Fizik

Editör: | Tarih: | 2 yorum | Hit: 15.879 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Makaralar nedir?

Yazı Boyutu:
Makaralar nedir?

Makara basit bir makinedir. Cisimleri hareket ettirmekte ve iş yapmakta kullanılır. Bir makara gerçek bir kaldıraç türüdür. Tek bir noktaya tespit edilebilir veya hareketli olabilir. Makara bir kuvvetin yönünü değiştirmek suretiyle işi kolaylaştırabilir. Örneğin, sabit bir makaradan geçirilen bir ip vasıtasıyla bir yükü kaldırabilirsiniz. Siz yerde kalırken ağır yük ip çekildikçe yukarı doğru kaldırılmış olur. Sabit bir makara ile etki kuvveti bir yönde uygulanmış olur. Yük ise zıt yönde hareket eder.
İki veya daha fazla makara birlikte kullanılarak bir yükü kaldırmak için gerekli kuvvet azaltılmış olur. Bir makaralar takımının mekanik faydası yükü taşıyan iplerin veya sicimlerin sayısına eşittir (Şekil 1).
Çeşitli Makaralar
Şekil 1: Çeşitli makaralar ve mekanik faydalar.
Gerçekte, mekanik fayda yükü tartan iplerin sayısından daha azdır. Sürtünme ve ipteki gerilmeler, mekanik faydayı azaltır.
Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, “Temel Fizik”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 - 492 - 348 – 5, 1996.

Makaralar nedir? konusu 140 kişinin oylarıyla 32,14% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Nükleer santral sökülmesi teknolojisi mevcut mudur ve maliyeti nedir?
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi
Newton’un üçüncü hareket kanunu
Kuru pil
Özellik nedir?
Grafik nedir?
Avrupa'da bazı reaktörlerin kapatıldığı ya da çalışmadığı ve dünyanın nükleerden vazgeçtiği söylenmektedir. Türkiye'de neden yapılıyor?
Nükleer reaktörler nedir?
Isı atılmayıp faydalı olarak nasıl kullanılır?
Kara delikler ne kadar kara?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
fizikle ilgili fisyon la tüm bilgiler nedir, klimadan koku gelmesinin nedeni nedir nedir, ana cocuk sağlığı puanları nedir, fizik dalgaları mikrodalgalar nedir, felsefe real varlık nedir, yaratma olarak sanat anlayışı nedir, havali yaylar nedir, 50 sayfalık suhuf hangi peygambere gönderilmiştir nedir, hematoma nedir nedir, algıda seçiciligi etkileyen iç  etkenler nedir, kalos vuruntu sensör değişimi nedir, bilgi.teknolojileri nedir nedir, vicdan nedir felsefe nedir, kaç çeşit bilim vardır nedir, malazgirt savaşının sebep ve sonuçları nelerdir nedir,

  1. Yorumcu avatar buse
    buse yorumladı;

    bence bu sayfa gayet güzel fakat nerelerde kullanıldığı da yazılsaymış ve bira daha fazla bilgi verilseymiş çok daha güzel olurmuş.Ama gerçekten yararlı bir sayfa.

  1. Yorumcu avatar büşra
    büşra yorumladı;

    yaa bence çok güzel olmamışş daha yardımcıı olabilirdiii beğenmedimm aslında iyi yada kötüü uff ben bilmiyem hade neyse bb :D :D .dd.d.. <33333333333333333

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri