veya doğala özdeş aroma maddeleri katılarak aromalandırılması ile elde edilen ardıç tadı baskın olan içkidir.
Votka: Tarımsal kökenli etil alkolün hammaddesinden gelen duyusal özelliklerinin seçimli olarak azaltılması amacıyla rektifikasyonu veya aktif kömürden filtrasyonu ve ardından direkt distilasyonu veya eşdeğer işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen distile alkollü içkidir. İçkiye aroma maddeleri ilave edilerek duyusal özellikler kazandırılabilir.
Likör: Tarımsal kökenli etil alkolün, tarımsal kökenli distilatın veya bir veya daha fazla distile alkollü içkinin veya bunların karışımlarının aromalandırılması, tatlandırılması ve kullanılması halinde süt, krema, diğer süt ürünleri, meyve, şarap, aromatik şarap gibi tarımsal ürünler ilave edilmesi ile elde edilen distile alkollü içkidir.
Kaynak: Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Distile Alkollü İçkiler TebliğiResmi Gazete: 16.03.2005-25757

Suma, Maserasyon, Rakı, Rom, Viski, Kanyak, Brendi, Meyve Likörü, Cin, Votka, Likör nedir? konusu 1 kişinin oylarıyla 0,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Gıda ve Beslenme Konusunda Diğer Başlıklar

Alışverişlerde kilo kontrolünü kolaylaştıracak davranışlar
Sakınılması gereken diyetler nelerdir?
Sporcular için demir neden önemlidir?
Tüketiciye ulaştırılan suların kalitesi nelere bağlıdır?
GDO kararların açıklama dilindeki yaklaşımdaki tereddütler
İnsani tüketim amaçlı sularda herhangi bir kirlilik şüphesi duru¬munda nereye müracaat edilmelidir?
Kışın neden “lahana” tüketilmesi gerekir?
Yağsız süttozunun avantajları nelerdir?
Şişmanlık şeker riskini arttırır mı?
Müsabaka/Antrenman öncesi öğünün özelliği nasıl olmalıdır?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
seri bağlı devreler hakkında bilgi nedir, doga bilimleri nedir nedir, eşitliği temel alan görüşler nedir, muhacir kime denir nedir, ahiret hayatı evreleri nedir, kur'an kaç yilda indirildi nedir, uyuşturucubağımlılığıvesonuçları nedir, mikrodalgalar ışınları nedir, meskun alan ne demek nedir, psikrofil bakteriler nedir, eksantrik mili pozisyon sensörü çalışması nedir, kırgınlık nedir nedir, rezarvasyon nedir nedir, sanat eseri nedir nedir, sporda kombine antrenman yazıları nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım