Genel Tıp

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 872 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Stres nedir?

Yazı Boyutu:
Stres nedir?

Stres, homeostatik kavramla doğrudan ilgisi olan bir durumdur. Bu durum, iç ya da dış çevreden (veya her ikisinden) kaynaklanan bir veya birkaç fizyolojik, psikolojik, sosyo-ekonomik etkenin, kişinin denge mekanizmasını tehdit etmesi yani homeostatik dengesini etkilemesidir.
Kişinin algıladığı ve homeostatik dengeyi tehlikeye sokan etken stresör bu durum da stres olarak tanımlanır.
Strese karşı fizyolojik savunma düzenleri kapsamında H. Selye'nin “kişiyi tehdit eden uyarana karşı tüm bedenin, nöroendokrinal nörovejetabif yanıtı” olarak nitelediği Genel Adaptasyon Sendromu (GAS) ile strese uyum mekanizması başlar.
Genel Adaptasyon Sendromunda:
Alarm reaksiyon dönemi
Direnç dönemi
Bitkinlik dönemleri yer alır.
Hemşire için stres kavramı, bireyin, tüm boyutları ve çevresi ile birlikte bir bütün olarak algılanabilmesi, sağlık durumunu sürdürebilmesi için stresle başa çıkmasına yardım, bütüncül bir yaklaşımla gereksindiği bakımı verebilme açısından büyük önem taşır.
Kaynak: Doç. Dr. Necmiye Sabuncu, Doç. Dr. Kamerya Babadağ, Doç. Dr. Gülsün Taşocak, Yrd. Doç. Dr. Türkinaz Atabek, Editör: Prof. Dr. Hikmet Seçim “Hemşirelik Esasları: Ünite 1 - Hemşirelik Tanımları, Temel Kavram ve Kuramlar”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 496, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 225, ISBN 975 - 492 - 233 - 0, 1996.

Stres nedir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Genel Tıp Konusunda Diğer Başlıklar

Endocardium nedir?
Hepatit B virüsü alındıktan sonra vücutta neler olur?
Retention of placenta nedir?
Hepatit B hastalığında risk faktörleri nelerdir?
Koku kaybı nasıl belirlenir?
Ritm bozukluğu ani ölüm sebebi olabilir mi?
Hypernephroma nedir?
İmpetigo nedir?
Iymphonodus nedir?
Shock nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
okul öncesi öğretmenlerinde olması gereken özellikler nedir, işletmelerde kamu nedir, milli güvenlik kavramı nedir, kuran hangi mağarada indi nedir, klimayı yaz moduna alma nedir, dikit ne demek kısaca nedir, şerit değiştirme yardımı nedir nedir, gereksinim ekonomi··· nedir, şahıs işletmelerinin olumlu ve olumsuz yönleri nedir, kaynamakta olan çaydanlığın üzerine tencere kapağı tutulursa ne olur nedir, depremın zararlarından korunmak için evde n yapmalıyız nedir, kuranı kerim kaç yılda tamamlanmıstır nedir, elektronik haberleşme nedir nedir, sigara ve tütün zararları nedir, yer değiştirmesine denir. nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri