Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 16.138 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Potansiyel fark nedir ve nasıl ölçülür?

Yazı Boyutu:
Potansiyel fark nedir ve nasıl ölçülür?

Kapalı bir elektrik devresinde elektronlar elektriksel kuvvetin etkisiyle enerjisi fazla olan noktadan enerjisi düşük olan noktaya hareket ederler. Bu olayı tıpkı yüksekte bulunan bir cismi serbest bıraktığımızda aşağıya doğru harekete başlamasına benzetebiliriz.
Elektrik devresinin - kutbu + kutbuna göre daha fazla enerjiye sahiptir. Bundan dolayı da elektronlar - uçtan + uca doğru hareket ederler. Bu iki uç arasındaki enerji farkı potansiyel farkı belirtir. Elektron akışı iki uç arasındaki enerji eşit oluncaya kadar devam eder; fark sıfır olunca elektron akışı durur.
Elektrik devresinin herhangi iki ucu arasındaki potansiyel farkı voltmetre ile ölçülür. Voltmetre potansiyel farkı ölçülecek olan bu iki nokta arasına paralel bağlanır. Voltmetrenin göstereceği değer bu iki nokta arasındaki potansiyel farkını verir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Fizik 5 (Hazırlayan: Fazlı Erol - Süleyman Kırmızıoğlu)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Potansiyel fark nedir ve nasıl ölçülür? konusu 99 kişinin oylarıyla 32,32% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Kuru pil
Nükleer reaktörler nedir?
Nükleer santral sökülmesi teknolojisi mevcut mudur ve maliyeti nedir?
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi
Radyoaktif madde üreten tüketici ürünleri nelerdir?
Avrupa'da bazı reaktörlerin kapatıldığı ya da çalışmadığı ve dünyanın nükleerden vazgeçtiği söylenmektedir. Türkiye'de neden yapılıyor?
Newton’un üçüncü hareket kanunu
Enerji için iki önemli nokta
Einstein’dan bir demet hayat dersi
Doğal radyasyon seviyesinin büyüklüğünü belirleyen nedenler nelerdir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
malın ve hizmetin tanımı nedir, bitkisel farmakoloji nedir, sirk gölü nasıl oluşur nedir, haçlı seferlerinin dini gerekçesi nedir nedir, sosyal hizmetler nelerdir kısaca nedir, map sensörü arızası nasıl anlaşılır nedir, peşin ödeme süreci nedir nedir, fizik uç uca ekleme yöntemi nedir, potansiyel farkı nasıl ölçülür nedir, demux nerelerde kullanilir nedir, gdo'nun ekonomiye etkisi nedir, koruyucu sağlık hizmetleri nedir, dogruluk degeri hesaplama nedir, yakıt pilli avantajları ve dezavantajları nedir, yazısız kurallar nelerdir aşama aşama nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri