Genel Tıp

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 868 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Stres nedir?

Yazı Boyutu:
Stres nedir?

Stres, homeostatik kavramla doğrudan ilgisi olan bir durumdur. Bu durum, iç ya da dış çevreden (veya her ikisinden) kaynaklanan bir veya birkaç fizyolojik, psikolojik, sosyo-ekonomik etkenin, kişinin denge mekanizmasını tehdit etmesi yani homeostatik dengesini etkilemesidir.
Kişinin algıladığı ve homeostatik dengeyi tehlikeye sokan etken stresör bu durum da stres olarak tanımlanır.
Strese karşı fizyolojik savunma düzenleri kapsamında H. Selye'nin “kişiyi tehdit eden uyarana karşı tüm bedenin, nöroendokrinal nörovejetabif yanıtı” olarak nitelediği Genel Adaptasyon Sendromu (GAS) ile strese uyum mekanizması başlar.
Genel Adaptasyon Sendromunda:
Alarm reaksiyon dönemi
Direnç dönemi
Bitkinlik dönemleri yer alır.
Hemşire için stres kavramı, bireyin, tüm boyutları ve çevresi ile birlikte bir bütün olarak algılanabilmesi, sağlık durumunu sürdürebilmesi için stresle başa çıkmasına yardım, bütüncül bir yaklaşımla gereksindiği bakımı verebilme açısından büyük önem taşır.
Kaynak: Doç. Dr. Necmiye Sabuncu, Doç. Dr. Kamerya Babadağ, Doç. Dr. Gülsün Taşocak, Yrd. Doç. Dr. Türkinaz Atabek, Editör: Prof. Dr. Hikmet Seçim “Hemşirelik Esasları: Ünite 1 - Hemşirelik Tanımları, Temel Kavram ve Kuramlar”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 496, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 225, ISBN 975 - 492 - 233 - 0, 1996.

Stres nedir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Genel Tıp Konusunda Diğer Başlıklar

Retention of placenta nedir?
Iymphonodus nedir?
Grip olduğunuzda neler yapmalısınız?
Kasık ağrılarının incelenmesinde nasıl bir ekip görev almalıdır?
Ritm bozukluğu ani ölüm sebebi olabilir mi?
Oesophagotomy nedir?
Endocardium nedir?
Renal glucosuria nedir?
İskelet nedir?
Os breve nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
orhun kitabeleri hangi türk devletine aittir nedir, fizik periyot ile ilgili sorular nedir, hareket bağıntıları nelerdir nedir, klimada kar işareti nedir, iktidar kaynaðýný nereden alýr nedir, proteinlerin vücudumuzdaki görevleri nedir, ne nedir nedir, amaçlarına göre işletmeler kaça ayrılır nedir, fikse işlemi nedir nedir, kas dayanıklılığı ve kuvveti nedir, stroboskop nerelerde kullanılır nedir, borsa short ne demek nedir, genel harita nedir nedir, birikinti ovası nedir coğrafya nedir, aksam  parça nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri