Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.189 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Kuvvet nedir?

Yazı Boyutu:
Kuvvet nedir?

Günlük yaşantımızda yapılan her işte kuvvet kullanırız. Öğrencinin kitaplarını taşıması, evin kapısının kapatılması, deredeki suyun akması, bir uçağın havalanması kuvvet gerektiren bazı olaylardır. Bu nedenle yaşantımızda kuvvet olmadan bir iş yapmamız mümkün değildir. Kainattaki bütün itme ve çekme olaylarının temelinde kuvvet vardır. Kuvvet, bir cisme temas ederek olabileceği gibi temas etmeden de meydana gelebilir. Dünya ve güneşin birbirlerini, mıknatısların diğer maddeleri çekmesi ve elektro manyetik çekim temas gerektirmeyen kuvvete örnek verilebilir. O halde kuvvet; fiziksel, kimyasal ve biyolojik sistemlerin temel özelliğini oluşturan en önemli kavramlardan bir tanesidir.
Duran bir cismi harekete geçiren, hareket halindeki bir cismi durduran, cismin yön ve doğrultusunu değiştiren veya cisimlerin biçimlerinde değişiklik yapan etkiye kuvvet denir. 
Kaynak: Araştırma Görevlisi Süleyman Yaman’ın Gazi Üniversitesi Web Sitesindeki yazılarından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 08/03/2010).

Kuvvet nedir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Doğal radyasyon seviyesinin büyüklüğünü belirleyen nedenler nelerdir?
Radyoaktif atomlar
Grafik nedir?
Nükleer reaktörler nedir?
Kuru pil
Nükleer santralin yatırım süresi ve maliyeti ne kadardır?
Nükleer santral sökülmesi teknolojisi mevcut mudur ve maliyeti nedir?
Jeneratörlerin akım vermesi
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi
Isıtma sistemleri

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
belediye başkanının görevi ve nasıl seçildiği nedir, peygamberlerin  ortak yönleri nedir, trafik kurallar nedir, solunum sistemine i·lişkin anatomik terimlerr nedir, dil kırlenmesı nedir, sabit ivmeli doğrusal hareket deney raporu nedir, tövbenin kaç şartı vardır nedir, istanbulu ilk kuşatan padişah nedir, yaya geçidi okul öncesi nedir, 9.sınıf malazgirt savaşı nedenleri ve sonuçları nedir, korumalı istihdam nedir nedir, klimada kar işareti nedir, tabiat olaylarını düzenleyen melek nedir, felsefede bilgi nedir nedir, beytül hikme hangi devlet ve kim tarafından kurulmuştur nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri