Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 1.164 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Kuvvet nedir?

Yazı Boyutu:
Kuvvet nedir?

Günlük yaşantımızda yapılan her işte kuvvet kullanırız. Öğrencinin kitaplarını taşıması, evin kapısının kapatılması, deredeki suyun akması, bir uçağın havalanması kuvvet gerektiren bazı olaylardır. Bu nedenle yaşantımızda kuvvet olmadan bir iş yapmamız mümkün değildir. Kainattaki bütün itme ve çekme olaylarının temelinde kuvvet vardır. Kuvvet, bir cisme temas ederek olabileceği gibi temas etmeden de meydana gelebilir. Dünya ve güneşin birbirlerini, mıknatısların diğer maddeleri çekmesi ve elektro manyetik çekim temas gerektirmeyen kuvvete örnek verilebilir. O halde kuvvet; fiziksel, kimyasal ve biyolojik sistemlerin temel özelliğini oluşturan en önemli kavramlardan bir tanesidir.
Duran bir cismi harekete geçiren, hareket halindeki bir cismi durduran, cismin yön ve doğrultusunu değiştiren veya cisimlerin biçimlerinde değişiklik yapan etkiye kuvvet denir. 
Kaynak: Araştırma Görevlisi Süleyman Yaman’ın Gazi Üniversitesi Web Sitesindeki yazılarından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 08/03/2010).

Kuvvet nedir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Kuru pil
Nükleer reaktörler nedir?
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi
Nükleer santral sökülmesi teknolojisi mevcut mudur ve maliyeti nedir?
Enerji için iki önemli nokta
Jeneratörlerin akım vermesi
Radyoaktif madde üreten tüketici ürünleri nelerdir?
Özellik nedir?
Grafik nedir?
Einstein’dan bir demet hayat dersi

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
sunu anlatırken dikkat edilmesi gerekenler nedir, biyoloji biyosfer nedir slayt nedir, fiziksel buhar depozisyonu nedir, trafikte      arabanin ne tarafindan inilir nedir, şahit kaya nedir nasıl oluşur nedir, devlet denetleme kurulunun görevleri ve sorumlulukları nedir, kilimada soğuk ayarı neyle sembol edilir nedir, klima sıcak soğuk işaretleri nedir, yerleşim yerleri nelerdir coğrafya nedir, 5.260 yazıyla nasıl yazılır nedir, zaman mekan algısı nedir, orta kuşak karalarının batı kıyılarına hangi rüzgarlar bol yağış bırakır? nedir, kurum iklimi nedir, lpg performans arttırma nedir, otuz nasıl yazılır nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri