Fizik

Editör: | Tarih: | 2 yorum | Hit: 12.241 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Eşit kollu terazi

Yazı Boyutu:
Eşit kollu terazi

Laboratuarlarda kütle genellikle eşit kollu terazi ile ölçülür. Eşit kollu terazi­lerde terazi kolu denilen düzgün bir çubuk ortasından bir desteğe oturtul­muştur. Terazi kolu üzerinde binici denilen iki tane metal parçası vardır. Biniciler desteğin iki yanında yer alır. Bunlar terazi kolu üzerinde serbestçe hareket edebilirler. Terazi kolunun uçlarında iki kefe, ortalarında ise gösterge bulunur. Eşit kollu terazi ile kütle ölçümü yapılmadan önce terazinin dengede olup olmadığına bakılmalıdır. Terazinin dengede olması için kefeler boşken gösterge bölmenin sıfırında durmalı ya da her iki tarafa eşit salınımlar yapmalıdır.
İlaç kutularının üzerinde 20 mg, 100 mg, 500 mg gibi bir tabletin miktarını gösteren yazılar okumuşsunuzdur. Bu miktarlar hassas ölçüm gerektiren küçük miktarlardır. Laboratuarlardaki tartım takımlarında bu kütlelere karşılık gelen standart kütleler bulunur. Bu kütlelerin bulunmadığı durumlarda eşit kollu terazinin kolu bölmelendirilerek hassas tartımlar yapılır. Bunun için dengede olan terazinin sağ kolundaki binicinin bulunduğu yere sıfır yazılır. Sol kefeye 1 birim kütle konur. Sağ koldaki binici hareket ettirilerek denge tekrar sağlanır. Bu durumda binicinin bulunduğu yere 10 yazılır. 0 ile 10 arası cetvelle 10 eşit parçaya bölünerek işaretlenir. Her bölme 1 grama karşılık gelir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Fizik 1 (Hazırlayan: Ayşe ARSLAN - Fazlı EROL)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Eşit kollu terazi konusu 124 kişinin oylarıyla 29,84% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Nükleer enerji ve nükleer enerji santralleri nedir?
Bir kilogramın ağırlığı aslında ne kadardır?
Nükleer reaktörler nedir?
Akkuyu'da kurulacak santralde silahlanma kapsamı var mıdır?
SAR (Specific Absorption Rate) nedir?
Kütle
Hareket nedir?
Jeneratörlerin akım vermesi
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi
Özellik nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
özgül yakıt tüketimi nedir, beta parçacıkları nedir, solunum durmasının belirtileri ve nedenleri nedir, tarih 6 dandanakan savasın sonuçları nelerdir nedir, yakıt tankerlerinin arkasına zincir takılmasının sebebi nedir, kalorimetre kabý nasýl yapýlýr nedir, rüzgarlar tafoni nedir nedir, taşit cinsleri nedir, 45 derecelik otopark ölçüleri engelliler için nedir, eğiticide bulunması gereken nitelikler nedir, kut bulasin ne demek nedir, kök sebep analizi nedir nedir, pozitif iletişimi engelleyen etkenler nelerdir nedir, orta format nedir, ses sıcak ortamda nasıl yayılır nedir,

  1. Yorumcu avatar simge
    simge yorumladı;

    bence soruyla pek alakası yok...

  1. Yorumcu avatar ahmet
    ahmet yorumladı;

    kardeş süper olmuş saolsun

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım