Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 16.499 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Verim nedir?

Yazı Boyutu:
Verim nedir?

Bir kaldıracı itince, makineye bir iş yaptırmış olursunuz. Bir makaranın ipini çektiğinizde, makineye bir iş yaptırmış oluyorsunuz. Herhangi bir makineye bir iş yaptırmak için ona mutlaka bir iş yapmak zorundasınız. Makine bu işi daha kullanışlı bir işe dönüştürür. Bunu yaparken de kuvvetin şiddetini, yolunu ve hareket doğrultusunu değiştirir.
Verilen işin bir kısmı sürtünmeyi yenmekte kullanılır. Alınan işin verilen işe oranı, bir makinenin verimi olarak tanımlanır. Yüksek verim, verilen işin çoğunun makine tarafından kullanışlı işe dönüştürülmesi demektir. Düşük verim, verilen işin bir kısmının kaybolduğunu ve kullanışlı bir işe dönüştürülemediğini gösterir. Verim daha ziyade yüzde olarak ifade edilir.
Verim sürtünme azaltılmak suretiyle arttırılabilir. Zımparalama veya yağlama bir yüzeyi parlatır ve sürtünmeyi azaltır. Gresleme veya yağlama suretiyle makinelerin çoğunda sürtünme azaltılır. Bisiklet tekerlekleri veya diğer makinelerdeki bilye yatakları yağlanarak sürtünme azaltılır.
Verimi artırmak suretiyle doğal kaynakların korunması önemli bir adım sayılır, verim arttıkça doğal kaynakların örneğin petrol ve kömür vs. daha az kullanılması söz konusu olur.
Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, “Temel Fizik”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 - 492 - 348 – 5, 1996.

Verim nedir? konusu 70 kişinin oylarıyla 34,29% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Nükleer enerji ve nükleer enerji santralleri nedir?
Newton’un üçüncü hareket kanunu
Enerji için iki önemli nokta
Grafik nedir?
Einstein’dan bir demet hayat dersi
Nükleer santrallerdeki "ikincil sistem" nedir?
Nükleer reaktörler nedir?
Doğal radyasyon seviyesinin büyüklüğünü belirleyen nedenler nelerdir?
Nükleer santral turizm yatırımlarını olumsuz etkiler mi?
SAR (Specific Absorption Rate) nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
kan aldırmakla hacamat yapmak aynımı nedir, ergonominin amaçları nelerdir nedir, kuran kaç yılında nazil dolu ve kaç ayettir nedir, peygambere indirilen sahifeler nedir, neler  haccın  faydaların degildir nedir, kaldera nedir, dünya izoterm haritaları nedir, kondenzasyon polimerleşmesi ne demek nedir, net long pozisyonlarını nedir, cumhurbaşkanlığı vekaleti kime verir nedir, frekans ve periyot nedir nedir, tevsi mezuniyet ne demek nedir, sosyal yardım nedir nedir, kur'an kaç yılında indirildi nedir, kuran kaç yılında indirilmistir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım