Fizik

Editör: | Tarih: | 1 yorum | Hit: 15.897 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Dengelenmiş ve dengelenmemiş kuvvet nedir?

Yazı Boyutu:
Dengelenmiş ve dengelenmemiş kuvvet nedir?

Bir kuvvet daima bir harekete sebep olabilir mi? Üzerinde çalıştığınız masaya bastırın veyahut odanızın duvarını kuvvetlice itiniz. Masa veya duvar hareket edebilir mi? Ellerinizin avuç içlerini birlikte bastırıp, kuvvetlice itiniz. Eğer zıt kuvvetler birbirini dengeliyorsa elleriniz hiçbir surette hareket etmeyecektir. Dengelenmiş demek kuvvetlerin eşit fakat birbirlerine zıt yönde olduklarını belirtir. Dengelenmemiş demek kuvvetlerden birinin diğerinden daha büyük olmasını gösterir. Hareket, zıt kuvvetlerin dengelenmediği durumda ortaya çıkar.
Masanızı ittiğinizde, masanın da sizi eşit bir kuvvetle ittiğini düşünebilirsiniz. Zıt kuvvetler dengelenmiştir. Öyle ki masa hareketsiz halde kalır.
Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, “Temel Fizik”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 - 492 - 348 – 5, 1996.

Dengelenmiş ve dengelenmemiş kuvvet nedir? konusu 199 kişinin oylarıyla 32,16% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Doğal radyasyon seviyesinin büyüklüğünü belirleyen nedenler nelerdir?
Grafik nedir?
Radyoaktif atomlar
Nükleer reaktörler nedir?
Kuru pil
Nükleer santralin yatırım süresi ve maliyeti ne kadardır?
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi
Enerji için iki önemli nokta
Radyoaktif madde üreten tüketici ürünleri nelerdir?
Nükleer santral sökülmesi teknolojisi mevcut mudur ve maliyeti nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
vadi,örtü,sırk ve nedir, peygamberlerden hangisine 30 sayfa suhuf gönderilmiştir nedir, ihale fiyatı nedir nedir, tümleç nedir nedir, siyaset nedir pdf nedir, durma duraklama bekleme nedir nedir, ramazan aktaş liderlik sunumu nedir, kabenin hakimliği nedir, hematoma nedir nedir, kuranıkerim kaçyılda inmiştir nedir, wushu da puanlama nasıldır nedir, emeviler devletinin yıkılmasının nedenleri nelerdir nedir, kurba kesme ne zaman başlamıl dır nedir, sıvılarda iletkenlik nedir nedir, meyvelerdeki şeker oranı nedir,

 1. Yorumcu avatar Bilgecan
  Bilgecan yorumladı;

  açıklayayım

  dengelenmiş ve dengelenmemiş kuvvetler nelerdir

  örnek bir araba arabanın üstünü bastırın ve iki taraftan çekin ama dinanometre ile sonra çekin ve her iki kişide farklı newtonda çeksin ve bir kağıda yazın sonra dengelenmişmi dengelenmemişmi bulursunuz ve anlarsınız.

  bunu bana öğretmen yazdırdı yaptım ve çıktı gerçektende oluyor
  mesela dengelenmiş  kuvvet aynı yani eşit kuvvettir ama dengelenmemiş kuvvet ise sağdan 15N  soldan 20N la çekerseniz bunları çıkartırsanız 5 kalır ve 5N luk bir kuvvetle 15N çekersek eşitlenir yani dengelenmiş olur...!!!

  SEVGİLERLE ÖĞRETMENİN YAZICISI BİLGECAN

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri