Genel Tıp

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.567 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Osteitis Pubis

Yazı Boyutu:
Osteitis Pubis

Osteitis pubis hala nedeni tam bilinmeyen simfiz pubisteki inflamatuar lezyorıudur. Pubik kemiği ayırinaya zorlayan kuvvetler ve overuse sonucu geliştiği düşünülmektedir. Pubis bölgesi kas yapışma yeri olarak oldukça zengindir. Sürekli tekrarlayan burulma, burkul¬ma ve gerilme hareketleri sonucu simfiz üzerinde litik lezyonlar başlar. Hastalık daha çok ani ve çok tekrara dayalı aktivite yapan futbol, buz hokeyi, basketbol gibi spor branşlarında faaliyet gösterenlerde görüldüğü gibi atletlerde ve yürüyüşçülerde de görülebilir. Kanada'da atletler üzerinde yapılan bir çalışmada kasık ve pelvis bölgesinde overuse sakatlığı olan 222 atletin %6.3'ünde osteitis pubis tesbit edilmiştir. Erkeklerde kadınlara oranla 5 kat daha sık görülür (5). Kendini kasıkta ağrı ve simfiz pubis üzerinde hassasiyet şeklinde gösterir. Ağrı daha çok ünilateraldir ve erkeklerde skrotuma doğru yayılım gösterir. Daha çok overuse sonucu oluşan bu hastalık erkeklerde prostat ameliyatları sonrası, kadınlarda mesane ve üretral cerrahi sonrasıda gelişebilir.
Teknisyum 99 ile yapılan kemik sintigrafisi tanıyı destekler. Tedavisi genellikle konservatiftir. İstirahat, fizik tedavi motaliteleri, NSAI ilaçlar ve egzersiz programı verilir. Sıklıkla bölgenin toparlansı için simfiz pub içine ve çevresine Betamethason injeksiyonu ve tah ben NSAI ilaç gerekebilir. İnjeksiyondan sonra bir kaç gün istirahat ihmal edilmemelidir. İnjeksiyonlarda mesane perforasyonu ve abdominal kaviteye injeksiyo mümkün olabileceği için dikkatli olunmalıdır.
Kaynak: Doç. Dr. Mehmet Ünal’ın Ortospor.Com Web Sitesinde yayımlanan “Sporcularda Kasık Ağrıları (Groin Pain)” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 04/12/2010).

 

Osteitis Pubis konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Genel Tıp Konusunda Diğer Başlıklar

Endocardium nedir?
Iymphonodus nedir?
Shock nedir?
Sayısal kodlar nasıl oluşur?
Obsesif-kompülsif nedir?
Hepatit B hastalığında risk faktörleri nelerdir?
Doğum kontrol hapı ile ilgili yanlış bilinenler nelerdir?
Oesophagotomy nedir?
Hypernephroma nedir?
Os breve nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
açık kırık nedir, istanbulu ilk hangi padişah kuşatmıştır nedir, açsap malzeme nedir nedir, batını nedir nedir, otomotiv scr nedir nedir, coğrafyada renklendirme nedir nedir, down sendromu yiyecek listesi nedir, sporcu nabzı nedir, islamiyetten önce türklerde hukuk kurallarına ne isim verilirdi nedir, nişastanın çirişlenmesi nedir, sunum yaparken nelere dikkat etmeliyiz nedir, hz ömer zamanındaki sınır askerleri nedir, bölünmüş karayolu nedir nedir, dalganın frekansı fizik nedir, peliselin mi yoksa antibiyotikmi iyi nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri