Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 14.426 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Sabit hızlı hareket nedir?

Yazı Boyutu:
Sabit hızlı hareket nedir?

Bir doğru boyunca, eşit zaman aralıklarında eşit miktarda yer değiştiren cisim sabit hızlıdır. Böyle bir cismin hareketine sabit hızlı hareket veya düzgün doğrusal hareket denir.
Örnek: Bir cisim doğrusal bir yolun 2/3'ünü saatte 20 m/s'lik hızla 20 saniyede giderken yolun diğer kısmını da 20 saniyede gidiyor. Yolun ikinci kısmında cismin hızı nedir? Cismin hız zaman grafiğini çiziniz.
İlk olarak cismin ilk 20 saniyedeki aldığı yolu bulmak gerekir.
Dx = V.Dt   ise 20.20 = 400 metredir. Yolun 2/3'si 400 metre olduğuna göre 1/3'ü 200 metredir. Cisim bu yolu da 20 s'de aldığına göre hızı;
V = Dx/Dt ise 200/20 = 10 m/s olur. Bu verilere göre hız zaman grafiğini şu şekilde gösterebiliriz:
Yukarıdaki şekilde cisim 0-20 saniye aralığında 20 m/s hızla, 21-40 saniye alalığında ise 10 m/s hızla sabit şekilde hareket ettiğinden hız zaman grafiği bu şekilde oluşmuştur.
Kaynak: Araştırma Görevlisi Süleyman Yaman’ın Gazi Üniversitesi Web Sitesindeki yazılarından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 08/03/2010).

Sabit hızlı hareket nedir? konusu 109 kişinin oylarıyla 29,36% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Newton’un üçüncü hareket kanunu
Avrupa'da bazı reaktörlerin kapatıldığı ya da çalışmadığı ve dünyanın nükleerden vazgeçtiği söylenmektedir. Türkiye'de neden yapılıyor?
Nükleer santrallerdeki "ikincil sistem" nedir?
Her şey enerji midir?
Grafik nedir?
Kütle
Hareket nedir?
Bir noktadaki elektromanyetik enerji miktarı nelere bağlıdır?
Kuvvetin cisimlerin hareketlerindeki etkileri
Deneysel fizik nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
turklerde ıslam hayatının olusmasında etkılı olanlar nedir, peygamberlerin sayısı ile ilgili yazılar nedir, heliped nedir nedir, türklerde islam anlayışının oluşmasında etkili olan şahsiyetler kısaca nedir, çevre dostu ne demektir nedir, hz muhammedin çocukluk ve gençlik hayatı kısa özet nedir, kök analiz nedir, trafikte bölünmüş yol ne demek nedir, hareket sistemi terapötik terminoloji nedir, ahi gelenekleri nedir nedir, elma şeker oranı nedir, merkezi sinir sistemine depresan etki eden düşük dozlarda sakinleştirici yüksek dozda uyuşturucu madde nedir, sağlık ocağı ve görevleri nedir, ana yol tali yol nedir, mikrodalgalar ışınları nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım