Felsefe

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 14.591 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Ortak estetik yargılar var mıdır?

Yazı Boyutu:
Ortak estetik yargılar var mıdır?

Düşünürler tarafından estetik yargılar üzerine iki farklı görüş geliştirilmiştir. Bu görüşlerden biri ortak estetik yargıların olamayacağını, diğeri ise olabileceğini savunan görüşlerdir.
Ortak estetik yargıların varlığını reddedenler: İnsanların estetik yargıları arasında bir uzlaşma olabilir mi? Birinin güzel dediğine bir başkasının da güzel demesini bekleyebilir miyiz? Bu konuda kimi düşünürler bunun mümkün olmadığını ileri sürer. Bunlardan biri B. Croce’dir. Croce’ye (Kroçe) göre, sanat eserleri üstüne verilen yargılar, ortak yargılar niteliğinde değildir. Çünkü sanat eserleri sanatçının ruhunda bir an için meydana gelen bir ifadenin (güzelliğin) maddi görünüşleridir. Sanat adına ortaya konan her ifade tarzı bireysel bir nitelik taşır. Bu nedenle herkesin bu ifade biçimi karşısındaki değerlendirmesi farklı olabilir. Öyleyse ortak estetik yargı olamaz.
Ortak estetik yargıların varlığını kabul edenler: Estetik yargıların genel – geçerliğini temellendiren Kant olmuştur. Kant’a göre sanat eserinin en önemli özelliği insanlarda ortak bir duygu oluşturmasıdır. Sanat eserinde ortaya konan güzellik, her türlü çıkardan uzak haz duymayı sağlar. Bir şeyden haz duyan kişi, başkalarının da aynı duyguya varmasını ister. Ortak duygu, zorunlu bir estetik duygudur. Bu duygu ortak estetik yargıyı gerekli kılar. Kant sorunu metafizik bir ortak estetik duygu prensibine dayanarak çözmek istemiştir. Günümüzde felsefe ve psikolojide yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuç şudur: Estetik yargılarda, beğeni yargılarında görülen sapmalar tümden ortadan kaldırılamaz. Ancak, toplumlar arasındaki kültür farklılıklarının ve kişiler arasındaki eğitim farklılıklarının azaltılmasıyla oldukça aza indirilebilir.

Ortak estetik yargılar var mıdır? konusu 32 kişinin oylarıyla 34,38% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Felsefe Konusunda Diğer Başlıklar

Niçin? ve Nasıl? nasıl bir iki?
Sistem felsefelerine ait metafizikler nelerdir?
Sokrates bilgi edinme yetisini nasıl değerlendirmektedir?
Felsefi ve de filolojik anlamda Mehmet Akif metafizik bir şair midir?
Yenilikçi olarak sanat nedir?
Eleştirel düşünme (Critical thinking) hangi süreçlerden oluşur?
Felsefe nedir?
Klasik Görüşe ne tür eleştiriler yapılmaktadır?
Nietzche’nin felsefi yaklaşımı nasıldır?
Pascarelle ve Terenzini’ye göre eleştirel düşünme (critical thinking) nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
1. dünya savaşı sonunda osmanlı devleti hangi ateşkes antlaşmasını imzaladı nedir, klimada soğutma derecesi nedir, birikinti konileri tanım nedir, motorik özellikler nelerdir nedir, emülsiyon süspansiyon nedir, fizikte ölçme nedir nedir, fetret dönemi kaç yıl nedir, katıların iletkenliği nelere bağlıdır nedir, motorik özellikler nedir nedir, hava kirliliği episod hakkında nedir, para nasil yazilir nedir, kuran hangi ayda indirilmiştir nedir, obsesif kompulsif bozukluk özel eğitim nedir, dieldrin nedir nedir, sunumda uyulması gereken kurallar nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım