Genel Tıp

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.386 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Osteitis Pubis

Yazı Boyutu:
Osteitis Pubis

Osteitis pubis hala nedeni tam bilinmeyen simfiz pubisteki inflamatuar lezyorıudur. Pubik kemiği ayırinaya zorlayan kuvvetler ve overuse sonucu geliştiği düşünülmektedir. Pubis bölgesi kas yapışma yeri olarak oldukça zengindir. Sürekli tekrarlayan burulma, burkul¬ma ve gerilme hareketleri sonucu simfiz üzerinde litik lezyonlar başlar. Hastalık daha çok ani ve çok tekrara dayalı aktivite yapan futbol, buz hokeyi, basketbol gibi spor branşlarında faaliyet gösterenlerde görüldüğü gibi atletlerde ve yürüyüşçülerde de görülebilir. Kanada'da atletler üzerinde yapılan bir çalışmada kasık ve pelvis bölgesinde overuse sakatlığı olan 222 atletin %6.3'ünde osteitis pubis tesbit edilmiştir. Erkeklerde kadınlara oranla 5 kat daha sık görülür (5). Kendini kasıkta ağrı ve simfiz pubis üzerinde hassasiyet şeklinde gösterir. Ağrı daha çok ünilateraldir ve erkeklerde skrotuma doğru yayılım gösterir. Daha çok overuse sonucu oluşan bu hastalık erkeklerde prostat ameliyatları sonrası, kadınlarda mesane ve üretral cerrahi sonrasıda gelişebilir.
Teknisyum 99 ile yapılan kemik sintigrafisi tanıyı destekler. Tedavisi genellikle konservatiftir. İstirahat, fizik tedavi motaliteleri, NSAI ilaçlar ve egzersiz programı verilir. Sıklıkla bölgenin toparlansı için simfiz pub içine ve çevresine Betamethason injeksiyonu ve tah ben NSAI ilaç gerekebilir. İnjeksiyondan sonra bir kaç gün istirahat ihmal edilmemelidir. İnjeksiyonlarda mesane perforasyonu ve abdominal kaviteye injeksiyo mümkün olabileceği için dikkatli olunmalıdır.
Kaynak: Doç. Dr. Mehmet Ünal’ın Ortospor.Com Web Sitesinde yayımlanan “Sporcularda Kasık Ağrıları (Groin Pain)” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 04/12/2010).

 





Osteitis Pubis konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Genel Tıp Konusunda Diğer Başlıklar

Oedema nedir?
Ulcer nedir?
Pitriasis rosea nedir?
Endocardium nedir?
Bebeğimi gripten korumak için ne yapabilirim?
Kronik Hepatit B enfeksiyonunun tedavisi
Bir ailede en az iki jenerasyonda mide kanseri varsa ne yapılmalıdır?
Halitosis nedir?
Hemorrhoids nedir?
İntestinal intoxication nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
işyerindeaydınlatma nasıl olmalı nedir, lami·nasyon ne demekkkk nedir, klimayi kaç derecede çalişmali nedir, dandanakan savaşının nedir, termodinamik carnot cevrimi nedir, evlilik nasıl mutlu şekilde yürütülür nedir, hizmet yönünden yerinden yönetim kuruluşları hangileridir nedir, klasik bilimin ozellikleri nelerdir nedir, hörgüç kaya nedir kisaca nedir, havalandırma soğutma sistemleri hakkında bilgi nedir, dandanakan savaşı'nın sonuçları nelerdir nedir, eşitliği temel temel alan yaklaşim sosyalizm konu anlatım nedir, senior yönetici nedir nedir, proteinin en önemli 2 görevi nedir, hemşirelik ağaç diyagramı nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım