Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 2.916 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Genleşme nedir? Sıvılarda ve gazlarda nasıl oluşur?

Yazı Boyutu:
Genleşme nedir? Sıvılarda ve gazlarda nasıl oluşur?

Bir madde ısıtıldığında, maddenin parçacıklarının kinetik enerjisi artar. Enerjileri arttıkça parçacıklar daha hızlı hareket ederler. Parçacıklar hızlı hareket ederlerken, birbirleriyle çok şiddetli şekilde çarpışırlar. Bu sık ve şiddetli çarpışmalar parçacıkları birbirlerinden uzağa itebilir. Madde içinde itilen parçacıklar sebebiyle, maddenin hacmi artar. Madde genleşmeye uğrar.
Köprülerin çoğunda köprü ile yol yatağı arasında açıklık bırakılır. Yazın sıcaklık artışında asfalt genleşir ve bu açıklık sebebiyle köprüde sıkışma olmaz. Soğukta bu aralık geniştir. Sıcaklık arttıkça aralık da küçülür.
Sıvılarda, katılara benzer tarzda genleşme ve büzülme söz konusudur. Örneğin, benzin deposu tıka basa doldurulmuş olsun. Gece sıcaklık düşer ve sabahleyin benzin seviyesi depo kapağının altına inmiştir.
Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, “Temel Fizik”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 - 492 - 348 – 5, 1996.

Genleşme nedir? Sıvılarda ve gazlarda nasıl oluşur? konusu 16 kişinin oylarıyla 31,25% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Grafik nedir?
Nükleer santrallerdeki "ikincil sistem" nedir?
Bir insan renkleri nasıl görebilir?
SAR (Specific Absorption Rate) nedir?
Nükleer enerji ve nükleer enerji santralleri nedir?
Kuru pil
Newton’un üçüncü hareket kanunu
X-ışınları ne şekilde üretilir?
Bir elemente bozunduğu zaman ne olmaktadır?
Avrupa'da bazı reaktörlerin kapatıldığı ya da çalışmadığı ve dünyanın nükleerden vazgeçtiği söylenmektedir. Türkiye'de neden yapılıyor?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
dandanakan savaşının sonuçları kısaca maddeler nedir, lambalar nedir fizik nedir, ayrımsal kristallendirme çok  kısaca tanım nedir, kurani kerim  kaç ylında indi ve kaç ayet nedir, iman nedir felsefe nedir, evlilik nasıl yürütülür nedir, horst ve graben nasıl oluşur nedir, deprem sırasında evde yapılması gerekenler nedir, durum haritası nedir kadastro nedir, bertaraf formu nedir nedir, hörgüç kaya nereli nedir, fizik ses dalgalar nedir, kuranı kerim hangi tarihlerde indirilmiştir nedir, su dalgalarinda yansima nedir, kuran ı kerim kaç yılda inmiş tamamlanmıştır nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım