Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 3.295 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Genleşme nedir? Sıvılarda ve gazlarda nasıl oluşur?

Yazı Boyutu:
Genleşme nedir? Sıvılarda ve gazlarda nasıl oluşur?

Bir madde ısıtıldığında, maddenin parçacıklarının kinetik enerjisi artar. Enerjileri arttıkça parçacıklar daha hızlı hareket ederler. Parçacıklar hızlı hareket ederlerken, birbirleriyle çok şiddetli şekilde çarpışırlar. Bu sık ve şiddetli çarpışmalar parçacıkları birbirlerinden uzağa itebilir. Madde içinde itilen parçacıklar sebebiyle, maddenin hacmi artar. Madde genleşmeye uğrar.
Köprülerin çoğunda köprü ile yol yatağı arasında açıklık bırakılır. Yazın sıcaklık artışında asfalt genleşir ve bu açıklık sebebiyle köprüde sıkışma olmaz. Soğukta bu aralık geniştir. Sıcaklık arttıkça aralık da küçülür.
Sıvılarda, katılara benzer tarzda genleşme ve büzülme söz konusudur. Örneğin, benzin deposu tıka basa doldurulmuş olsun. Gece sıcaklık düşer ve sabahleyin benzin seviyesi depo kapağının altına inmiştir.
Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, “Temel Fizik”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 - 492 - 348 – 5, 1996.

Genleşme nedir? Sıvılarda ve gazlarda nasıl oluşur? konusu 16 kişinin oylarıyla 31,25% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Nükleer santral sökülmesi teknolojisi mevcut mudur ve maliyeti nedir?
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi
Newton’un üçüncü hareket kanunu
Kuru pil
Avrupa'da bazı reaktörlerin kapatıldığı ya da çalışmadığı ve dünyanın nükleerden vazgeçtiği söylenmektedir. Türkiye'de neden yapılıyor?
Özellik nedir?
Grafik nedir?
Kara delikler ne kadar kara?
Nükleer reaktörler nedir?
Isı atılmayıp faydalı olarak nasıl kullanılır?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
pozitivizim nedir, 3 derecelik harita ölçeği nedir nedir, yer değiştirme ne demek nedir, devrede kaç eleman vardır nedir, kuranı kerim hangi halife zamanındakim ço nedir, kuran kaç seferde indirildi nedir, varlik felsefesi sorulari nedir, özgül yakıt tüketimi birimi nedir nedir, akışkanlar mekaniği hidrolik yarıçap nedir, tek tanrıcılık nedir, akıllı telefonlar nedir ? nedir, kurani kerim hangi ayda indirildi nedir, işgücüne dahil olmayan nüfus nedir nedir, günlük yaşam aktivite kuramları nedir, barbon nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri