Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 16.122 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Potansiyel fark nedir ve nasıl ölçülür?

Yazı Boyutu:
Potansiyel fark nedir ve nasıl ölçülür?

Kapalı bir elektrik devresinde elektronlar elektriksel kuvvetin etkisiyle enerjisi fazla olan noktadan enerjisi düşük olan noktaya hareket ederler. Bu olayı tıpkı yüksekte bulunan bir cismi serbest bıraktığımızda aşağıya doğru harekete başlamasına benzetebiliriz.
Elektrik devresinin - kutbu + kutbuna göre daha fazla enerjiye sahiptir. Bundan dolayı da elektronlar - uçtan + uca doğru hareket ederler. Bu iki uç arasındaki enerji farkı potansiyel farkı belirtir. Elektron akışı iki uç arasındaki enerji eşit oluncaya kadar devam eder; fark sıfır olunca elektron akışı durur.
Elektrik devresinin herhangi iki ucu arasındaki potansiyel farkı voltmetre ile ölçülür. Voltmetre potansiyel farkı ölçülecek olan bu iki nokta arasına paralel bağlanır. Voltmetrenin göstereceği değer bu iki nokta arasındaki potansiyel farkını verir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Fizik 5 (Hazırlayan: Fazlı Erol - Süleyman Kırmızıoğlu)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Potansiyel fark nedir ve nasıl ölçülür? konusu 99 kişinin oylarıyla 32,32% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Nükleer santral sökülmesi teknolojisi mevcut mudur ve maliyeti nedir?
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi
Kuru pil
Newton’un üçüncü hareket kanunu
Avrupa'da bazı reaktörlerin kapatıldığı ya da çalışmadığı ve dünyanın nükleerden vazgeçtiği söylenmektedir. Türkiye'de neden yapılıyor?
Grafik nedir?
Nükleer reaktörler nedir?
Özellik nedir?
Einstein’dan bir demet hayat dersi
Radyoaktif madde üreten tüketici ürünleri nelerdir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
muluk tavaif nedir, şeker orani en düşük meyveler nedir, fiyortlu kyı nedir, cüz nedir ? kısaca yazınız nedir, içlem kaplam nedir, ticaret ünvanı nedemek nedir, 9.sınıf katlı oranlar kanunu kısa tanımı nedir, kamu işletmleriin özellikleri nelerdir nedir, paralel devrede akım nedir nedir, işletmelerde yöneticinin görevleri nedir, ütopya nedir felsefe nedir, fleksiyon bükme nedir, elektrikli cihaz kullanım talimatı nedir, idari teftiş eden hiyerarşik denetim arasındaki fark nedir, en cok şeker bulunan meyve hangisidir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri