Fizik

Editör: | Tarih: | 2 yorum | Hit: 12.985 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Eşit kollu terazi

Yazı Boyutu:
Eşit kollu terazi

Laboratuarlarda kütle genellikle eşit kollu terazi ile ölçülür. Eşit kollu terazi­lerde terazi kolu denilen düzgün bir çubuk ortasından bir desteğe oturtul­muştur. Terazi kolu üzerinde binici denilen iki tane metal parçası vardır. Biniciler desteğin iki yanında yer alır. Bunlar terazi kolu üzerinde serbestçe hareket edebilirler. Terazi kolunun uçlarında iki kefe, ortalarında ise gösterge bulunur. Eşit kollu terazi ile kütle ölçümü yapılmadan önce terazinin dengede olup olmadığına bakılmalıdır. Terazinin dengede olması için kefeler boşken gösterge bölmenin sıfırında durmalı ya da her iki tarafa eşit salınımlar yapmalıdır.
İlaç kutularının üzerinde 20 mg, 100 mg, 500 mg gibi bir tabletin miktarını gösteren yazılar okumuşsunuzdur. Bu miktarlar hassas ölçüm gerektiren küçük miktarlardır. Laboratuarlardaki tartım takımlarında bu kütlelere karşılık gelen standart kütleler bulunur. Bu kütlelerin bulunmadığı durumlarda eşit kollu terazinin kolu bölmelendirilerek hassas tartımlar yapılır. Bunun için dengede olan terazinin sağ kolundaki binicinin bulunduğu yere sıfır yazılır. Sol kefeye 1 birim kütle konur. Sağ koldaki binici hareket ettirilerek denge tekrar sağlanır. Bu durumda binicinin bulunduğu yere 10 yazılır. 0 ile 10 arası cetvelle 10 eşit parçaya bölünerek işaretlenir. Her bölme 1 grama karşılık gelir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Fizik 1 (Hazırlayan: Ayşe ARSLAN - Fazlı EROL)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Eşit kollu terazi konusu 128 kişinin oylarıyla 30,47% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Fizik Konusunda Diğer Başlıklar

Kuru pil
Nükleer reaktörler nedir?
W. K. Heisenberg ve belirsizlik prensibi
Enerji için iki önemli nokta
Nükleer santral sökülmesi teknolojisi mevcut mudur ve maliyeti nedir?
Radyoaktif madde üreten tüketici ürünleri nelerdir?
Jeneratörlerin akım vermesi
Grafik nedir?
Einstein’dan bir demet hayat dersi
Özellik nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
mikrodalgalar nerelerde kullanılır nedir, hz. peygamberimizin son seferi nedir nedir, keci eti nelere nedir, malazgirt meydan savaşının sonuçları nelerdir nedir, batınilik tariiiihi nedir, kredili menkul kıymet nedir nedir, transit tetanisinin belirtileri nedir, soru36:peygamberimiz ne zaman kurban kesmeye başlamıştır. nedir, brüt beton ne demektir nedir, tıkalı klima filtresi nedir, ce belgesi ile tse arasýndaki fark nedir, sağlık ocağının vazifeleri nedir, hegel ve rasyonalist felsefesi nedir, kuran kaç yılda tamamlanmıştır nedir, hareket bağıntıları nelerdir nedir,

  1. Yorumcu avatar simge
    simge yorumladı;

    bence soruyla pek alakası yok...

  1. Yorumcu avatar ahmet
    ahmet yorumladı;

    kardeş süper olmuş saolsun

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri