Genel Tıp

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 776 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Stres nedir?

Yazı Boyutu:
Stres nedir?

Stres, homeostatik kavramla doğrudan ilgisi olan bir durumdur. Bu durum, iç ya da dış çevreden (veya her ikisinden) kaynaklanan bir veya birkaç fizyolojik, psikolojik, sosyo-ekonomik etkenin, kişinin denge mekanizmasını tehdit etmesi yani homeostatik dengesini etkilemesidir.
Kişinin algıladığı ve homeostatik dengeyi tehlikeye sokan etken stresör bu durum da stres olarak tanımlanır.
Strese karşı fizyolojik savunma düzenleri kapsamında H. Selye'nin “kişiyi tehdit eden uyarana karşı tüm bedenin, nöroendokrinal nörovejetabif yanıtı” olarak nitelediği Genel Adaptasyon Sendromu (GAS) ile strese uyum mekanizması başlar.
Genel Adaptasyon Sendromunda:
Alarm reaksiyon dönemi
Direnç dönemi
Bitkinlik dönemleri yer alır.
Hemşire için stres kavramı, bireyin, tüm boyutları ve çevresi ile birlikte bir bütün olarak algılanabilmesi, sağlık durumunu sürdürebilmesi için stresle başa çıkmasına yardım, bütüncül bir yaklaşımla gereksindiği bakımı verebilme açısından büyük önem taşır.
Kaynak: Doç. Dr. Necmiye Sabuncu, Doç. Dr. Kamerya Babadağ, Doç. Dr. Gülsün Taşocak, Yrd. Doç. Dr. Türkinaz Atabek, Editör: Prof. Dr. Hikmet Seçim “Hemşirelik Esasları: Ünite 1 - Hemşirelik Tanımları, Temel Kavram ve Kuramlar”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 496, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 225, ISBN 975 - 492 - 233 - 0, 1996.

Stres nedir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Genel Tıp Konusunda Diğer Başlıklar

Kronik Hepatit B enfeksiyonunun tedavisi
Hemorrhoids nedir?
İmpetigo nedir?
İcthyosis nedir?
Bebeğimi gripten korumak için ne yapabilirim?
Bir ailede en az iki jenerasyonda mide kanseri varsa ne yapılmalıdır?
Halitosis nedir?
Regurgitation nedir?
Vagotomy nedir?
Sympathetic ophthalmia nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
kuranı kerım hangi yılda hz muhammede indirilmiştir nedir, kök analizi sebepleri nedir, lunaparkın pazar büyüklüğü nedir, din felsefesinde ölüm sonrası hayat ve ölümsüzlük problemi nedir, pastırma buzlukta saklanırmı nedir, hangi kitap sayfa sayfa inmiştir nedir, amiyane bilgi nedir, marketing searching ne demek nedir, sosyal içerme nedir nedir, istanbul'u ilk kuşatan osmanlı padişahı nedir, bilginin degeri ile ilgili sorular nedir, elektrik direk telleri neden gerilir nedir, rekreasyon alanı ne demektir nedir, patojen mikroorganizmalr nedir, trafik denetleme kurulu kimlerden oluşur nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım