Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 7.434 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Skaler ve vektörel büyüklükler nedir?

Yazı Boyutu:
Skaler ve vektörel büyüklükler nedir?

Sadece bir sayı ve bir birim ile belirtilen uzunluk, kütle, zaman gibi büyüklüklere skaler büyüklükler denir. 500 metre, 50 m/s, 175 cm, 3 saat gibi büyüklükler skaler büyüklüklerdir.
Vektörel büyüklükler ise, bir sayı ve bir birim yanında yönü de olan büyüklüklerdir. A'dan B'ye 2 saate gitmek vektörel bir büyüklüğü ifade eder. 
Kaynak: Araştırma Görevlisi Süleyman Yaman’ın Gazi Üniversitesi Web Sitesindeki yazılarından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 08/03/2010).

Skaler ve vektörel büyüklükler nedir? konusu 36 kişinin oylarıyla 16,67% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Kuru pil
Nükleer reaktörler nedir?
Nükleer santral sökülmesi teknolojisi mevcut mudur ve maliyeti nedir?
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi
Radyoaktif madde üreten tüketici ürünleri nelerdir?
Enerji için iki önemli nokta
Özellik nedir?
Grafik nedir?
Avrupa'da bazı reaktörlerin kapatıldığı ya da çalışmadığı ve dünyanın nükleerden vazgeçtiği söylenmektedir. Türkiye'de neden yapılıyor?
Doğal radyasyon seviyesinin büyüklüğünü belirleyen nedenler nelerdir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
raf ömrü ve organoleptik kaliteleri nedir, biyokütle nerelerde kullanılır nedir, karamelizasyon nedir nedir, psikonevroz nedir vikipedi nedir, kimya konsantrasyon nedir nedir, kuran ikerim kaçyılda kime indirildi nedir, polarize ışık nedir nedir, dünyadaki conversıon oranı kaç nedir, 2828 shçek kanunu nedir nedir, hz muhammedin barışa katkıları nedir, solunum sistemi ile bilgiler nedir, dinle evrensellik arasındaki ilişki nedir, kalp  durmasının belirtıleri nelerdir nedir, milli gelir hesaplama yöntemi nedir nedir, havalandırma soğutma sistemleri hakkında bilgi nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri