Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 14.315 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Sabit hızlı hareket nedir?

Yazı Boyutu:
Sabit hızlı hareket nedir?

Bir doğru boyunca, eşit zaman aralıklarında eşit miktarda yer değiştiren cisim sabit hızlıdır. Böyle bir cismin hareketine sabit hızlı hareket veya düzgün doğrusal hareket denir.
Örnek: Bir cisim doğrusal bir yolun 2/3'ünü saatte 20 m/s'lik hızla 20 saniyede giderken yolun diğer kısmını da 20 saniyede gidiyor. Yolun ikinci kısmında cismin hızı nedir? Cismin hız zaman grafiğini çiziniz.
İlk olarak cismin ilk 20 saniyedeki aldığı yolu bulmak gerekir.
Dx = V.Dt   ise 20.20 = 400 metredir. Yolun 2/3'si 400 metre olduğuna göre 1/3'ü 200 metredir. Cisim bu yolu da 20 s'de aldığına göre hızı;
V = Dx/Dt ise 200/20 = 10 m/s olur. Bu verilere göre hız zaman grafiğini şu şekilde gösterebiliriz:
Yukarıdaki şekilde cisim 0-20 saniye aralığında 20 m/s hızla, 21-40 saniye alalığında ise 10 m/s hızla sabit şekilde hareket ettiğinden hız zaman grafiği bu şekilde oluşmuştur.
Kaynak: Araştırma Görevlisi Süleyman Yaman’ın Gazi Üniversitesi Web Sitesindeki yazılarından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 08/03/2010).

Sabit hızlı hareket nedir? konusu 108 kişinin oylarıyla 29,63% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Grafik nedir?
Nükleer santrallerdeki "ikincil sistem" nedir?
Madde nedir? Fizik
Her şey enerji midir?
Enerji için iki önemli nokta
Etiketli atom nedir?
Bir elemente bozunduğu zaman ne olmaktadır?
Bir insan renkleri nasıl görebilir?
Einstein’dan bir demet hayat dersi
Avrupa'da bazı reaktörlerin kapatıldığı ya da çalışmadığı ve dünyanın nükleerden vazgeçtiği söylenmektedir. Türkiye'de neden yapılıyor?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
4 derecede üreyen bakteriler nedir, periyot ve frekans problem nedir, manyetizma sağ el kuralı nedir, kuranı kerimin son ayeti kaç yılında inmiştir nedir, bilimsel yasa nedir nedir, dinamometre ile ağırlık nasıl nedir, termodinamiğin 1. kanunu nedir nedir, sporcunun nabzı kaçtır nedir, hz omer donemınde olusturulan kurumlar nedir, kişilik karakter huy mizaç değişimi nedir, röper nedir inşaat nedir, kaç çeşit cümle vardır nedir, hdpe nedir nedir, azot oksit yakıcı mı nedir, periyot ve frekans nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım