Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 15.005 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Hız nedir?

Yazı Boyutu:
Hız nedir?

Hız= Alınan yol / Geçen zaman (hız = x/t) formülünden hareket edersek, bir nesnenin bir noktadan bir başka noktaya hareket etmesi sonucundaki yer değiştirmesinin, bu esnada geçen zamana bölünmesi hızı verir.
Örnek: Yavuz 500 metreyi 250 saniyede gittiğine göre Ali'nin hızı nedir?
Çözüm: Eldeki verilerden yararlanarak hızı bulmak için, Yavuz'un aldığı yolun geçen süreye bölünmesi gerekir. Yani
Sürat = 500 (m)/250 (s) ise hız = 2 m/s'dir. Buradan çıkarılabilecek sonuç ise, Yavuz'un saniyede 2 metre yürüyerek 250 saniye yol gitmiştir.
Yukarıdaki örnekte kısa mesafeler için kullanılan metre/saniye birimi kullanılmıştır. Ama daha uzun mesafeler ve zaman için kilometre/saat birimi kullanılmaktadır. 
Kaynak: Araştırma Görevlisi Süleyman Yaman’ın Gazi Üniversitesi Web Sitesindeki yazılarından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 08/03/2010).

Hız nedir? konusu 63 kişinin oylarıyla 41,27% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Kuru pil
Radyoaktif madde üreten tüketici ürünleri nelerdir?
Nükleer santral sökülmesi teknolojisi mevcut mudur ve maliyeti nedir?
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi
Newton’un üçüncü hareket kanunu
Avrupa'da bazı reaktörlerin kapatıldığı ya da çalışmadığı ve dünyanın nükleerden vazgeçtiği söylenmektedir. Türkiye'de neden yapılıyor?
Özellik nedir?
Grafik nedir?
Einstein’dan bir demet hayat dersi
Kara delikler ne kadar kara?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
ticaret sicil kaydi nedir nedir, phev araç nedir nedir, ensar ve muhacir nedir nedir, http://www.nenedir.net/nedir/kimya/5441-dekantasyon-nedir.html nedir, osmanlı devletine ait ilk para hangi padisah döneminde basılmıştır nedir, rehber öğretmenlerin sahip olması gereken özellikler nedir, yolcular taşıtın hangi kapısından inerler nedir, h.z muhammed kaç yılda indi nedir, dekantasyon nasıl yapılır nedir, psikrofil bakterilere örnek nedir, gözlem (observation) nedir nedir, peygamberimizin cografi özelligi nedir, dandanakan savaşının en önemli sonuçları nelerdir nedir, din felsefesi evrenin yaratılışı sorunu nedir, akılllı telefon nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri