Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 15.821 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Radyoaktif elementler

Yazı Boyutu:
Radyoaktif elementler

Bazı atomlar çekirdeklerinden görünmez radyasyon (ışıma) yayarlar. Bu atomlar radyoaktiftirler. Radyasyon yayıldıkça, element farklı bir element haline dönüşür. Yeni bir element oluşunca, bozunma meydana gelir. Bozunma, bir atomun çekirdeğinin nükleer parçacıklar kaybetmesi demektir.
Radyoaktiflik 1896 yılında Fransız bilim adamı Henry Becquerel tarafından keşfedilmiştir. Karanlık bir odada masa çekmecesinde bulunan bir fotoğraf levhası üzerine biraz uranyum tuzu bırakmıştı. Fotoğraf levhasının developmanını yaptıktan sonra hayretler içerisinde kalmıştı. Çünkü uranyum tuzunun izi fotoğrafta çıkmıştı. Uranyum görünmez bir radyasyon yaymış ve bu da fotoğraf levhası üzerine onun resmini çıkarmıştır. Uranyum radyoaktif bir elementtir.
1898 yılında, Marie ve Pierre Curie iki yeni radyoaktif element keşfetmişlerdir. Bu elementlerin atom sayısı 83’ten büyüktür. Bununla beraber, daha hafif elementlerin doğal izotopları da radyoaktiftir. İzotop, aynı elementin farklı sayıda nötron bulunduran atomlarıdır. Örneğin, potasyum ve karbonun her biri radyoaktif izotoplara sahiptir. Yapay elementler ise laboratuar veya nükleer reaktörlerde elde edilirler. Bunlar doğal olarak bulunmazlar. Atom sayıları 93 ve 105 arasındaki elementler, yapay elementlerdir. Örneğin, plütonyum yapay bir elementtir. Tüm yapay elementler radyoaktiftirler.
Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, “Temel Fizik”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 - 492 - 348 – 5, 1996.

Radyoaktif elementler konusu 73 kişinin oylarıyla 42,47% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Doğal radyasyon seviyesinin büyüklüğünü belirleyen nedenler nelerdir?
Radyoaktif atomlar
Grafik nedir?
Enerji için iki önemli nokta
Bir kilogramın ağırlığı aslında ne kadardır?
Nükleer reaktörler nedir?
Nükleer santralin yatırım süresi ve maliyeti ne kadardır?
Kuru pil
Nükleer santral sökülmesi teknolojisi mevcut mudur ve maliyeti nedir?
Radyoaktif madde üreten tüketici ürünleri nelerdir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
rezervasyon nedir nedir, kuranın ilk ayetleri ne zamzn indirildi nedir, ticaret hukukunda komisyoncu nedir nedir, ihale bedeli ne demektir nedir, hangi peygambere kaç sayfa kitap gönderilmiştir nedir, bıyolojı habıatt nedır nedir, bir sunumun etkili olabilmesi için nelere dikkat edilmeli nedir, taşıtlara binerken ve inerken dikkat edilmesi gereken kurallar nedir, cisim ve madde nedirörnek nedir, risk sermayesi yatırım ortaklığı nedir nedir, mushafı şerif ne demek nedir, malazgirt savasının sonuclara nedir, aile planlaması hizmetleri nedir nedir, sıpa iskele resimleri nedir, sander düzlükleri nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri