Fizik

Editör: | Tarih: | 2 yorum | Hit: 15.911 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Makaralar nedir?

Yazı Boyutu:
Makaralar nedir?

Makara basit bir makinedir. Cisimleri hareket ettirmekte ve iş yapmakta kullanılır. Bir makara gerçek bir kaldıraç türüdür. Tek bir noktaya tespit edilebilir veya hareketli olabilir. Makara bir kuvvetin yönünü değiştirmek suretiyle işi kolaylaştırabilir. Örneğin, sabit bir makaradan geçirilen bir ip vasıtasıyla bir yükü kaldırabilirsiniz. Siz yerde kalırken ağır yük ip çekildikçe yukarı doğru kaldırılmış olur. Sabit bir makara ile etki kuvveti bir yönde uygulanmış olur. Yük ise zıt yönde hareket eder.
İki veya daha fazla makara birlikte kullanılarak bir yükü kaldırmak için gerekli kuvvet azaltılmış olur. Bir makaralar takımının mekanik faydası yükü taşıyan iplerin veya sicimlerin sayısına eşittir (Şekil 1).
Çeşitli Makaralar
Şekil 1: Çeşitli makaralar ve mekanik faydalar.
Gerçekte, mekanik fayda yükü tartan iplerin sayısından daha azdır. Sürtünme ve ipteki gerilmeler, mekanik faydayı azaltır.
Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, “Temel Fizik”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 - 492 - 348 – 5, 1996.

Makaralar nedir? konusu 140 kişinin oylarıyla 32,14% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Kuru pil
Nükleer reaktörler nedir?
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi
Radyoaktif madde üreten tüketici ürünleri nelerdir?
Nükleer santral sökülmesi teknolojisi mevcut mudur ve maliyeti nedir?
Enerji için iki önemli nokta
Grafik nedir?
Doğal radyasyon seviyesinin büyüklüğünü belirleyen nedenler nelerdir?
Jeneratörlerin akım vermesi
Özellik nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
kalite ile kavramları arasındaki ilişki nedir, oda müziği nedir nedir, melekleri görebilir miyiz nedir, kızılötesi görüntü nerelerde kullanılır nedir, cumhurbaşkanına kimler  vekillik eder nedir, bi·yoyakıt nedirr nedir, klima e1 arıza kodu nedir, kurani kerim kac yilinda tamamlanmis nedir, şekerli meyveler hangileri nedir, mamül nedir nedir, 23 eylülden sonra ne olur nedir, kur-an hangi ayda inmistir nedir, üretim mi önemli tüketim mi nedir, http://www.nenedir.net/nedir/gida-ve-beslenme/8382-meyvelerdeki-seker-oranlari-ne-kadardir.html nedir, inşaatta ano ne demek nedir,

  1. Yorumcu avatar buse
    buse yorumladı;

    bence bu sayfa gayet güzel fakat nerelerde kullanıldığı da yazılsaymış ve bira daha fazla bilgi verilseymiş çok daha güzel olurmuş.Ama gerçekten yararlı bir sayfa.

  1. Yorumcu avatar büşra
    büşra yorumladı;

    yaa bence çok güzel olmamışş daha yardımcıı olabilirdiii beğenmedimm aslında iyi yada kötüü uff ben bilmiyem hade neyse bb :D :D .dd.d.. <33333333333333333

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri