Fizik

Editör: | Tarih: | 2 yorum | Hit: 15.267 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Makaralar nedir?

Yazı Boyutu:
Makaralar nedir?

Makara basit bir makinedir. Cisimleri hareket ettirmekte ve iş yapmakta kullanılır. Bir makara gerçek bir kaldıraç türüdür. Tek bir noktaya tespit edilebilir veya hareketli olabilir. Makara bir kuvvetin yönünü değiştirmek suretiyle işi kolaylaştırabilir. Örneğin, sabit bir makaradan geçirilen bir ip vasıtasıyla bir yükü kaldırabilirsiniz. Siz yerde kalırken ağır yük ip çekildikçe yukarı doğru kaldırılmış olur. Sabit bir makara ile etki kuvveti bir yönde uygulanmış olur. Yük ise zıt yönde hareket eder.
İki veya daha fazla makara birlikte kullanılarak bir yükü kaldırmak için gerekli kuvvet azaltılmış olur. Bir makaralar takımının mekanik faydası yükü taşıyan iplerin veya sicimlerin sayısına eşittir (Şekil 1).
Çeşitli Makaralar
Şekil 1: Çeşitli makaralar ve mekanik faydalar.
Gerçekte, mekanik fayda yükü tartan iplerin sayısından daha azdır. Sürtünme ve ipteki gerilmeler, mekanik faydayı azaltır.
Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, “Temel Fizik”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 - 492 - 348 – 5, 1996.

Makaralar nedir? konusu 135 kişinin oylarıyla 30,37% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Grafik nedir?
Nükleer santrallerdeki "ikincil sistem" nedir?
Avrupa'da bazı reaktörlerin kapatıldığı ya da çalışmadığı ve dünyanın nükleerden vazgeçtiği söylenmektedir. Türkiye'de neden yapılıyor?
SAR (Specific Absorption Rate) nedir?
Nükleer enerji ve nükleer enerji santralleri nedir?
Özellik nedir?
X-ışınları ne şekilde üretilir?
Doppler etkisi ile hız limitini aşan araçların tespit edilmesi
Bir elemente bozunduğu zaman ne olmaktadır?
Bir insan renkleri nasıl görebilir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
poliçenin vade türleri nedir, yuzdurme nedir kimya nedir, frekans 9.sinif nedir, ecz pomad ne demek nedir, problem çözme teknikleri merdiven basamağı nedir, dandanakan savaşının nedenleri ve sonuçları nelerdir nedir, ikili yönetim teşkilatı nedir nedir, kuran i kerim kaç yılında indirildi ve tamamlandı nedir, otopark ölçüleri 3 nedir, hat yetki ve kurmay yetki nedir, traverter coğrafya nedir, kesin yatırım projesi nedir, muhabir olmanın şartları nedir, 9 sınıf ekonomi ihtiyaç nedir nedir, deniz ulaşımının avantajları nedir,

  1. Yorumcu avatar buse
    buse yorumladı;

    bence bu sayfa gayet güzel fakat nerelerde kullanıldığı da yazılsaymış ve bira daha fazla bilgi verilseymiş çok daha güzel olurmuş.Ama gerçekten yararlı bir sayfa.

  1. Yorumcu avatar büşra
    büşra yorumladı;

    yaa bence çok güzel olmamışş daha yardımcıı olabilirdiii beğenmedimm aslında iyi yada kötüü uff ben bilmiyem hade neyse bb :D :D .dd.d.. <33333333333333333

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım