Fizik

Editör: | Tarih: | 2 yorum | Hit: 12.937 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Eşit kollu terazi

Yazı Boyutu:
Eşit kollu terazi

Laboratuarlarda kütle genellikle eşit kollu terazi ile ölçülür. Eşit kollu terazi­lerde terazi kolu denilen düzgün bir çubuk ortasından bir desteğe oturtul­muştur. Terazi kolu üzerinde binici denilen iki tane metal parçası vardır. Biniciler desteğin iki yanında yer alır. Bunlar terazi kolu üzerinde serbestçe hareket edebilirler. Terazi kolunun uçlarında iki kefe, ortalarında ise gösterge bulunur. Eşit kollu terazi ile kütle ölçümü yapılmadan önce terazinin dengede olup olmadığına bakılmalıdır. Terazinin dengede olması için kefeler boşken gösterge bölmenin sıfırında durmalı ya da her iki tarafa eşit salınımlar yapmalıdır.
İlaç kutularının üzerinde 20 mg, 100 mg, 500 mg gibi bir tabletin miktarını gösteren yazılar okumuşsunuzdur. Bu miktarlar hassas ölçüm gerektiren küçük miktarlardır. Laboratuarlardaki tartım takımlarında bu kütlelere karşılık gelen standart kütleler bulunur. Bu kütlelerin bulunmadığı durumlarda eşit kollu terazinin kolu bölmelendirilerek hassas tartımlar yapılır. Bunun için dengede olan terazinin sağ kolundaki binicinin bulunduğu yere sıfır yazılır. Sol kefeye 1 birim kütle konur. Sağ koldaki binici hareket ettirilerek denge tekrar sağlanır. Bu durumda binicinin bulunduğu yere 10 yazılır. 0 ile 10 arası cetvelle 10 eşit parçaya bölünerek işaretlenir. Her bölme 1 grama karşılık gelir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Fizik 1 (Hazırlayan: Ayşe ARSLAN - Fazlı EROL)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Eşit kollu terazi konusu 128 kişinin oylarıyla 30,47% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Kuru pil
Nükleer santral sökülmesi teknolojisi mevcut mudur ve maliyeti nedir?
Radyoaktif madde üreten tüketici ürünleri nelerdir?
Avrupa'da bazı reaktörlerin kapatıldığı ya da çalışmadığı ve dünyanın nükleerden vazgeçtiği söylenmektedir. Türkiye'de neden yapılıyor?
Newton’un üçüncü hareket kanunu
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi
Özellik nedir?
Isı atılmayıp faydalı olarak nasıl kullanılır?
Kara delikler ne kadar kara?
Nükleer reaktörler nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
peygamberimizin doğduğu çevrenin kültürel hayatı nedir, özdeşlik mantıgı tarihçesi nedir, federatif devlet anlayışı nedir nedir, içlem kaplam ilişkisi nedir, iş planının yararları nelerdir nedir, taşıtların sol taraftanmı inilir nedir, tayfun nedir nedir, ts en iso ne demektir nedir, bireysellestirmis egitim nedir, tarihte ilk onluk sistem nedir, ilk vahiy hakkında kısa bilgi nedir, telekonferans nedir nedir, kur an ı kerim kaç yılda indirilmiştir nedir, iletkenlerde direnç ve direncin nelere bağlı olduğu(direnç ile ilgili deney tasarlamak) nedir, gazlar ve sıvılar isı i·letimmm nedir,

  1. Yorumcu avatar simge
    simge yorumladı;

    bence soruyla pek alakası yok...

  1. Yorumcu avatar ahmet
    ahmet yorumladı;

    kardeş süper olmuş saolsun

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri