Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 5.239 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Direnç nedir? Ohm kanunu nasıl açıklanır?

Yazı Boyutu:
Direnç nedir? Ohm kanunu nasıl açıklanır?

Bir iletkenden geçen elektronların sayısı, iletkenin direnci ile belirlenir. Direnç, bir iletkenden elektronların ne zorlukla geçtiklerinin bir ölçüsüdür. Direnç, ohm (Ω) cinsinden ölçülür. Farklı malzemeler, farklı dirençlere sahiptir. Örneğin, bir metrelik alüminyum telin direnci 3,44 ohm'dur. Benzer bir bakır telin direnci ise 2,09 ohm'dur. 100 watt'lık bir lambanın direnci 140 ohm'dur.
Tablo 1: Bazı Metallerin Direnci (Ω/m)
Metal   Direnç
Gümüş 1,98
Bakır 2.09
Altın 2,96
Alüminyum 3,44
Pirinç 8,50
Nikel 9,48
Demir   12,1
Kalay 14,0
Kurşun 26,7
Hacmine göre büyük bir dirence sahip olan bir iletkene rezistör adı verilir. Örneğin, 1000 ohm'luk bir karbon rezistörün uzunluğu bir cm'den daha azdır. Karbonlu dirençler radyo, televizyon ve bilgisayarlarda kullanılırlar.
Akım bir dirençten geçerken elektronlar enerji kaybederler. Elektronlar bir dirençten geçerken iş yaparlar. Bu iş ısıya dönüşür. Potansiyel farkı, akım ve direnç arasındaki ilişki Ohm Kanunu olarak bilinir. Ohm kanununa göre; akım, potansiyel farkının dirence oranıdır.
Akım (amper) = Voltaj (volt) / Direnç (ohm)
I = V/R
Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, “Temel Fizik”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 - 492 - 348 – 5, 1996.

Direnç nedir? Ohm kanunu nasıl açıklanır? konusu 21 kişinin oylarıyla 57,14% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Nükleer santral sökülmesi teknolojisi mevcut mudur ve maliyeti nedir?
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi
Newton’un üçüncü hareket kanunu
Kuru pil
Avrupa'da bazı reaktörlerin kapatıldığı ya da çalışmadığı ve dünyanın nükleerden vazgeçtiği söylenmektedir. Türkiye'de neden yapılıyor?
Özellik nedir?
Grafik nedir?
Kara delikler ne kadar kara?
Nükleer reaktörler nedir?
Isı atılmayıp faydalı olarak nasıl kullanılır?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
proteinlerin vücudumuzdaki görevleri nedir, kamyonet ve kamyon nedir trafik nedir, emevi devletinin yıkılış nedenleri nedir, coğrafya 9.havza nedir nedir, allahin yaradan sifati nedir, kuran - ı kerim hangi gün indirilmiştir nedir, kırgıbayır hangi bölgelerde var nedir, gayri ayni hak nedir, yazın niçin elektrik nedir, statistics ne demek nedir, taklit olarak sanat nedir nedir, mgk kimlerden oluşur nedir, termik elektrik santrali radyasyon yayarmi nedir, isletmede koordinasyon nedir, mutual funds ne demektir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri