Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 3.969 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Nükleer santral nedir?

Yazı Boyutu:
Nükleer santral nedir?

Bir nükleer santraldeki sistemler konvansiyonel güç santralleri ile aynı mantıkla çalışırlar. Isı enerjisinin üretildiği kısımda elde edilen buharın türbin-jeneratörü döndürerek elektrik üretilmesi felsefesi, temel olarak nükleer santrallerde da aynıdır. Nükleer santraller ısı üretmek için nükleer reaksiyonu kullandıkları ve bunun sonucunda çevreye salınmaması gereken radyoaktif maddeler ürettikleri için, bazı ek sistemler kullanırlar. Örneğin, birçok nükleer santralde nükleer yakıtı barındıran yakıt tüpleri arasından ısınarak geçen su, doğrudan türbine gönderilmeyip, türbin için buhar üretilen ikinci bir çevrimi ısıtmak için kullanılır. Bununla ilgili sistemlere Birincil (Soğutma) Sistem(i) adı verilir.
İkincil sistem ise birincil soğutma sistemindeki ısıyı alarak türbin-jeneratörü döndürmek için gerekli olan buharın üretilmesi için kullanılan sistemdir.
Her iki sistem de kapalı birer döngü oluşturmuşlardır.
Soğutma sistemi ise ikincil sistem içinde yer alan yoğuşturucuyu soğutmak için kullanılır. Bu sistemde sıcaklığı yoğunlaştırıcıya göre daha az olan, deniz, göl veya ırmaklardaki su kullanılır. Suyun bolca bulunmadığı yörelerde ise bu sistemin içinde soğutma kulelerinden faydalanılır.
Nükleer santraller, birincil sistemlerindeki farklılıklara göre değişik şekillerde adlandırılırlar. Dünyadaki 400 den fazla sayıda nükleer santralın yaklaşık olarak yarısı "basınçlı su reaktörü"dür. Basınçlı su reaktörlerininde, birincil sistem yaklaşık 150 atmosferlik bir basınç altında tutularak, içinde bulunan suyun yüksek sıcaklıklara kaynamadan çıkarılması sağlanmıştır. Buna ek olarak "kaynar sulu", "basınçlı ağır sulu" reaktörler de en çok kullanılan nükleer santral tipleridir.
Kaynak: Türkiye Atom Enerjisi Kurumu web sitesindeki bilgilerden derlenmiştir. (Erişim tarihi: 18 Mart 2011)

Nükleer santral nedir? konusu 16 kişinin oylarıyla 31,25% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Nükleer enerji ve nükleer enerji santralleri nedir?
Bir kilogramın ağırlığı aslında ne kadardır?
Nükleer reaktörler nedir?
Nükleer güç santralleri nedir?
Akkuyu'da kurulacak santralde silahlanma kapsamı var mıdır?
SAR (Specific Absorption Rate) nedir?
Kütle
Hareket nedir?
Jeneratörlerin akım vermesi
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
kur-an kaç yılında nazil dolu ve kaç ayettir? nedir, rapex nedir nedir, batınilik nedir?, nedir, kaks (emsal) 40-120 ne demek nedir, antrasitin özellikleri nelerdir nedir, yanıkara hastalığı tedavisi nedir, 2828 kanunu nedir nedir, matematik kavramları nelerdir nedir, ne.nedir.com nedir, ulaştırma ilgili kurumlar nelerdir nedir, otomatık şanzıman yağ basıncı nedir, madde cisim aynı şey midir nedir, restorant nedir, vade ve ibraz süreleri nedir, allah'ın ilim sıfatları nelerdir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım