Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.148 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Kuvvet nedir?

Yazı Boyutu:
Kuvvet nedir?

Günlük yaşantımızda yapılan her işte kuvvet kullanırız. Öğrencinin kitaplarını taşıması, evin kapısının kapatılması, deredeki suyun akması, bir uçağın havalanması kuvvet gerektiren bazı olaylardır. Bu nedenle yaşantımızda kuvvet olmadan bir iş yapmamız mümkün değildir. Kainattaki bütün itme ve çekme olaylarının temelinde kuvvet vardır. Kuvvet, bir cisme temas ederek olabileceği gibi temas etmeden de meydana gelebilir. Dünya ve güneşin birbirlerini, mıknatısların diğer maddeleri çekmesi ve elektro manyetik çekim temas gerektirmeyen kuvvete örnek verilebilir. O halde kuvvet; fiziksel, kimyasal ve biyolojik sistemlerin temel özelliğini oluşturan en önemli kavramlardan bir tanesidir.
Duran bir cismi harekete geçiren, hareket halindeki bir cismi durduran, cismin yön ve doğrultusunu değiştiren veya cisimlerin biçimlerinde değişiklik yapan etkiye kuvvet denir. 
Kaynak: Araştırma Görevlisi Süleyman Yaman’ın Gazi Üniversitesi Web Sitesindeki yazılarından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 08/03/2010).

Kuvvet nedir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Kuru pil
Radyoaktif madde üreten tüketici ürünleri nelerdir?
Nükleer santral sökülmesi teknolojisi mevcut mudur ve maliyeti nedir?
Avrupa'da bazı reaktörlerin kapatıldığı ya da çalışmadığı ve dünyanın nükleerden vazgeçtiği söylenmektedir. Türkiye'de neden yapılıyor?
Newton’un üçüncü hareket kanunu
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi
Kara delikler ne kadar kara?
Özellik nedir?
Isı atılmayıp faydalı olarak nasıl kullanılır?
Grafik nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
basar allah nedir, matematikte  kavram bilgisi nedir nedir, antik nihilizm nedir nedir, meyve seker oran nedir, değişmemiş eşya nedir nedir, ayrık nizam ne demek nedir, genel gorusme nedir nedir, frekans ve periyodun tanımı nedir, geçerlik nedir nedir, dogadaki gze nedir, anoloji örnek nedir, marpol ne demek nedir, çekirdek aile ne demektir açıklayınız nedir, elektrik tellerinin kış ve yaz halleri nedir, milli eğitim web sitesinde yer alan “açık öğretim lisesi “hukuk 1 (hazırlayan: taylan acar)” ders notları nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri