Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.055 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Kuvvet nedir?

Yazı Boyutu:
Kuvvet nedir?

Günlük yaşantımızda yapılan her işte kuvvet kullanırız. Öğrencinin kitaplarını taşıması, evin kapısının kapatılması, deredeki suyun akması, bir uçağın havalanması kuvvet gerektiren bazı olaylardır. Bu nedenle yaşantımızda kuvvet olmadan bir iş yapmamız mümkün değildir. Kainattaki bütün itme ve çekme olaylarının temelinde kuvvet vardır. Kuvvet, bir cisme temas ederek olabileceği gibi temas etmeden de meydana gelebilir. Dünya ve güneşin birbirlerini, mıknatısların diğer maddeleri çekmesi ve elektro manyetik çekim temas gerektirmeyen kuvvete örnek verilebilir. O halde kuvvet; fiziksel, kimyasal ve biyolojik sistemlerin temel özelliğini oluşturan en önemli kavramlardan bir tanesidir.
Duran bir cismi harekete geçiren, hareket halindeki bir cismi durduran, cismin yön ve doğrultusunu değiştiren veya cisimlerin biçimlerinde değişiklik yapan etkiye kuvvet denir. 
Kaynak: Araştırma Görevlisi Süleyman Yaman’ın Gazi Üniversitesi Web Sitesindeki yazılarından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 08/03/2010).

Kuvvet nedir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Nükleer santrallerdeki "ikincil sistem" nedir?
Madde nedir? Fizik
Her şey enerji midir?
Bir elemente bozunduğu zaman ne olmaktadır?
Bir insan renkleri nasıl görebilir?
Grafik nedir?
Avrupa'da bazı reaktörlerin kapatıldığı ya da çalışmadığı ve dünyanın nükleerden vazgeçtiği söylenmektedir. Türkiye'de neden yapılıyor?
Nükleer reaktörler nedir?
Doğal radyasyon seviyesinin büyüklüğünü belirleyen nedenler nelerdir?
SAR (Specific Absorption Rate) nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
baymak e3 arzasi nedir, kimya yarı ömür ile ilgili sorular nedir, sağlık ocağının görevleri kısaca nedir, dövize endeksli kredi kur farkı nedir, atom  ve nüklüeer  bombası aynımı nedir, sait faik abasıyanık kişisel özellikleri nelerdir nedir, frekans ve diyapozon nedir, aql kalite sistemi nedir nedir, baymak klima e3 arızası nedir, manevi rehabilitasyon ne demek nedir, taşıtların iniş kapısı nedir, sizce ortak estetik yargılar varmıdır nedir, kuranı kerim kaç yilinda indi nedir, oyun olarak sanat anlayışı nedir nedir, yenilikçi girişimcilik nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım