Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.063 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Kuvvet nedir?

Yazı Boyutu:
Kuvvet nedir?

Günlük yaşantımızda yapılan her işte kuvvet kullanırız. Öğrencinin kitaplarını taşıması, evin kapısının kapatılması, deredeki suyun akması, bir uçağın havalanması kuvvet gerektiren bazı olaylardır. Bu nedenle yaşantımızda kuvvet olmadan bir iş yapmamız mümkün değildir. Kainattaki bütün itme ve çekme olaylarının temelinde kuvvet vardır. Kuvvet, bir cisme temas ederek olabileceği gibi temas etmeden de meydana gelebilir. Dünya ve güneşin birbirlerini, mıknatısların diğer maddeleri çekmesi ve elektro manyetik çekim temas gerektirmeyen kuvvete örnek verilebilir. O halde kuvvet; fiziksel, kimyasal ve biyolojik sistemlerin temel özelliğini oluşturan en önemli kavramlardan bir tanesidir.
Duran bir cismi harekete geçiren, hareket halindeki bir cismi durduran, cismin yön ve doğrultusunu değiştiren veya cisimlerin biçimlerinde değişiklik yapan etkiye kuvvet denir. 
Kaynak: Araştırma Görevlisi Süleyman Yaman’ın Gazi Üniversitesi Web Sitesindeki yazılarından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 08/03/2010).

Kuvvet nedir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Grafik nedir?
Nükleer santrallerdeki "ikincil sistem" nedir?
Nükleer enerji ve nükleer enerji santralleri nedir?
Newton’un üçüncü hareket kanunu
X-ışınları ne şekilde üretilir?
Bir elemente bozunduğu zaman ne olmaktadır?
Avrupa'da bazı reaktörlerin kapatıldığı ya da çalışmadığı ve dünyanın nükleerden vazgeçtiği söylenmektedir. Türkiye'de neden yapılıyor?
SAR (Specific Absorption Rate) nedir?
Bir insan renkleri nasıl görebilir?
Bir kilogramın ağırlığı aslında ne kadardır?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
reaksiyon nedir futbolda nedir, urtikaria sebebleri nedir, mekaniknedir nedir, kaks (emsal) nedir nedir, engelliler yaygınlık nedir, mıs nedir nedir, genis ailenin tanimi nedir, ikinci keşif nedir nedir, dayanıklı tüketim ürünleri nelerdir nedir, biyogüvenlik kartları  nedir nedir, milli-guvenlik-kurulu-nedir.html nedir, poliçenin vade türleri nedir, anal yıllıknedir nedir, türklerde islam anlayışının oluşmasında etkili olan şahsiyetleri nedir, emiter ucu nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım