Fizik

Editör: | Tarih: | 1 yorum | Hit: 15.460 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Dengelenmiş ve dengelenmemiş kuvvet nedir?

Yazı Boyutu:
Dengelenmiş ve dengelenmemiş kuvvet nedir?

Bir kuvvet daima bir harekete sebep olabilir mi? Üzerinde çalıştığınız masaya bastırın veyahut odanızın duvarını kuvvetlice itiniz. Masa veya duvar hareket edebilir mi? Ellerinizin avuç içlerini birlikte bastırıp, kuvvetlice itiniz. Eğer zıt kuvvetler birbirini dengeliyorsa elleriniz hiçbir surette hareket etmeyecektir. Dengelenmiş demek kuvvetlerin eşit fakat birbirlerine zıt yönde olduklarını belirtir. Dengelenmemiş demek kuvvetlerden birinin diğerinden daha büyük olmasını gösterir. Hareket, zıt kuvvetlerin dengelenmediği durumda ortaya çıkar.
Masanızı ittiğinizde, masanın da sizi eşit bir kuvvetle ittiğini düşünebilirsiniz. Zıt kuvvetler dengelenmiştir. Öyle ki masa hareketsiz halde kalır.
Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, “Temel Fizik”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 - 492 - 348 – 5, 1996.

Dengelenmiş ve dengelenmemiş kuvvet nedir? konusu 199 kişinin oylarıyla 32,16% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Nükleer enerji ve nükleer enerji santralleri nedir?
Özellik nedir?
Newton’un üçüncü hareket kanunu
Enerji için iki önemli nokta
Grafik nedir?
Einstein’dan bir demet hayat dersi
Nükleer santrallerdeki "ikincil sistem" nedir?
Nükleer reaktörler nedir?
Doğal radyasyon seviyesinin büyüklüğünü belirleyen nedenler nelerdir?
Nükleer santral turizm yatırımlarını olumsuz etkiler mi?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
felsefe teoloji tanım nedir, tombolo nedir nedir, hz muhammed kaç ayet indirmiştir nedir, yaya yolu nedir nedir, 21 mart 23 eylül ekinoks nedir, kışın buzlanmayı önlemek için yollara tuz atılmasının nedeni nedir nedir, eseyli hucre ne demek nedir, alternatif biyokütle enerjisi kaynakları nedir nedir, batıni hareketi nedir, kanı üreten organ hangisidir nedir, merkezcil kuvvet nedir nedir, tannenbaum ve schmidt'in liderlik doğrusu nedir, http://www.nenedir.net/nedir/fizik/801-dalga-atma-ve-genlik-nedir.html nedir, mülkiyetine göre işletmeler nedir, paradan 6 sıfır atılması süreci nedir,

 1. Yorumcu avatar Bilgecan
  Bilgecan yorumladı;

  açıklayayım

  dengelenmiş ve dengelenmemiş kuvvetler nelerdir

  örnek bir araba arabanın üstünü bastırın ve iki taraftan çekin ama dinanometre ile sonra çekin ve her iki kişide farklı newtonda çeksin ve bir kağıda yazın sonra dengelenmişmi dengelenmemişmi bulursunuz ve anlarsınız.

  bunu bana öğretmen yazdırdı yaptım ve çıktı gerçektende oluyor
  mesela dengelenmiş  kuvvet aynı yani eşit kuvvettir ama dengelenmemiş kuvvet ise sağdan 15N  soldan 20N la çekerseniz bunları çıkartırsanız 5 kalır ve 5N luk bir kuvvetle 15N çekersek eşitlenir yani dengelenmiş olur...!!!

  SEVGİLERLE ÖĞRETMENİN YAZICISI BİLGECAN

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım