Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 8.443 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

İtme ve çekme nedir? Statik elektrik nasıl meydana gelir?

Yazı Boyutu:
İtme ve çekme nedir? Statik elektrik nasıl meydana gelir?

Bir cam çubuk ipeğe sürtüldüğünde, cam çubuk ipeğe elektronlarından verir. Böylece ipek negatif, cam çubukta pozitif bir yüke sahip olur. Cam ve ipek birbirini çeker. Zıt yükler birbirini çekerler (Şekil 1).
Bir plastik çubuk ile yünlü kumaşı sürterseniz, yün ve plastik çubuk zıt elektrik yükleri kazanırlar. Sonuçta, bunlar birbirlerini çekerler. Plastik çubuk, yünden elektronları kazanır. Böylece çubuk negatif yüklü hale geçer. Yün elektronları kaybettiğinden, pozitif yüklü hale gelir.
Benzer yükler birbirlerini iterler. İki adet yüklü cam çubuk birbirlerini iter, çünkü her ikisi de pozitif bir yüke sahiptir. İki plastik çubukta birbirlerini iterler. Bunların ikisi de bir negatif yüke sahiptir. Ancak, yüklü bir cam çubuk ile yüklü bir plastik çubuk birbirlerini çeker. Cam çubuktaki yük ile plastik çubuktaki yük, zıt yüklerdir. Pozitif veya negatif bu yüke statik elektrik adı verilir.
Statik elektrik, bir yerde toplanan elektrik yüküdür. Bu yük hareketsiz, durgun elektriktir. Bir kurutucudan çamaşırları çıkarırken statik elektrik örneklerini görebilirsiniz. Örneğin, yünlü bir çorap veya süveter, pamuklu elbiselere yapışmış olabilir. Bu değişik özellikteki kumaşlar, kurutucu içerisinde birbirlerine sürtünmek suretiyle elektrik yükü kazanmışlardır.
Statik elektriğin meydana gelişi
Şekil 1: Statik elektriğin meydana gelişi
Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, “Temel Fizik”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 - 492 - 348 – 5, 1996.

İtme ve çekme nedir? Statik elektrik nasıl meydana gelir? konusu 43 kişinin oylarıyla 30,23% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Nükleer santral sökülmesi teknolojisi mevcut mudur ve maliyeti nedir?
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi
Kuru pil
Nükleer reaktörler nedir?
Radyoaktif madde üreten tüketici ürünleri nelerdir?
Newton’un üçüncü hareket kanunu
Einstein’dan bir demet hayat dersi
Avrupa'da bazı reaktörlerin kapatıldığı ya da çalışmadığı ve dünyanın nükleerden vazgeçtiği söylenmektedir. Türkiye'de neden yapılıyor?
Özellik nedir?
Enerji için iki önemli nokta

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
bilgisayar geçmişi nereden öğrenilir nedir, kıymetli evrakların sınıflandırılması nedir, cpt testi çocuk psİkİyatrİnedir nedir, klimada ki soğutma işareti nedir, algida degismezlik ilkesi nedir, çatışma türleri nelerdir nedir, periyot fizikte anlamı nedir, çevre güvenliğini tehdit edici unsurlar nedir, esaslı tadilat nedir nedir, sarkıt dikit deney nedir, elektrik motorlu direksiyon sistemi (eps- electric power steering nedir, 19 mayıs 1919 bizim için neden önemli kısa nedir, acentenedir nedir, klimada e2 arızası nedir, di·l ki·rlenmesi·si·si· nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri