Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 8.129 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

İtme ve çekme nedir? Statik elektrik nasıl meydana gelir?

Yazı Boyutu:
İtme ve çekme nedir? Statik elektrik nasıl meydana gelir?

Bir cam çubuk ipeğe sürtüldüğünde, cam çubuk ipeğe elektronlarından verir. Böylece ipek negatif, cam çubukta pozitif bir yüke sahip olur. Cam ve ipek birbirini çeker. Zıt yükler birbirini çekerler (Şekil 1).
Bir plastik çubuk ile yünlü kumaşı sürterseniz, yün ve plastik çubuk zıt elektrik yükleri kazanırlar. Sonuçta, bunlar birbirlerini çekerler. Plastik çubuk, yünden elektronları kazanır. Böylece çubuk negatif yüklü hale geçer. Yün elektronları kaybettiğinden, pozitif yüklü hale gelir.
Benzer yükler birbirlerini iterler. İki adet yüklü cam çubuk birbirlerini iter, çünkü her ikisi de pozitif bir yüke sahiptir. İki plastik çubukta birbirlerini iterler. Bunların ikisi de bir negatif yüke sahiptir. Ancak, yüklü bir cam çubuk ile yüklü bir plastik çubuk birbirlerini çeker. Cam çubuktaki yük ile plastik çubuktaki yük, zıt yüklerdir. Pozitif veya negatif bu yüke statik elektrik adı verilir.
Statik elektrik, bir yerde toplanan elektrik yüküdür. Bu yük hareketsiz, durgun elektriktir. Bir kurutucudan çamaşırları çıkarırken statik elektrik örneklerini görebilirsiniz. Örneğin, yünlü bir çorap veya süveter, pamuklu elbiselere yapışmış olabilir. Bu değişik özellikteki kumaşlar, kurutucu içerisinde birbirlerine sürtünmek suretiyle elektrik yükü kazanmışlardır.
Statik elektriğin meydana gelişi
Şekil 1: Statik elektriğin meydana gelişi
Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, “Temel Fizik”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 - 492 - 348 – 5, 1996.

İtme ve çekme nedir? Statik elektrik nasıl meydana gelir? konusu 43 kişinin oylarıyla 30,23% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Nükleer enerji ve nükleer enerji santralleri nedir?
Bir kilogramın ağırlığı aslında ne kadardır?
Nükleer reaktörler nedir?
Akkuyu'da kurulacak santralde silahlanma kapsamı var mıdır?
SAR (Specific Absorption Rate) nedir?
Kütle
Hareket nedir?
Jeneratörlerin akım vermesi
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi
Özellik nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
loş ne dir nedir, gemilerde soguk çalısma belgesi nedir, difransiyelin gorevi nedir, tork konvertörü nasıl calısır nedir, matematiğe karşı olumlu bir tutum geliştirmek için neler yapılabilir kısa nedir, transistör uç tespiti nedir, dikit ve sarkıtlar 9. sınıf nedir, sunumda dikkat edilmesi gereken özellikler nelerdi nedir, sabit oranlar kanunu nedir nedir, ivme nedir fizik nedir, sesin sıcak havadaki hızı nedir nedir, long position nedir nedir, kamusal tercihler teorisi nedir nedir, istatistikte parametre nedir, ilaclarin ticari isimleri nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım