Fizik

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 16.303 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Potansiyel fark nedir ve nasıl ölçülür?

Yazı Boyutu:
Potansiyel fark nedir ve nasıl ölçülür?

Kapalı bir elektrik devresinde elektronlar elektriksel kuvvetin etkisiyle enerjisi fazla olan noktadan enerjisi düşük olan noktaya hareket ederler. Bu olayı tıpkı yüksekte bulunan bir cismi serbest bıraktığımızda aşağıya doğru harekete başlamasına benzetebiliriz.
Elektrik devresinin - kutbu + kutbuna göre daha fazla enerjiye sahiptir. Bundan dolayı da elektronlar - uçtan + uca doğru hareket ederler. Bu iki uç arasındaki enerji farkı potansiyel farkı belirtir. Elektron akışı iki uç arasındaki enerji eşit oluncaya kadar devam eder; fark sıfır olunca elektron akışı durur.
Elektrik devresinin herhangi iki ucu arasındaki potansiyel farkı voltmetre ile ölçülür. Voltmetre potansiyel farkı ölçülecek olan bu iki nokta arasına paralel bağlanır. Voltmetrenin göstereceği değer bu iki nokta arasındaki potansiyel farkını verir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Fizik 5 (Hazırlayan: Fazlı Erol - Süleyman Kırmızıoğlu)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Potansiyel fark nedir ve nasıl ölçülür? konusu 99 kişinin oylarıyla 32,32% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Doğal radyasyon seviyesinin büyüklüğünü belirleyen nedenler nelerdir?
Grafik nedir?
Radyoaktif atomlar
Nükleer reaktörler nedir?
Nükleer santralin yatırım süresi ve maliyeti ne kadardır?
Kuru pil
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi
Enerji için iki önemli nokta
Nükleer santral sökülmesi teknolojisi mevcut mudur ve maliyeti nedir?
Jeneratörlerin akım vermesi

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
ısletmede teskılatlanmanın amacı nedir, kök sebep analizi ppt nedir, uluslararası mahkemelerin yargı organları nedir, ilk donanma hangi halife zamaninda kuruldu nedir, bas fren sistemi pdf nedir, serbest dolaşımda bulunan eşya ne demek nedir, lös nedir cografya nedir, kuran ’ı kerim kaç yılda inmiş ve tamamlanmıştır nedir, psikonevroz nedir nedir, 9 sınıf kimya flotasyon nedir nedir, dirilme nedir nedir, dekantasyon ile ayırma nedir, kuranı kerim hz muhammed kaç yılında inmiştir nedir, belediye başkanları nasıl seçilir ve görevleri nelerdir nedir, röntgen ışınları x işinlari nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri