Genel Tıp

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 27.614 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Koruyucu sağlık hizmetleri nelerdir?

Yazı Boyutu:
Koruyucu sağlık hizmetleri nelerdir?

Sağlığın korunması, hastalıkların önlenmesi için verilen hizmetler ile yapılan düzenlemeler koruyucu sağlık hizmetleri grubuna girer. Sağlığı koruyucu önlemler başlıca üç düzeyde ele alınmaktadır.
Primer Koruma: Kişisel ya da toplumsal düzeyde sağlığı geliştirmek amacıyla, aşılanma, dengeli beslenme, çevrenin güvenli hale getirilmesi, fiziksel ve duygusal yönden iyi durumda olmak için gereken önlemlerin alınmasıdır.
Sekonder Koruma: Sağlığın bozulma olasılığı karşısında erken tanı ve tedavi önlemlerinin kişisel ve toplumsal düzeyde alınmasıdır.
Tersiyer Koruma: Hastalığa bağlı olarak gelişebilecek sakatlık ve kalıcı bozuklukların en aza indirgenmesi, hastanın yeni duruma uyumunun sağlanarak yaşam kalitesinin arttırılması için alınması gereken önlemlerdir. Bir anlamda rehabilite edici hizmetlerin alanına girmektedir. Koruyucu sağlık hizmetleri, çevreye ve kişiye yönelik hizmetler olarak ikiye ayrılır.
Çevreye yönelik hizmetlerin amacı; çevrede sağlığı olumsuz etkileyen biyolojik, fizyolojik ve kimyasal etkenleri yok ederek veya bu etkenlerin kişileri etkilemelerini önleyerek, çevreyi olumlu hale getirmektedir. Bu hizmetlere çevre sağlığı hizmetleri denir. Bu hizmetler, bu konuda özel eğitim almış mühendis, kimyager, veteriner, biyolog, çevre sağlık teknisyeni vb. meslek üyeleri tarafından sağlanır. Çevre sağlığı hizmetleri kapsamında yürütülen hizmetlerin bir kısmı şu şekilde sıralanabilmektedir:
· Su kaynaklarının sağlanması ve denetimi
Katı atıkların denetimi
Zararlı canlılarla mücadele
Besin sanitasyonu
Hava kirliliğinin denetimi
Gürültü kirliliğini denetimi
Radyolojik zararların denetimi
İş sağlığı
Besin kontrolü ve güvenliği
Konut sağlığı
Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri; hekim, hemşire gibi sağlık meslekleri üyelerinin yürüttüğü hizmetlerdir. Bu hizmetler arasında; bağışıklama, beslenmeyi düzenleme, hastalıkların erken tanı ve tedavisi, ana çocuk sağlığı hizmetleri, aşırı doğurganlığın denetimi, ilaçla koruma, kişisel hijyen ve sağlık eğitimi bulunmaktadır. Yukarıda belirtilen sağlık hizmetleri sunan kurumlara örnek olarak şunlar verilebilir:
Sağlık Evi
İşyeri Reviri
Sağlık Ocağı
Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezleri
Dispanserler
Laboratuarlar
Çevre Sağlık Birimleri
Kaynak: Tıbbi Terminoloji (Tedavi Hizmetleri), MEGEP (Mesleki Eğitim Ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi), ANKARA, 2008.

Koruyucu sağlık hizmetleri nelerdir? konusu 67 kişinin oylarıyla 28,36% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Genel Tıp Konusunda Diğer Başlıklar

Bebeğimi gripten korumak için ne yapabilirim?
Halitosis nedir?
Regurgitation nedir?
Vagotomy nedir?
Sympathetic ophthalmia nedir?
Presbyacusis nedir?
Defigmentation nedir?
İmpetigo nedir?
İcthyosis nedir?
Megaloplastic anemia nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
emevi devletinin yıkılmasının sebepleri nedir, matematiği geliştirmek için neler yapılır nedir, gösterge sistemleri nelerdir nedir, çalışma sermayesi nedir nedir, klimada hangı işareti soğuk nedir, durum haritası nedir nedir, seçici katalitik indirgeme nedir, kiramen meleğinin görevleri nedir, cavitas medullaris wiki nedir, işletme denetimi nedir, 19 mayısın tarihimizdeki önemi nedir kısaca nedir, besinlerin içerikleri (100 graminda) nedir, sunumda nelere dikkat edilmeli nedir, motor vuruntu sensörü nedir, istenilen ütopya nelerdir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım