Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 7.199 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Skaler ve vektörel büyüklükler nedir?

Yazı Boyutu:
Skaler ve vektörel büyüklükler nedir?

Sadece bir sayı ve bir birim ile belirtilen uzunluk, kütle, zaman gibi büyüklüklere skaler büyüklükler denir. 500 metre, 50 m/s, 175 cm, 3 saat gibi büyüklükler skaler büyüklüklerdir.
Vektörel büyüklükler ise, bir sayı ve bir birim yanında yönü de olan büyüklüklerdir. A'dan B'ye 2 saate gitmek vektörel bir büyüklüğü ifade eder. 
Kaynak: Araştırma Görevlisi Süleyman Yaman’ın Gazi Üniversitesi Web Sitesindeki yazılarından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 08/03/2010).

Skaler ve vektörel büyüklükler nedir? konusu 36 kişinin oylarıyla 16,67% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Avrupa'da bazı reaktörlerin kapatıldığı ya da çalışmadığı ve dünyanın nükleerden vazgeçtiği söylenmektedir. Türkiye'de neden yapılıyor?
Nükleer santrallerdeki "ikincil sistem" nedir?
Newton’un üçüncü hareket kanunu
Grafik nedir?
Her şey enerji midir?
Kütle
Hareket nedir?
Bir insan renkleri nasıl görebilir?
Bir noktadaki elektromanyetik enerji miktarı nelere bağlıdır?
Nükleer enerji ve nükleer enerji santralleri nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
efor esnasında kalp atışı nedir, frekansin birimi nedir nedir, türler içi rekabet nedir, yağış rejimi ne demek nedir, 4 tekerlekten yön kontrol sistemleri nedir, 10177 nasıl yazı ile yazılır nedir, lomber dİsk lezyonu nedir, alev hızı nedir, periyot fizikte anlamı nedir, rekreasyon alanı nedemek nedir, tenzil poliçe nedir, depremin magnitüd  nedir nedir, yargı organı ne demek nedir, sabit hızlı hareket nedir nedir, besinlerin içindeki protein miktarları nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım